۹۳ درصد بارش‌ها در استان سمنان تبخیر می‌شود

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان گفت: ٩٣ درصد از بارش‌های فلات مرکزی در سال از جمله در این استان تبخیر می‌شود.

به گزارش ایرنا، ایرج حیدریان روز شنبه در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان در سالن یادگار امام(ره) استانداری افزود: بارش ها در سال آبی جاری در استان سمنان ۴۲ درصد کاهش داشت. 

وی با اشاره به اینکه پدیده تغییر اقلیم و خشکسالی و آثار آن در استان سمنان ادامه‌دار است، بیان کرد: بحث مدیریت بهره وری استفاده از آب باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: از ۱۲۰ میلیمتر بارندگی سالانه در استان سمنان ۱۰۷میلیمتر تبخیر می شود و به طور کلی می توان گفت در اقلیم فلات مرکزی از جمله سمنان، ۹۳ درصد بارش ها تبخیر می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان تاکید کرد: ۹۲ درصد آب موجود در ایران در بخش کشاورزی استفاده می شود و ضرورت دارد تا مدیریت و اصلاح در این حوزه صورت‌گیرد.

وی افزود: ۸۶ درصد چاه های آب استان سمنان در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: از یک هزار و ۱۸۲ میلیون‌متر مکعب مجموع آب زیرزمینی و سطحی، ۸۳ میلیون متر مکعب در بخش آشامیدنی استفاده می شود.

حیدریان اضافه کرد: از ‌محل نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه ها، ۴۹میلیون متر مکعب و از انسداد ۵۲۶ حلقه چاه غیرمجاز، ۱۹ میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شد.

وی افزود: میانگین پایین بارندگی و فقدان پراکنش مناسب زمانی و مکانی، محدودیت های کمی و کیفی و سایر موارد، ازجمله چالش ها و محدودیت های استان در حوزه آبی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان گفت: برنامه ها و راهکارهای مختلفی در حوزه تامین آب برای استان در نظر گرفته شد.

 میزان تولید آب در استان سمنان یک میلیارد  و ۱۸٢ میلیون مترمکعب است که ۸۰۰ هزار مترمکعب از آب‌های زیرزمینی و بقیه از آب‌های سطحی تامین می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha