سازگاری با کم آبی بهتر از مهاجرت از اصفهان است

اصفهان_ایرنا معاون و عضو هیات مدیره آب منطقه ای اصفهان گفت: سازگاری با کم‌آبی را بجای مهاجرت از اصفهان توصیه می کنیم زیرا پدیده فرونشست زمین، تنها خاص این‌ استان نیست.

به گزارش ایرنا، بابک ابراهیمی، عصر روز شنبه در نشست مجازی "پدیده فرونشست زمین در حوزه آبریز زاینده رود" افزود: شهرهای مهم ایران وضعیتی بهتر از اصفهان ندارند و لازم است بجای مهاجرت، فرهنگ سازگاری با کم‌آبی را فرا بگیریم. 

وی خاطرنشان کرد: نخستین فرونشست زمین در استان بین اواخر دهه ۶۰‌ و اوایل دهه ۷۰  در دشت مهیار بوقوع پیوست.
وی با اشاره به تداوم اضافه برداشت از منابع زیر زمینی طی ۴۰ سال گذشته ادامه داد: فرونشست زمین‌، مساله امروز و دیروز نیست و سال ها مطرح بوده و هشدار آن نیز بارها داده شده است.

ابراهیمی با اشاره به پدیده فرونشست زمین در دشت های مختلف کشور گفت: نرخ فرونشست در برخی از نقاط کشور به ۱۸ سانتی متر نیز رسیده است. 
عضو هیات مدیره آب منطقه ای اصفهان تاکید کرد: ایران بیشترین میزان بهره وری از آبخوان‌ها و منابع آبی زیر زمینی را نسبت به دیگر کشورهای دنیا دارد.


برداشت ۱۱ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از آبخوان‌های اصفهان 

وی با اشاره به اینکه سالانه ۶ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آبی استان رخ می دهد، گفت:  از ۳۵ محدوده متولی استان اصفهان هشت محدوده آزاد، ۱۷ محدوده ممنوعه و ۱۰ محدوده به وضعیت ممنوعه بحرانی رسیده است.

ابراهیمی با بیان‌ اینکه عمق فرونشست‌ زمین در برخی از نقاط نجف آباد به ۷۰ تا ۱۰۰ متر نیز رسیده است، تصریح کرد: اصفهان- برخوار - سگزی و نجف آباد از بحرانی ترین نقاط استان است که پدیده فرونشست را در این نقاط از دهه ۶۰ تاکنون داریم.
ابراهیمی از افت میزان آبخوان ها تا ۷۰ درصد خبر داد و گفت: ۱۱ میلیارد مترمکعب آب تاکنون بصورت تجمیعی از منابع استان‌ اصفهان اضافه برداشت شده است.
عضو هیات مدیره آب منطقه ای اصفهان همچنین فروش پساب و آب را امری قانونی خواند و گفت: طبق قانون نحوه توزیع عادلانه آب، حق نظارت و آب بها مشخص شده که درآمد آن نیز به حساب خزانه واریز و بر پایه مصوبات شورای عالی آب، هزینه جایگزینی پساب بجای آب خام دریافت می شود که امری قانونی است.

تشدید فرونشست بدلیل فروش پساب توسط آب منطقه ای اصفهان 
کارشناس ارشد طرح های انتقال آب در مهندسین مشاور نیز در این نشست یکی از عوامل تشدیدکننده فرونشست زمین در اصفهان را فروش پساب و در آمدزایی از این محل توسط آب منطقه ای استان خواند و تاکید کرد: بطور قطع اگر پساب تصفیه خانه های مختلف اصفهان به چرخه طبیعت و آبخوان ها بازمی گشت، از شدت و مدت فرو نشست نیز کاسته می شد.
عباس سلیمانی با بیان اینکه طبق آمار شرکت آب منطقه ای اصفهان، سالانه بالغ بر ۳۶۰ میلیون مترمکعب از منابع آب استان برداشت می شود، افزود: استان اصفهان ۱۴ شهرستان دارد که اگر سالیانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب آشامیدنی در آنها مصرف و به همین میزان پساب آن‌ بجای فروش وارد حوزه آبخوان های منطقه می شد بطور قطع اکنون اصفهان وضعیت دیگری داشت.
کارشناس ارشد طرح های انتقال آب در مهندسین مشاور تصریح کرد: میزان فرونشست زمین در بسیاری از نقاط اصفهان از جمله نجف آباد قابل توجه است و خالی از سکنه شدن برخی از مناطق استان ادعای واهی نیست.

وی ادامه داد: اگرچه انتقال آب و دائمی کردن جریان  زاینده رود راهکار خوبی است اما اجرایی آن بسادگی ممکن نیست.
وی گفت: طرح های انتقال آب در دنیا مطرح‌ است بطوری که استرالیا نیز  این روش را بکار برده است. 

وی افزود: هزینه اجرای طرح های انتقال آب رقم بزرگیست بطوریکه برای شیرین کردن هر مترمکعب آب ۸۰ تومان باید هزینه شود که با این  هزینه هنگفت  استفاده از آن در بخش کشاورزی و آب آشامیدنی صرفه اقتصادی ندارد.

نگرانی عمومی اصفهانی ها از پدیده فرونشست زمین 

عضو هیات مدیره دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان و فعال محیط زیست نیز در این جلسه گفت: امروز مردم اصفهان نگران فرونشست زمین هستند و رفع آن به مطالبه عمومی مبدل شده است.
 محمد کوشافر اظهار داشت: اطلس فرونشست زمین در کشور نشان داده می دهد که در برخی از نقاط، خسارت فرو نشست غیرقابل برگشت و خطرناک است.
وی با بیان اینکه فرونشست زمین بناهای تاریخی اصفهان از جمله سی و سه پل، پل خواجو و میدان امام(نقش جهان) اصفهان را نیز درگیر کرده است، هشدار داد: خطر فرو نشست زمین، جدی و زمان برای احیای آن بسیار کم است.
عضو هیات  مدیره دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه بسیاری از  آبخوان های اصفهان مسدود و به اصطلاح کور شده است، تاکید کرد: فرونشست پدیده ای است که آرام آرام شکل می گیرد و علی رغم اینکه از دهه ۶۰ تاکنون حدوت آن را شاهدیم اما کسی متوجه عمق فاجعه نشده است و این پدیده به یکباره همه اصفهان را تخریب می کند.
وی مهمترین دلیل فرونشست زمین در استان اصفهان را خشکی زاینده رود عنوان و علت اصلی خشکسالی را نه تغییر اقلیم بلکه رفتارهای انسانی توصیف کرد و افزود: جریان دائمی زاینده رود تنها راهکار اصلی جبران این وضعیت است.
کوشافر با تاکید بر اینکه طبیعت مرز نمی شناسد و لازم است استان ها با یکدیگر همکاری کنند و اشتباهات خود را بشناسند، تصریح کرد : اکنون باید در باره فرونشست زمین بدنبال راه چاره بگردیم.
وی جلوگیری از نشر واقعیت های زاینده رود به مردم را ناشی از کوتاهی دانشگاه ها اعلام کرد و گفت: احیای زاینده رود، مساله ای پیچیده و چند بعدی است که با اجرای یک‌تا دو مولفه امکانپذیر  نیست.
کوشافر ادامه داد: آمایش سرزمین در حوزه آبریز زاینده رود بسبار پر اهمیت است که باید مسوولان، بیش از پیش به آن‌ توجه داشته باشند.

به گزارش ایرنا، پدیده فرونشست به مثابه پایین رفتن یا نشست زمین رو به پایین است که مهمترین علت آن عوامل طبیعی یا انسانی است، اما مهمترین علت فرونشست زمین در اصفهان برداشت بیش از حد مجاز از آب های زیرزمینی اعلام شده است.

تفاوت عمده ای بین فرونشست و سایر بلایای طبیعی وجود دارد و آن این است که این پدیده غیر قابل جبران محسوب می شود.

فرونشست زمین آثار فرهنگی و باستانی را از بین می برد، کشاورزی را نابود می کند، مناطق شهری و روستایی را درگیر و جاده ها و سیستم های حمل و نقل را تخریب می کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha