اتحادیه اروپا خواستار خویشتنداری برای جلوگیری ازتلفات بیشتر درلبنان شد

لندن – ایرنا – سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای درگیری‌های روز گذشته بیروت را که در جریان آن چند تن کشته و ده‌ها تن مجروح شدند محکوم کرد و خواستار خویشتن‌داری تمام طرف‌ها برای جلوگیری از تلفات بیشتر شد.

به گزارش ایرنا از تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، پیتر استانو گفت: از تمام طرف‌ها و رهبران می‌خواهیم تا به آرامی و مسئولانه اقدام کنند تا از بروز خشونت در این مقطع حساس لبنان جلوگیری شود. وی تصریح کرد: اولویت باید مقابله سازنده و فوری با تمام بحران‌های لبنان باشد.

وی خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا تاکید دارد که تحقیقات درباره انفجار چهارم اوت ۲۰۲۰ بیروت باید هرچه سریع‌تر تکمیل شود. این تحقیقات به گفته او باید بی طرفانه، موثق، شفاف و مستقل باشد تا آن‌هایی که مسئول این حادثه بودند پاسخگو باشند.

تجمع روز گذشته (پنجشنبه) مردم لبنان در اعتراض به دستور قاضی تحقیقات پرونده انفجار تابستان ۱۳۹۹ بندر بیروت مبنی بر بازداشت تعدادی از وزیران و نمایندگان این کشور به خشونت کشیده شد و بنا به اعلام رسانه ها این خشونت هفت کشته و ۶۰ زخمی به جا گذاشت.

نیروهای ارتش لبنان به مردم که برای تجمع مقابل کاخ دادگستری در حرکت بودند در منطقه الطیونة در بیروت حمله کردند که  شماری از معترضان کشته و زخمی شدند.

«سعید خطیب زاده»  با محکوم کردن و ابراز تاسف عمیق از آتش گشودن و تیراندازی به مردم بی گناه لبنان که در حال تظاهرات مسالمت آمیز بوده اند، تاکید کرد: ضروری است دولت و مقامات لبنان نسبت به شناسایی و دستگیری عوامل این جنایت ها و فتنه انگیزی میان مردم لبنان اقدام عاجل نمایند.

وی درباره وقایع تلخ لبنان گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر اهمیت حفظ ثبات و آرامش لبنان، با دقت و از نزدیک تحولات لبنان را زیر نظر دارد و بر این باور است که مردم، دولت و ارتش در کنار مقاومت لبنان با انسجام و وحدت خود، مانند همیشه از فتنه‌ها و دسیسه‌هایی که ریشه در رژیم صهیونیستی دارد و توسط اربابان و عوامل این رژیم طراحی و اجرا می‌شود، با موفقیت و سربلندی عبور خواهند کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha