دبیرکل سازمان ملل خواستار توقف فوری خشونت‌ها در لبنان شد

نیویورک - ایرنا- آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل از بروز خشونت‌ها در لبنان ابراز نگرانی کرد و خواستار توقف فوری آن شد.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران گفت دبیرکل از همه طرفها در لبنان خواست تا فوری خشونت‌ها را متوقف و از اقدامات تحریک آمیز یا اظهارات فتنه جویانه خودداری کنند.
سخنگوی سازمان ملل افزود: گوترش بر ضرورت انجام تحقیقات بی‌طرفانه، دقیق و شفاف درباره انفجار سال ۲۰۲۰ در بندر بیروت تاکید می‌کند.
به گزارش ایرنا، تجمع امروز مردم لبنان در اعتراض به دستور قاضی تحقیقات پرونده انفجار تابستان ۱۳۹۹ بندر بیروت مبنی بر بازداشت تعدادی از وزیران و نمایندگان این کشور به خشونت کشیده شد و بنا به اعلام رسانه‌ها در این خشونت ۷ کشته و ۶۰ زخمی به جا گذاشت.
نخست وزیر لبنان در پی درگیری های روز پنجشنبه بیروت که به کشته و زخمی شدن دها تن انجامید، فردا (۲۳ مهر) را عزای عمومی اعلام کرد.
به گزارش رسانه های خبری، بنا به دستور نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان، فردا تمامی ادارات و نهادهای عمومی، شهرداری ها و مدارس دولتی و خصوصی تعطیل است.
میشل عون رییس جمهوری لبنان در واکنش به حوادث روز پنجشنبه بیروت که به کشته و زخمی شدن دهها تن انجامید، گفت: اجازه تکرار آنچه را که امروز رخ داد، تحث هیچ شرایطی نمی دهیم و به هیچ کس اجازه نخواهیم داد کشور را برای منافع خود به گروگان بگیرد.
به گزارش شبکه خبری المیادین عون افزود: بازگشت به زبان سلاح، غیر قابل قبول است و دولت آزادی بیان را تضمین می کند.
وی خاطرنشان کرد که کشور تحمل اختلافات در خیابان ها را ندارد بلکه نیازمند راه حل های آرام است.
عون خواستار انجام تحقیقات درباره حادثه امروز و مجازات عاملان و تحریک کنندگان این حادثه شد و گفت: مسایل کشور نه در خیابان ها بلکه باید در نهادهای قانونی به ویژه در هیات دولت حل و فصل شود.
حزب الله لبنان نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد: از همه اعضا و حامیان خود می خواهیم که آرامش خود را حفظ کنند و به فتنه های مخرب کشیده نشوند.
در بیانیه حزب الله آمده است: این حمله با هدف کشاندن گروه های مختلف به فتنه ای مخرب انجام شده و مسئولیت آن بر عهده محرکان و کسانی  است که می کوشند با پنهان شدن پشت خون قربانیان و شهدای انفجار بندر بیروت، به اهداف مخرب سیاسی خود برسند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha