کمک رسانی سازمان ملل متحد به افغانستان از مسیر ازبکستان

تهران- ایرنا - آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد با تشدید بحران انسانی، کمک های فوری بشردوستانه برای کمک به ۲۰ میلیون افغان از مسیر ازبکستان وارد این کشور می شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری « آسیا پلاس » تاجیکستان، آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اضافه کرد از ماه گذشته که سازمان ملل متحد درخواست کمک ۶۰۶  میلیون دلاری برای همبستگی با مردم افغانستان را مطرح کرد تنها ۳۵ درصد این کمک مالی را که برای دو ماه آینده نیاز دارد، دریافت کرده است. 

« آنتونیو گوترش » دبیر کل سازمان ملل متحد از جامعه جهانی درخواست کرده بود برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی افغانستان، به اقتصاد این کشور پول تزریق کنند. وی در ادامه گفته بود این روند فروپاشی  نه تنها برای افغانستان بلکه برای تمام دنیا هزینه های زیادی به همراه خواهد داشت. 

"بابر بلوچ" سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در نشست خبری گفت که این سازمان تلاش می کند تا کانونی لجستیکی در بیرون مرزهای افغانستان تاسیس کند تا کمک های بشردوستانه را برای هزاران نفر از آوارگان افغان تامین کند. 

او در ادامه سخنانش افزود اقتصاد افغانستان در نقطه فروپاشی است و باید با توجه به هزینه هایی که دارد از این سقوط جلوگیری کرد.

سخنگوی  کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل خاطر نشان کرد در آستانه ورود به فصل سرما اوضاع به مراتب وخیم تر خواهد شد و از برنامه ریزی این سازمان برای تسریع کمک رسانی از طریق ۳ خط هوایی خبر داد. 

قرار است محموله ها  اواسط اکتبر از طریق هوایی وارد شهر « ترمذ » ازبکستان شوند و سپس از راه زمینی از مسیر مرزی « حیرتان » وارد « مزار شریف » شوند.

از آغاز سال ۲۰۲۱ در افغانستان ۱۸ میلیون نفر  یعنی نصف جمعیت این کشور به کمک های بشردوستانه نیاز داشتند. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha