آغاز پانزدهمین اجلاس جهانی کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد

تهران- ایرنا- مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی وزارت جهاد کشاورزی از آغاز به کار پانزدهمین اجلاس جهانی کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد به صورت مجازی با حضور ایران و سایر کشورهای عضو به منظور بررسی و تدوین سند راهبردی تنوع زیستی برای سال ۲۰۳۰ از امروز خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «اسکندر زند» در حاشیه نخستین روز از این اجلاس افزود: این دور از اجلاس جهانی کشورهای عضو کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد به علت پاندمی کرونا با یکسال تاخیر و در دو بخش مجازی از ۱۹ تا ۲۳ مهرماه سال جاری و بخش حضوری در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می شود و ایران در هر دو بخش حضور فعالی خواهد داشت.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی  اظهار داشت: توقف زوال زیستی و احیای تنوع زیستی از بین رفته از اهداف اصلی این اجلاس برای تدوین چارچوب یا سند راهبردی جدید برای سال ۲۰۳۰ است.

وی با بیان این که این اجلاس هر دو سال یکبار برگزار و برنامه ۱۰ سال قبل ارزیابی و نسخه برنامه ۱۰ سال آینده در حوزه تنوع زیستی بررسی و به تصویب گذاشته می شود، تصریح کرد: اهمیت این دور از اجلاس در این است که علاوه بر تدوین چارچوب برنامه ده سال آینده، رویکردها برای ۳۰ سال آینده نیز تعیین و تصویب خواهد شد.

احیا و ترمیم تخریب تنوع زیستی در ۱۰ سال پیش رو

وی افزود: با توجه به اینکه ارزیابی برنامه ۱۰ سال گذشته از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ وضعیت اسفباری را در مورد تنوع زیستی نشان می دهد، از این رو برنامه ۱۰ سال آینده را باید طوری برنامه ریزی کرد که حداقل روندهای تخریب تنوع زیستی متوقف و تنوع از دست رفته احیا و ترمیم شود.

زند، یکپارچگی اکوسیستم ها حداقل به میزان ۱۵ درصد، کاهش حداقل ۱۰ برابری سرعت انقراض گونه ها، کاهش ۵۰ درصدی خطر انقراض گونه ها، حفظ تنوع ژنتیکی تمام گونه ها تا ۹۰ درصد، حفظ و ارج نهادن به خدمات طبیعت به انسان از طریق افزایش حفاظت و بهره برداری پایدار از منابع تولید، تقسیم عادلانه و مساوات منافع ناشی از بهره برداری از منابع ژنتیکی و استفاده مجدد بخشی از آن برای حفاظت و بهره برداری پایدار از تنوع زیستی و حمایت های مالی لازم برای اجرای سند راهبردی جدید را از اهداف کلان این اجلاس تا سال ۲۰۵۰ عنوان کرد.

وی گفت: در نسخه سند راهبردی جدید تعدادی شاخص برای سال ۲۰۳۰ تعیین شده که همه کشورها باید به آن برسند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی احیای ۲۰ درصد اکوسیستم های آسیب دیده، افزایش حداقل ۳۰ درصدی مناطق حفاظت شده، کاهش ۵۰ درصدی گونه های مهاجم، کاهش ۵۰ درصد آلودگی ها، کاهش ۳۰ درصد آفت کش های شیمیایی و پایدار کردن کشاورزی را از جمله این شاخص ها برشمرد.

برنامه کاهش ۵۰ درصدی زباله تا سال ۲۰۳۰

وی همچنین به دیگر شاخص های تعیین شده در نسخه سند راهبردی جدید تنوع زیستی اشاره کرد و گفت: براساس این نسخه کشورها باید تا سال ۲۰۳۰ علاوه بر حذف زباله های پلاستیکی و جریان سازی تنوع زیستی در تمام امور به کاهش ۵۰ درصدی زباله دست یابند.

زند اضافه کرد: در نسخه سند راهبردی جدید، کاهش سالانه ۵۰۰ میلیارد دلار از مشوق های مضر در کل جهان مانند مشوق های مربوط به مصرف کودهای شیمیایی و سموم و همچنین تامین مالی ۲۰۰ میلیارد دلار در سال برای اجرای برنامه ها در راستای حفظ تنوع زیستی مطرح شده است.

وی بهره برداری بی رویه از منابع پایه مانند آب، خاک، جنگل و مراتع، تخریب زیستگاه ها و تغییر کاربری اراضی را از عوامل مهم از بین رفتن تنوع زیستی در دنیا عنوان کردو افزود: این سه عامل حدود ۸۰ درصد در از بین رفتن تنوع زیستی نقش دارند.

به گزارش ایرنا، پانزدهمین اجلاس جهانی کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد با حضور ایران و سایر کشورهای عضو به منظور بررسی و تدوین سند راهبردی تنوع زیستی برای سال ۲۰۳۰ به صورت مجازی از امروز آغاز شد.

در این اجلاس هیات ایرانی متشکل از نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مراجع ملی ذیل کنوانسیون تنوع زیستی به سرپرستی اسکندر زند مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی حضور دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha