۲۰ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۶
کد خبرنگار: 3091
کد خبر: 84501410
۰ نفر

برچسب‌ها

برنامه‌‍ های هفته سلامت بهزیستی خوزستان تشریح شد

اهواز - ایرنا - معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خوزستان با بیان اینکه شعار هفته سلامت روان امسال "سلامت روان در جهان نابرابر" نامگذاری شده، برنامه‌های این هفته را در خوزستان تشریح کرد.

علی حسن زاده روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برنامه های سلامت روان دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی خوزستان گفت: آموزش زندگی خانواده ، آموزش پیش از ازدواج ،آموزش مهارت های زندگی ، مشاوره تلفنی دولتی خط۱۴۸۰، مشاوره تلفنی غیر دولتی، معرفی به مراکز مشاوره غیر دولتی، غربالگری اضطراب کودکان ۵ و ۶ سال با هدف شناسایی زود هنگام اضطراب کودکی و ارجاع زود هنگام برای مداخله تخصصی از جمله فعالیت‌های این دفتر است.

وی افزود: افزایش اطلاعات والدین در خصوص پیشگیری از اضطراب کودکان از طریق مهدکودک و پیش دبستان ها و مراکز توانبخشی به صورت مجازی و غیر مجازی از طریق سامانه آموزشی به آدرس http://moshavereh.behzisti.gov.ir، برنامه کنترل و کاهش طلاق از طریق مراکز مشاوره سامانه تصمیم  به آدرس htt://www.tasmim.behzisti.net ، شعارهای هفته سلامت روان و مشاوره حمایت‌ روانی اجتماعی در بلایا (محب) مراکز سلامت روان محلی نیز از جمله این برنامه ها است.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خوزستان با اشاره به تعاریف متعدد سلامت روان بیان کرد: سلامت روان به معنای توانایی عملکرد موفق در زمینه تفکر،خُلق و رفتار است که منجر به فعالیت سازنده، روابط رضایت بخش با دیگران و توانایی سازگاری با تغییرات زندگی و مدارا با ناملایمات می شود.

وی ادامه داد: توانایی سازگاری با شرایط محیطی ، تغییرات محیطی ، انعطاف پذیری ، مسوولیت پذیر بودن و ایفای صحیح نقش های اجتماعی، شغلی،تحصیلی به شکلی که فرد بتواند از تفکر و توانایی‌های خود استفاده کند و درجامعه عملکرد داشته باشد و نیازهای معمول زندگی روزمره را برآورده سازد نیز شامل سلامت روان می شود.

حسن زاده به روزشمار هفته سلامت روان از ۱۸ تا ۲۴ مهر اشاره کرد و گفت: " نقش سیاستگذاران در دسترسی عادلانه به خدمات سلامت روان"، " نقش تحریم‌ها بر نابرابری سلامت روان در پاندمی کرونا"، "رابطه‌ منصفانه‌ ارایه دهندگان خدمات سلامت روانی - اجتماعی با خدمت‌گیرندگان"، " تاثیر انگ بر نابرابری خدمات سلامت روان در جامعه"، "ضرورت توسعه عدالت اقتصادی و اجتماعی در بهبود سلامت روان جامعه"، "سواد سلامت روان و بهره‌مندی از خدمات" و " نقش حاکمیت در توانمندسازی افراد دارای معلولیت جسمی و ذهنی" عنوان‌های روزهای این هفته است.

وی بیان کرد:از جمله راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری های روانی، مدیریت صحیح استرس، برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزش مهارت حل مساله، مهارت های زندگی ، مهارت تصمیم گیری ، مهارت تفکر انتقادی است که اگر  این آموزش ها از دوره کودکی شروع شوند تاثیر بیشتری خواهند داشت.

حسن زاده  افزود: در جوامع امروزی سلامت روان ، به عنوان ارزشمندترین سرمایه انسانی و اجتماعی یکی از پشتوانه‌های ملی و از مهمترین شاخص‌های توسعه یافتگی پذیرفته شده و انسان سالم ، محور توسعه پایدار تلقی می شود.

از ۱۸ تا ۲۴ مهر به نام هفته سلامت روان نام گذاری شده است که عمده هدف آن  ارتقا و افزایش آگاهی و تغییر و اصلاح نگرش مردم نسبت به مسایل بهداشت روان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha