اصلاح ریل‌گذاری فرهنگی نیازمند حاکمیت تفکر ناحیه‌گرایی است

شهرکرد- ایرنا- دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: برای اصلاح ریل‌گذاری اشتباه فرهنگی در کشور باید به فرهنگ به عنوان پیشران توسعه نگاه شود و راهکار حاکمیت چنین تفکری اجرای سیاست ناحیه‌گرایی فرهنگی و توجه هریک از استانها به ظرفیت‌های داخلی خود است.

سید مجید امامی عصر پنجشنبه در کارگروه فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری که با حضور تعدادی از نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و فعالان فرهنگی این  استان برگزار شد، اظهار داشت: ریل‌گذاری اشتباه سبب شده تا نه تنها در طول این سالها با چالش‌ها و مشکلات فرهنگی روبرو باشیم بلکه در پی آن دیگر مشکلاتی نظیر بحران آب و آلودگی هوا نیز شکل گیرد.

وی، شهرنشینی را از مهمترین عوامل شکل‌گیری آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه دانست و تصریح کرد: باید زمینه لازم را برای بازگشت مردم به روستاها فراهم کرد چرا که حیات آینده جامعه بستگی به احیای روستاها دارد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور همچنین بر ضرورت پژوهش و تحقیق در خصوص ظرفیت‌های فرهنگی هر یک از مناطق کشور تاکید کرد و گفت: در همین راستا تلاش می‌شود تا مرکز نوآوری فرهنگی در مقایسه ای کوچک در استان‌ها راه‌اندازی شود.

امامی اگر چه نقش زیرساخت‌ها در توسعه فرهنگی را انکار نکرد اما بیش از آن با تاکید بر اولویت اقدامات نرم‌افزاری در این حوزه، افزود: تقاضاهای بسیاری برای احداث کتابخانه، مسجد، کانون، فرهنگسرا و سایر کانون‌های فرهنگی و هنری در کشور وجود دارد اما احداث این اماکن به تنهایی کافی نیست و باید با برنامه‌های فرهنگی موثر بتوان به توسعه فرهنگی دست پیدا کرد.

وی خاطر نشان کرد: باید کاری کرد که فرهنگ از سوی خود مردم اداره شود و ریل‌گذاری غلط گذشته از این طریق اصلاح شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور همچنین به مطالبه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری در خصوص راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار در مناطق روستایی و عشایری استان نیز پاسخ مثبت داد و گفت: این موضوع با جدیت پیگیری و محقق می‌شود.

طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی به دنبال مسدودی شبکه‌های خارجی نیست

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی به دنبال قطع اینترنت و یا مسدود کردن شبکه‌های خارجی نیست بلکه تلاشی برای تقویت شبکه‌های داخلی و ارزان کردن هزینه‌ها به شمار می‌رود.

سیدعلی یزدی‌خواه عصر پنجشنبه در کارگروه فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری که با حضور تعدادی از نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و فعالان فرهنگی این استان برگزار شد، اظهار داشت: اگر چه در ابتدا پیشنهاداتی برای محدود کردن شبکه‌های خارجی مطرح شد اما این موارد در دستور کار نیست و تنها به دنبال تقویت شبکه‌های داخلی هستیم.

وی ادامه داد: تمامی لعن و نفرین‌ها را به جان می‌خریم اما برای مصلحت کشور و جوانان فضای مجازی را ساماندهی می‌کنیم.

یزدی‌خواه با بیان اینکه مخالفان طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی، دلسوز نیستند، تصریح کرد: اگر دولت قبل شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی می‌کرد هزینه استفاده خانواده‌ها از اینترنت به یک شانزدهم کاهش می‌یافت.

این نماینده مجلس یازدهم افزود: در طول سالهای گذشته اپراتورهای تلفن ثابت توسعه پیدا نکردند اما تلفن‌های همراه به حدی توسعه پیدا کرد که در تحقیقات به عمل آمده مشخص شد که این اپراتورها از این طریق ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرده‌اند.

یزدی‌خواه همچنین از تولیدات فرهنگی کشور به ویژه سریال‌های شبکه خانگی انتقاد کرد و گفت: برخی از این سریال‌ها را نمی‌توان با خانواده تماشا کرد و  نیاز به اصلاح در فضای رسانه‌ای و تولیدات فرهنگی کشور داریم.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، انقلاب فرهنگی است، اظهار داشت: این در حالی است که تاکنون استراتژی فرهنگی کامل و بنیادین در کشور تدوین نشده است.

یزدی‌خواه، طرح جمعیت و تعالی خانواده را از دیگر طرح‌های مهم کمیسیون فرهنگی برشمرد و گفت: اگر اقدامی برای حوزه جمعیت و جبران سیر پیری در کشور انجام ندهیم با مشکلات فراوانی در آینده مواجه می‌شویم.

وی با بیان اینکه جوانان موتور محرکه توسعه به شمار می‌روند، افزود: می‌توان با امتیاز دادن به خانواده‌ها در راستای افزایش جمعیت تلاش کرد.

 عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه کشور یک سوم کسری دارد، اظهار داشت: از سوی دیگر طرح‌های نیمه‌تمام بسیاری وجود دارد به طور مثال ۶۰ هزار طرح ورزشی نیمه‌تمام در کشور وجود دارد که برای تکمیل آن به بودجه قابل توجهی نیاز است.

یزدی‌خواه خاطرنشان کرد: با این وجود بودجه فرهنگی کشور در سالجاری پنج برابر افزایش پیدا کرد که امید می‌رود به همین میزان محقق شود.

به گزارش ایرنا، در این نشست جمعی از فعالان فرهنگی این استان به بیان نظرات، انتقادات و مطالبات خود در حوزه فرهنگی پرداختند.

بازنگری قوانین ناقص و ضعیف در حوزه فرهنگی، تحقق مهندسی فرهنگی مدنظر مقام معظم رهبری، پیشنهاد تشکیل وزارت خانواده و وزارت قرآن، شکل‌گیری معاونت فرهنگی در ساختار استانداری، اختصاص اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی شهرکرد، تدوین برنامه‌های فرهنگی برای زندگی پساکرونا، افزایش اختصاص بودجه به بخش فرهنگ، افزایش تولیدات فرهنگی غنی و پرمحتوا به ویژه در رسانه ملی و ضرورت تدوین پیوست فرهنگی برای تمامی طرح‌های اقتصادی و عمرانی از جمله مطالبات و پیشنهادهای فعالان فرهنگی حاضر در این نشست بود.

چهارمحال و بختیاری به‌عنوان دومین استان کشور  میزبان اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مسوولان ملی شامل معاونان وزیران میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی از چهارشنبه شب تا روز جمعه برای بررسی مسائل فرهنگی چهارمحال و بختیاری در این استان حضور دارند و در نشست‌های تخصصی با حضور فعالان فرهنگی استان، دیدگاه‌های مدیران، کارشناسان و صاحب‌نظران استان در خصوص مسائل فرهنگی این استان را بررسی می‌کنند.

در این سفر در چهار محور شامل برگزاری شورای فرهنگ عمومی، تشکیل کارگروه‌های تخصصی، بازدیدهای میدانی با حضور کارشناسان خبره در شهرستان‌های شهرکرد، سامان، ‌بن، بروجن، فارسان و لردگان و امضای سند نهایی سفر برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha