شورای امنیت سازمان ملل حمله تروریستی قندوز افغانستان را محکوم کرد

تهران-ایرنا- شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای، حمله تروریستی به مسجدی در قندوز افغانستان را محکوم و بر مبارزه همه‌جانبه با تروریسم تاکید کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در بیانیه این شورا آمده است: اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در قوی‌ترین شکل، حمله تروریستی ددمنشانه و بزدلانه در قندوز افغانستان را محکوم می‌کنند.

این بیانیه می‌افزاید: این حمله که داعش آن را برعهده گرفت، بیش از ۱۵۰ کشته و زخمی برجای گذاشت. این حمله در مسجد گذار سیدآباد رخ داد که در پی حملات دیگر علیه نهادهای مذهبی در افغانستان بود.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، صمیمی‌ترین مراتب تاثر و تسلیت خود را به خانواده‌های قربانیان ابراز داشتند و بهبودی هرچه سریع‌تر مجروحان این حادثه را آرزو کردند.

کشورهای عضو شورای امنیت تاکید کردند که تروریسم به هر شکل و مرامی، یکی از خطرناکترین تهدیدها علیه صلح و امنیت بین‌المللی است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر لزوم پاسخگو کردن عاملان، سازمان‌دهندگان، تامین‌کنندگان مالی و حامیان این نوع اقدامات تروریستی جنایتکارانه و سپردن آنها به دست عدالت، تاکید کردند.

آنها از همه کشورها خواستند مطابق تعهداتشان تحت قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت، فعالانه با همه مقامات مرتبط، در این زمینه همکاری کنند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد تکرار کردند که هر اقدام تروریسم، فارغ از انگیزه، مکان، زمان و عاملان ارتکاب آن، جنایی و توجیه‌ناشدنی است.

آنها از همه کشورها خواستند مطابق تعهداتشان تحت منشور ملل متحد و دیگر تعهدات بین‌المللی همچون قانون بین‌المللی حقوق بشر، پناهندگان و انسان دوستانه با همه اقدامات تروریستی که صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند، مبارزه کنند.

حمله‌ی انتحاری به مسجد سیدآباد ظهر روز جمعه هنگام اقامه نماز جمعه صورت گرفت.

مسئولیت این حمله را داعش بر عهده گرفته و گفته است که مسجد مرکزی شیعیان را هدف قرار داده است. منابع خبری افغانستان اعلام کردند که شمار کشته شدگان حمله انتحاری در مسجد شیعیان در استان قندوز به ۱۵۰ نفر و شمار زخمی ها به ۲۰۰ نفر افزایش یافته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha