۱۷ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۳۹
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 84497687
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

هشدار اتحادیه اروپا در مورد تهدیدهای امنیتی افغانستان

تهران – ایرنا – یکی از مسئولان بلندپایه اتحادیه اروپا خواهان توجه بیشتر این نهاد به تهدیدهای امنیتی نشأت گرفته از وضعیت کنونی افغانستان شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت که مسئول امور داخلی اتحادیه اروپا در حاشیه دیدار با وزیران اروپایی در لوکزامبورگ هشدار داد که اروپا باید تهدیدهای امنیتی ناشی از مهاجرت از افغانستان را جدی‌تر گیرد.

یِلوا یوهانسون به خبرنگاران گفت: برآورد من این است که سطح هشدار کنونی در مورد تهدید تروریستی افغانستان به اندازه کافی بالا نیست و باید اقدام بیشتری انجام دهیم.

وی افزود که اتحادیه اروپا در حال حاضر شاهد حرکت خیل انبوه افغان‌ها به سوی مرزهایش نیست و جهان مسئولیت اخلاقی دارد تا افغان‌های در معرض خطر را محافظت کند. با این حال یوهانسون بر ضرورت ثبت و بررسی تمامی افرادی که از افغانستان وارد این اتحادیه می‌شوند، تأکید کرد.

این مسئول اروپایی ضمن ابراز نگرانی از تجدید قوای القاعده در افغانستان، دلایل مهاجرت افغان‌ها از کشورشان را برشمرد و گفت: اوضاع در افغانستان بسیار وخیم و خطر فروپاشی اقتصادی، فاجعه انسانی و قحطی بسیار زیاد است. به گفته وی، پیش از آنکه طالبان افغانستان را به تصرف درآورد، میلیون‌ها پناهجوی افغانستانی در ایران، ترکیه و پاکستان زندگی می‌کردند.

آمارهای سازمان ملل نشان می‌دهند که پانصد هزار تن از مردم این کشور در ماه‌های اخیر در درون مرزهای افغانستان آواره شده‌اند و اگر نظام بهداشتی، آموزشی و اقتصاد این کشور از کار افتد، بر تعداد این آوارگان افزوده خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha