تظاهرات علیه توافق امارات و رژیم صهیونیستی برای انتقال نفت به اروپا

تهران- ایرنا- صدها تن از ساکنان سرزمین‌های اشغالی شنبه شب در نقاط مختلف ضمن برگزاری راهپیمایی خواستار لغو توافق ابتدایی برای انتقال نفت امارات به بازارهای غربی از طریق اسرائیل شدند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی، پس از امضای توافق سازش میان ابوظبی و تل‌آویو در اکتبر ۲۰۲۰ (۲۵ شهریور ۹۹) یک شرکت دولتی اسرائیلی و شرکت اماراتی یادداشت تفاهم انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی امارات از طریق خط لوله ایلات – عسقلان اسرائیل به بازارهای اروپایی را امضا کردند.

براساس گزارش رسانه "کان" رژیم صهیونیستی، صدها تن از فعالان سازمان حقوقی رژیم صهیونیستی برای دومین هفته متوالی در شماری از شهرهای اسرائیل از جمله تل آویو دست به تظاهرات زدند.

معترضان خواستار لغو این توافق شدند که به گفته آنان دارای خطرات زیاد زیست محیطی است.

هنوز کابینه نفتالی بنت توافق ابتدایی برای انتقال نفت امارات از طریق اسرائیل به اروپا را تصویب نکرده است.

در همین حال روزنامه اسرائیل هیوم (اسرائیل امروز) گزارش داد که "تمارا زاندبرگ" وزیر محیط زیست اسرائیل از حزب میرتس حامی لغو توافق ابتدایی میان شرکت اسرائیلی و اماراتی است، هرچند بیم آن وجود دارد که این مسأله منجر به بحران سیاسی میان دو طرف پس از توافق عادی سازی روابط شود.

به گفته ناظران، این توافق به دلیل تأثیر بر کانال سوئز به عنوان شریان اصلی انتقال نفت به سراسر جهان، بحث های غیر رسمی را در مصر ایجاد کرده است.

اسامه ربیع رییس سازمان کانال سوئز فوریه (بهمن ۹۹) در سخنانی که از تلویزیون پخش شد، گفته بود که این قرارداد تأثیر بسیار اندکی بر کانال سوئز دارد، چرا که میزان نفتی که از امارات، کویت و عربستان [با این خط لوله عبور خواهد کرد] تنها هفت درصد از مجموع نفتی است که از کانال سوئز عبور می‌کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha