مروری بر سفرهای هفته گذشته مسوولان کشوری به خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- هفته گذشته همزمان با ایام پایانی ماه صفر و ایام عزاداری رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع)، برخی از مسوولان کشوری برای عرض ارادت به بارگاه منور رضوی به مشهد مقدس سفر کرده و علاوه بر شرکت در آیین های عزاداری، از دستگاه‌های زیرمجموعه خود بازدیدهایی داشتند.

معاون توسعه اشتغال اجتماع‌ محور بنیاد برکت یکشنبه یازدهم مهرماه در مراسم بهره‌برداری از مرکز خدمات سلامت کلاته محمدجان در نیشابور حضور یافت و گفت: بنیاد برکت حدود ۷۵ میلیارد تومان در قالب ۷۵۵ طرح در حوزه های مختلف برای توسعه زیرساخت‌های بهداشت و درمان، مساجد و مدارس کشور سرمایه‌گذاری کرده است.

مرتضی نیازی افزود: از این تعداد طرح ۶۰۰ دستگاه مسکن محرومان، ۶۴ باب مدرسه و بقیه احداث راه و خانه عالم بوده و ۲۰۹ طرح هم با ۷۸ میلیارد تومان اعتبار تا پایان ۱۴۰۱ محقق می‌ شود.

وی ادامه داد: راه‌اندازی ۲۰۰ کارگاه در قالب کسب و کارهای خانوادگی تا پایان امسال در دستور کار این‌بنیاد قرار دارد و ۴۲۴ روستا تحت پوشش طرحهای بنیاد برکت قرار گرفته است و امید است تا پایان امسال این هفت‌ هزار و ۱۲۰ طرح به بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ طرح برسد.

رییس مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه سیزدهم مهرماه در آیین عزاداری سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در هیات جامعة الحسین رزمندگان اسلام مشهد حضور یافت.

محمدباقر قالیباف روز پانزدهم مهرماه نیز به همراه علی نیکزاد نایب رییس مجلس شورای اسلامی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهوری، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان رضوی در مراسم عزاداری سالروز شهادت امام رضا(ع) در بنای جامعه الحسین(ع) رزمندگان اسلام مشهد حضور پیدا کرد.

فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز که به مشهد سفر کرده بود روز دوشنبه در آیین رونمایی از کتاب "در محضر کلنل"، با حضور نویسنده کتاب و جمعی از مسوولان فرهنگی به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در مشهد، گفت: خطه خراسان، قهرمانان و پهلوانان زیادی در دوره های مختلف تاریخ دارد که صدها کتاب می توان درباره زندگی آنان نوشت و باید نویسندگان نسبت به نگارش زندگی این قهرمانان و الگوسازی از آنان برای جوانان اهتمام ورزند.

امیر سرتیپ خلبان ستاد حمید واحدی افزود: از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران باید در تراز این نظام باشد و در این راستا باید سطح دانش این نیروی نظامی افزایش یابد، که در این مسیر از جوانان مدد می طلبیم و ارزش زیادی برای آنان قائل هستیم تا ما را در رساندن نیروی هوایی ارتش به تراز نظام اسلامی یاری دهند، چرا که جوانان نوک پیکان بیانات رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب هستند.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی، روز سه شنبه سیزدهم مهر با هدف بازدید از زندانهای خراسان رضوی و دیدار با مقامات قضایی و اجرایی به این استان سفر و در بازدید از زندان سبزوار گفت: حضور روحانیان در زندان‌ها و زندگی آنان با زندانیان یکی از شیوه‌های کار عمیق و تاثیرگذار فرهنگی است و منحصر کردن حضور روحانیان در زندان، به اقامه نماز و یا پاسخگویی به سوالات شرعی کافی نیست بلکه حضور دائمی و زندگی روحانیان در کنار زندانیان مورد نیاز است.

محمدمهدی حاج محمدی در این بازدید پنج ساعته، ناهار خود را با زندانیان صرف کرد و ضمن دیدار چهره به چهره با مددجویان زندان سبزوار به درخواست ها و مطالبات آنان رسیدگی کرد و در ادامه نیز در مراسم تعزیه خوانی، که توسط مددجویان و به مناسبت ایام پایانی ماه صفر اجرا شد، مشارکت کرد.

وی همچنین روز چهارشنبه با سفر به شهرستان کاشمر بر مزار شهید آیت‌الله سیدحسن مدرس و دیگر شهدای آرمیده در جوار ایشان حضور یافت و به این عالم وارسته ادای احترام کرد و سپس در میان مددجویان و کارکنان زندان کاشمر حضور پیدا کرد و ضمن ابراز خرسندی از نحوه خدمت ‌رسانی به مددجویان و توجه دائم به نیازهای آنان، بر رسیدگی هرچه سریع‌تر به مشکلات مربوط به بنا و کمبود فضا در زندان کاشمر اشاره کرد و بر تکمیل ساخت و احداث پروژه جدید زندان این شهرستان تأکید نمود.

حاج محمدی همچنین در ادامه سفر خود به خراسان رضوی از اردوگاه حرفه آموزی و کاردرمانی چناران بازدید کرد و گفت: در کنار اشتغال زندانیان، سلامت روان آنان بسیار مهم است.

رییس سازمان زندانها با حضور در مرکز مشاوره و روان درمانی اردوگاه نیز گفت: در حوزه روانشناسی زندان بر روی چند اصل باید تمرکز و مدلسازی کرد و اولین حوزه این که از حضور و مشارکت همه گروه های جهادی و مردمی از جمله طلاب، روانشناسان، روانپزشکان و نخبگان حوزه اصلاح و تربیت استقبال می کنیم و موضوع دیگر این است که باید با کمک نخبگان مربوطه دانش اصلاح و تربیت زندانیان را تولید کنیم.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز چهارشنبه از سرای سالمندان "ایثار" ویژه والدین شهدا در مشهد بازدید کرد و گفت: هم اکنون میانگین سن والدین شهدا ۸۰ سال است و از سوی دیگر میانگین سن جانبازان و همسران شهدا نیز از مرز ۶۰ سال گذشته است و خانواده های شهدا در دوره سالمندی نیازهای خاصی دارند که این مرکز خدمات نیمه بیمارستانی ویژه والدین شهدا در مشهد در راستای ارائه این گونه خدمات ساخته شده است.

سیدامیرحسین قاضی زاده بر لزوم توسعه خدمات ویژه سالمندی به جامعه هدف بنیاد تاکید کرد و افزود: در حال حاضر جانبازان از مراکز خدماتی ویژه در سطح کشور برخوردارند اما نیاز است ایجاد مراکز خدماتی ویژه والدین و همسران شهدا با ارائه خدمات حرفه ای در کشور گسترش یابد.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه پس از ورود به شهرستان تربت حیدریه از سایت مسکن مهر، کلانتری در حال ساخت محله شهید چمران و پروژه پلیس در منطقه گردشگری رودمعجن بخش بایگ بازدید کرد و همچنین در جمع کارکنان نیروی انتظامی تربت حیدریه حضور پیدا کرد و گفت: پلیس در مقابل کسانی که به حقوق مردم تجاوز کرده و امنیت جامعه را برهم می زنند با صلابت برخورد می کند اما نحوه اعمال قانون باید با مهربانی و عقلانیت باشد.

سردار حسین اشتری افزود: نیروی انتظامی باید در تمامی حوزه‌های مختلف اشراف کامل اطلاعاتی و عملیاتی داشته باشد و بر اساس آن برنامه ریزی شود و ضمن پیشگیری با مجرمان مقتدرانه برخورد کند.

معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز روز چهارشنبه به سبزوار سفر کرد و در جمع خبرنگاران گفت: همزمان با آغاز سال تحصیلی و در راستای توسعه فضاهای آموزشی ۴۶ طرح در حوزه آموزش و پرورش استثنایی کشور به ثمر نشسته و بهره‌برداری از آن آغاز شد.

سیدجواد حسینی روز چهارشنبه در سبزوار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در ابتدای مهر امسال نیز عملیات اجرایی ۱۲ پروژه آموزش و پرورش استثنایی آغاز شد که در مجموع برای این طرحها هشت هزار میلیارد ریال هزینه می شود.

مدیر کل آموزشهای فنی و حرفه ای و کار و دانش وزارت آموزش و پرورش نیز روز چهارشنبه در سفر خود به شهرستان گناباد از کارگاه آموزشی و بازدید از هنرستانهای فنی و حرفه ای گناباد بازدید کرد وبا اشاره به اینکه رشته‌های فنی بسترساز اقتصاد مقاومتی است، توجه به این آموزشها را لازمه توسعه اشتغال و کارآفرینی و تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و بر بهره گیری از تمامی ظرفیتها در این زمینه تاکید کرد.

مصطفی آذرکیش افزود: هم اکنون ۳۵.۵ درصد از مجموع دانش آموزان مقطع متوسطه کشور در هنرستانهای فنی و حرفه ای و ۶۴.۵ درصد در رشته های نظری مشغول تحصیل هستند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه از مجموعه کوی پردیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بازدید کرد و در نشست با معاون فرهنگی و دانشجویی و دیگر مسوولان این دانشگاه گفت: حضور حوزه فرهنگی در فضای مجازی برای مدیریت و راهنمایی لازم و پیشگیری از آسیب‌های اخلاقی فضای مجازی باید پررنگ‌تر از قبل باشد.

دکتر عباس شیراوژن دانشگاه علوم پزشکی مشهد را جزو دانشگاه‌های پیشرو فرهنگی کشور دانست و افزود: در این دانشگاه اساتید و دانشجویان فرهیخته‌ در حال فعالیت هستند و در سال‌های گذشته شاهد حضور موفق و برجسته دانشجویان و کارکنان این دانشگاه در برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت بوده‌ایم. همه باید بکوشیم در کنار تحصیل دانش در دانشگاه، به رشد فضائل اخلاقی، معنوی و تهذیب نفس دانشگاهیان توجه ویژه شود.

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی نیز پنجشنبه پانزدهم مهرماه در حاشیه توزیع ۱۰۰ بسته معیشتی ضیافت مومنانه در مشهد از همه روسای هیات‌های ورزش روستایی خواست پیرو تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص توجه به ورزش همگانی و روستا تا حد امکان برای توسعه ورزشهای روستایی و عشایری تلاش کنند.

محمدتقی امیری خراسانی با تاکید بر بهره مندی هیات ورزش روستایی خراسان رضوی از امکانات و تجهیزات آستان قدس رضوی و همچنین خیران دلسوز برای رونق و توسعه رقابتهای ورزشی در میان روستاییان و عشایر ادامه داد: هیات ورزش روستایی خراسان رضوی پارسال در جایگاه سوم کشوری قرار گرفت اما معتقدیم دربسیاری از شاخصها جایگاه نخست را داراست.

وی افزود: مراسم قرعه کشی لیگ بازی های بومی و محلی، برگزاری لیگ کشتی چوخه، المپیاد دختران عشایری و روستایی و همچنین جام خوشه چین ویژه نوجوانان همزمان با فرارسیدن هفته تربیت بدنی از ۲۶ مهرماه آغاز خواهد شد.

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران نیز روز یکشنبه یازدهم مهرماه در ویژه برنامه سالروز رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) در آستان مقدس خواجه اباصلت مشهد حضور یافت.

آیت الله سیداحمد خاتمی همچنین دوشنبه‌شب در شب رحلت پیامبر(ص) در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی در جمع زائران و مجاوران امام هشتم (ع) حضور یافت و با بیان اینکه حل مشکلات کشور در گرو خودباوری است، گفت: در سیره پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) به همان اندازه که خودباوری ارزش دارد، وابستگی به دیگران ضدارزش محسوب شده و در آیات قرآن کریم نیز از آن به روش طاغوتیان یاد شده است، و طاغوت ها مردمی را می خواهند که خودباور نباشند.

آیت الله سیدمهدی قریشی نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی نیز روز چهارشنبه همزمان با واپسین شب ماه صفر، در آیین عزاداری و سوگواری شب شهادت امام رضا(ع) که در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، حضور پیدا کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

ماموستا فایق رستمی امام جمعه اهل‌سنت سنندج و عضو مجلس خبرگان رهبری و مولوی عبدالعزیز خالقی امام جمعه اهل سنت درمیان خراسان جنوبی، همزمان با دهه پایانی ماه صفر در گردهمایی زائران و علمای اهل‌سنت از استانهای مختلف کشور در چارچوب برنامه‌ای با عنوان "عروة الوثقی" که روز دوشنبه دوازدهم مهرماه در محل مدرسه میرزاجعفر واقع در حریم بارگاه مطهر حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) برگزار شد حضور یافتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha