انتقاد صنعاء از لغو تحقیق سازمان ملل درباره جنایت جنگی در یمن

تهران – ایرنا - نخست وزیر دولت نجات ملی یمن روز یکشنبه از لغو تمدید فعالیت بازرسان سازمان ملل در این کشور انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا از المسیره، عبدالعزیز بن حبتور، گفت: هدف از عدم تمدید مأموریت کارشناسان سازمان ملل متحد مخفی کردن جنایات علنی ائتلاف سعودی در یمن است که این کمیته به این نتیجه رسیده است.

وی افزود: متأسفیم  که روسیه و چین علیه ادامه مأموریت کارشناسان سازمان ملل متحد رأی دادند و این رأی گیری نشان داد که قراردادهای فروش تسلیحات از اهمیت بیشتری نسبت به خون ریخته شده مردم و حقوق بشر برخوردار است.

نخست وزیر دولت نجات ملی یمن اضافه کرد، سازمان ملل متحد فقط مجری برنامه‌های ابرقدرت هاست؛ زیرا قطعنامه‌های این سازمان علیه سوریه و عراق اجرایی شده، ولی حتی یک قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی اجرا نشده است.

پیش تر استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفته بود که دبیرکل این سازمان مخالف لغو تحقیق درباره جنایات جنگی در یمن است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هفته گذشته با تمدید مأموریت سازمان ملل برای جمع‌آوری مدارک و اسناد مربوط به ارتکاب جنایات عربستان در جنگ یمن مخالفت کرده بود.

منابع خبری گزارش داده بودند که به دنبال فشار عربستان به کشورهای غرب برای عدم تمدید مأموریت تیم بازرسی سازمان ملل برای جمع‌آوری اسناد و مدارک مربوط به ارتکاب جنایات جنگی در  یمن، شورای حقوق بشر این مأموریت را تمدید نکرد.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما پس از گذشت تقریبا پنج سال از این تجاوز وحشیانه، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

در طی این سال‌ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند بر اثر حملات هوایی جنگنده‌های سعودی جان خود را از دست داده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha