برگزاری تور گردشگری با خودرو آفرود به دره توبیرون دزفول ممنوع است

دزفول-ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول گفت: برگزاری تور گردشگری با خودرو آفرود به دره توبیرون ممنوع بوده و با برگزار کنندگان چنین تورهایی برخورد خواهد شد.

مهدی چناری روز چهارشنبه در گفت وگو به خبرنگار ایرنا افزود: طبق صورتجلسه مصوب فرمانداری دزفول با موضوع حفظ اکوسیستم دره توبیرون ، ورود خودروهای آفرود به این دره ممنوع است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول با بیان اینکه برگزاری تور گر دشگری به دره توبیرون دزفول ممنوع نیست اظهار داشت: تردد به این منطقه باید به صورت پیاده انجام شود. 
چناری افزود:  یکی از آژانس های مسافرتی قصد برگزاری تور گردشگری با خودروهای آفرود به دره توبیرون دزفول را داشت که جلوی آن گرفته شد.
وی ادامه داد:  یک نفر دیگر که اقدام به برگزاری تور به این دره کرده بود به اداره میراث فرهنگی احضار و تذکر لازم به وی داده شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول نیز گفت: ورود وسایل نقلیه به مناطق بکر طبیعی موجب آسیب جدی به محیط زیست از جمله برهم زدن اکوسیستم بستر، مرگ و میر آبزیان و موجودات ساکن در دره و آلودگی صوتی می‌شود.
رضا قپانچی پور افزود: برهم زدن امنیت منطقه، تخریب و زوال تدریجی دره توبیرون از دیگر چالش‌های حضور آفرودسواران در این دره است.
وی افزود: آب آشامیدنی عشایر ساکن در پایین دست رودخانه از دره تو بیرون تامین می شود  که با تردد آفرودسواران و بی‌توجهی گردشگران تحت تاثیر قرار گرفته و آلوده می‌شود.
علاوه بر آلودگی صوتی ناشی از تردد خودروها در این مناطق که موجب ناامنی حیات وحش می‌شود اکوسیستم و بستر رودخانه که محل زیست آبزیان است نیز دگرگون شده است.
دره توبیرون در مسیر سردشت از جمله مناطق بکر و مستعد جذب گردشگر بوده و زیستگاه انواع پرندگان شکاری، جغد، خفاش، ماهی و انواع متنوعی از خزندگان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha