«وقف» یک مسئله مهم اقتصادی برای جلوگیری از محرومیت‌ است

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه یکی از اهداف انقلاب اسلامی ایران در گام دوم این است که بتواند حوزه دانش و فناوری را با حوزه‌های سنتی آشتی دهد، گفت: سنت حسنه «وقف» یکی از مظاهر مهم تمدن اسلامی بوده و در عین حال یک مسئله مهم اقتصادی برای جلوگیری از محرومیت است.

به گزارش ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز چهارشنبه در حاشیه افتتاح نمایشگاه «دستاوردهای نهاد وقف» اظهار کرد: یکی از اهداف انقلاب اسلامی ایران در گام دوم این است که بتواند حوزه دانش و فناوری را با حوزه‌های سنتی آشتی دهد.

وی با بیان اینکه سنت حسنه «وقف» یکی از مظاهر مهم تمدن اسلامی است، افزود: این سنت حسنه در عین حال یک مسئله مهم اقتصادی برای جلوگیری از محرومیت‌زدایی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از مظاهر قدرت علمی جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: ما امروز در این نمایشگاه مشاهده می‌کنیم که چطور می‌توانیم از ظرفیت‌های سنتی خود برای ورود و توسعه دانش‌های جدید و به کارگیری آنها برای پیشرفت کشور استفاده کنیم.

اسماعیلی با بیان اینکه وقف یکی از مهمترین سنت‌های ما بوده و دو وجه اخلاقی و اقتصادی دارد، گفت: این سنت حسنه در ۱۴۰۰ سال اخیر یکی از مهمترین سنت‌های اقتصادی بوده است؛ ان‌شاءالله با این ارتقای که در دوره جدید سازمان اوقاف و امور خیریه اتفاق، شاهد ماندگاری و اثربخشی بیشتر باشیم.

نمایشگاه «دستاوردهای نهاد وقف» با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد.

 این نمایشگاه به همت سازمان اوقاف و امور خیریه با موضوعاتی همچون حمایت از موسسات دانش‌بنیان، خدمات فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف، اجرای امینانه نیات واقفان، فعالیت‌های قرآنی سازمان اوقاف، بهره‌وری موقوفات، مدیریت، عمران و آبادانی بقاع متبرکه و حفظ و حراست از موقوفات در محوطه ساختمان شهید مطهری سازمان اوقاف و امور خیریه واقع در خیابان نوفل لوشاتو از ۲۱ تا ۲۸ مهر برپا شده است.

برخی از تلاشهای سازمان اوقاف و امور خیریه در جهت حمایت از شرکتهای دانش بنیان به شرح زیر است:

۱- تکمیل زیست بوم فناوری در نهاد وقف باتاسیس‌صندوق‌پژوهش‌وفناوری‌غیردولتی‌ماندگار  جهت کمک‌وتوسعه‌وارتقای‌پژوهش‌ وفناوری‌شرکتهای‌دانش‌بنیان‌وسرمایه‌گذاری در پروژه های‌ خطرپذیر به‌ منظور توسعه‌ بهره‌وری‌ دارایی‌های‌ وقفی

۲- ایجاد مراکز نوآوری مثل مرکز نواوری نوفلو شاتو : مرکزی‌ متشکل‌ از یک‌ یا چند تیم‌ نوآور که‌ با همکاری‌ مراکز تحقیقاتی‌ و شرکت‌های‌ متقاضی‌ محصولات جدید در یک‌ حوزه‌ تخصصی‌ در چارچوب‌برنامه‌ای‌ بلندمدت‌ با هم‌ همکاری‌ می‌کنند این‌مراکز تمام‌ فعالیت‌های‌ مربوط‌ به‌ نوآوری‌ از الهام، ایده‌ تا آماده‌کردن‌ پروتو تایپ‌ را در قالبی‌ درون‌سازمانی‌ انجام‌ می‌دهند.

۳-پارک علم و فناوری عقیق : ایجاد فضایی‌ برای‌ استقرار شرکت‌های‌ بزرگ‌ و کوچک‌ فناورو دانش‌بنیان‌ از طریق‌ فراهم‌آوردن‌ تسهیالت، ‌ معافیت‌ها و خدمات‌ تجاری‌سازی‌ که‌ این‌ پارک با هدف‌ ایجاد زیست‌بوم‌ الکترونیک‌ و مخابرات‌ هدف‌گذاری‌ شده‌است.

۴- شرکت سامانه آزمای قائم : طراحی، ‌ ساخت، ‌ مونتاژ، ‌ تجهیز، ‌ نصب‌ و راه‌اندازی‌ کلیه‌قطعات، ‌ تجهیزات‌ الکترونیکی‌ و ادوات‌ماکروویو و مخابراتی

۵- شرکت دانش سلامت کوثر: تولیدانواع  نیل‌ارتوپدی‌ جهت‌ جایکذاری در داخل‌ استخوانهای شکسته‌شده‌- پیچ‌ارتوپدی‌- پیچهای جذبی- پالک‌ارتوپدی- ایمپلنت‌های‌ استخوانی‌ ستون‌فقرات‌ - ایمپلنت‌های‌ استخوانی‌فک، ‌ صورت‌ و جمجمه

۶ - سینا فناوران ماندگار: راه اندازی اولین مرکز تولید گوساله ممتاز با استفاده از فناوری تولید  آزمایشگاهی جنین گاو

۷ - فن گستران خودروی توسن: تولید کننده ی راهکارهای خلاق و مشاوره های استراتژیک در زمینه ی وسایل حمل و نقل برقی. طراحی مهندسی و ساخت محصولات با استفاده از تکنولوژی برتر، خود هوشمندتر، ایمن تر و سازگار تر با محیط زیست.

۸ - شتابدهنده فناوران سلامت تپش: طراحی و تولید ده ها محصول از تجهیزات پزشکی و تولید محصوالتی نظیر: سرنگ اینفلیتور، شریان بند، کیت آنژیوگرافی، رابط تزریق فشار 

•سیم استرنوم، و کیت ACT

•قلم الکتروکوتر، پلیت الکتروکوتر

•کلیپس لیگاسیون، اندوبگ، ساکشن ایریگیشن

•کتتر انتقال جنین

۹ - شرکت فناوری پرتو نگاری پایا: طراحی و تولید تجهیزات تصویربرداری با پرتو ایکس شامل:

• دستگاه های تصویربرداری پزشکی

• دستگاه های بازرسی بار با پرتو ایکس

• دستگاه های رادیوگرافی صنعتی با پرتو ایکس

۱۰- شرکت پترو فن آوری پایا : تولید تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق نفت و گاز دستگاه جریان سنج چندفازی با کاربری اندازه گیری سرچاهی.

۱۱- طرح درمان ضایعات: درمان ضایعات نخاعی بر مبنای روشهای علمی سلول درمانی

۱۲ - شرکت گروه تخصصی کشاورزی دامپروری و شیلات زرین رویش ماندگار

افزایش بهره وری و بهبود عملکرد اراضی کشاورزی موقوفات با تکمیل زنجیره های ارزش در موقوفات، ارایه الگوی کشت مناسب، مدیریت و احیای منابع آبی موقوفات از طریق بکارگیری سیستمهای نوین آبیاری، ایجاد واحد میکانیزاسیون تخصصی کشاورزی و دامپروری، بررسی و کمک به توسعه موقوفات از طریق استفاده از منافع حاصل از صنایع تبدیلی و مدیریت بازرگانی با توجه به ظرفیتهای محلی موقوفات در سراسر کشور

۱۳- شرکت شرکت پارسیا ژن: احداث و بهره برداری مجتمع های صنعتی تکثیر و پرورش گوسفند نژاد گوشتی پرتولید در راستای خودکفایی در تامین گوشت قرمز با بهره گیری از شیوه های نوین اصالح نژادی و ایجادبانک ژن

۱۴- شرکت کشت و صنعت و دامپروری مهر ماندگار گلستان: ایجادایستگاه تکثیر و توسعه گاو مولد دومنظوره نژادممتاز (گوشتی و شیری) ازطریق فناوری اصالح نژاد و انتقال جنین و تثبیت نژادبومی و دامهای سنگین آمیخته محلی

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha