سطح کشت قراردادی کلزا در استان کرمانشاه به ۸۰۰ هکتار رسید

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل شرکت کشت و صنعت روغن ماهیدشت کرمانشاه با اعلام رضایت از وضعیت عقد قرارداد کشت کلزا زارعین در کشور از انجام قرارداد کشت کلزا با زارعین در کرمانشاه بدون محدودیت خبر داد و گفت: سطح کشت قراردادی کلزا در استان کرمانشاه به ۸۰۰ هکتار رسیده است.

ابوالحسن خلیلی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به سپری شدن یک هفته از آغاز عملیات کشت قراردادی کلزا توسط کشت و صنعت ماهیدشت در چهار استان کشور، به استقبال زارعین در استانها اشاره نموده و اظهار داشت: تاکنون به میزان سه هزار و ۵۰۰ هکتار قرارداد کشت کلزا با زارعین در سطح کشور منعقد شده که ۸۱۰ هکتار آن مربوط به استان کرمانشاه است. 

او توضیح داد که سطح مذکور با ۱۸۳ نفر از زارعین کرمانشاهی در مناطق کرمانشاه، صحنه، هرسین و کنگاور منعقد گردیده و در سطوح فوق ۶ میلیارد ریال نهاده به زارعین تحویل شده است.

خلیلی اظهار امیدواری کرد که با حمایت از کشاورزان در قالب کشت قراردادی دانه های روغنی در سطح کشور توسط کشت و صنعت ماهیدشت و همچنین سایر شرکت ها، نسبت به افزایش تولید دانه های روغنی در داخل کشور اقدام عملی صورت گیرد.

پیش بینی می گردد در سال جاری در سطح سه هزار هکتار از سطوح زیرکشت کلزا در کرمانشاه و ۲۰ هزار هکتار در سطح کشور توسط کشت و صنعت ماهیدشت کرمانشاه مورد حملیت قرار گیرد

کرمانشاه قطب کشاورزی غرب کشور

به گزارش ایرنا؛ کشاورزی محور توسعه پایدار کرمانشاه و یکی از بخش‌های مهم این استان مرزی و چهارفصل است که علاوه بر تامین نیازهای غذایی داخل استان، بخش زیادی از نیازهای کشور را نیز تامین و تضمین می‌کند.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که

از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده کرد.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha