رییس اوقاف و امور خیریه بسطام: توقع اجاره ارزان املاک وقفی منطقی نیست

شاهرود - ایرنا- رییس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام گفت : برخی از بهره‌برداران املاک وقفی توقع پرداخت اجاره با قیمت پایین دارند که منطقی نیست.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام محمدرضا بخشی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: اموال وقفی باید براساس نیت واقف بکارگرفته شوند ، اجاره پایین این املاک نه در قانون پیش بینی شده و نه واقفان در این خصوص چیزی گفته‌اند. 

وی ادامه داد : ترویج این نگاه موجب افراط و تفریط هایی در جامعه شده است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام با بیان این که ۷۶۰ موقوفه ثبت شده در این بخش از شهرستان شاهرود وجود دارد، افزود : ۸۲ موقوفه متصرف دارد یا از سوی واقفان و بقیه از سوی اوقاف مدیریت و کنترل می‌شود.

وی با بیان اینکه یک موقوفه مشترک‌التولیه در بسطام وجود دارد گفت: موقوفات این بخش در قالب ۲۴۴۹ رقبه است که ۱۲۹۱ رقیه ملکی و بقیه غیرملکی است.

 بخشی، شناسایی موقوفه‌های جدید را یکی از کارهای این اداره خواند و گفت: برخی افراد هم با ارایه اسناد یا وقف‌نامه در این خصوص مشارکت می‌کنند.

وی با بیان این که یکسال گذشته ۲۱ موقوفه جدید شناسایی شد گفت: برای بهره‌برداری این موقوفه ‌۴۶ قرارداد منعقد شد.

بخشی با اشاره به اینکه موضوع ۷۵ درصد موقوفه ‌های بسطام مربوط به عزاداری محرم و صفر است، بیان کرد: با این که این نیات بسیار خوب است ، اما جامعه با مشکلات جدید روبرو است که نیاز است واقفان در اموری مانند ازدواج ، معیشت ، محیط زیست و دیگر نیات هم وقف داشته باشند.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام از رسانه‌ها خواست در این خصوص فعالیت بیشتری کنند تا جامعه از این نوع وقف ها بهره‌مند شوند و در مورد بقاع متبرکه هم گفت : در این بخش ۹ بقعه و امامزاده وجود دارد که سه مورد در فضای شهری و بقیه در روستاها و بین راه‌ها هستند.

بخشی ادامه داد: بنابه فرموده رهبر معظم انقلاب، تلاش می‌شود برنامه‌های فرهنگی برای ایجاد نشاط معنوی در این مکانها برگزار شود، اوقاف در جریان شیوع ویروس کرونا هم برای سلامت و معیشت آسیب دیدگان از کرونا اقداماتی انجام داد.

به گفته وی پارسال ۱۰۰۰ بسته معیشتی ۵۰۰ هزار تومانی و امسال هم بیش از ۱۰۰۰ بسته ۳۰۰ هزار تومانی، ۷۰ بسته تحصیلی و سه هزار بسته بهداشتی توزیع شد.

بخش بسطام با ۲۰ هزار تن جمعیت از توابع شهرستان شاهرود است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha