طرح ارتقاء سواد حرکتی با هدف افزایش تحرک دانش‌آموزان اجرا می‌شود

کرمانشاه - ایرنا- معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان کرمانشاه با اشاره به مزایای بسیار فراوان ورزش برای نشاط و شادابی دانش آموزان گفت: طرح ملی سواد حرکتی در راستای افزایش تحرک و شادی و نشاط دانش اموزان در مدارس ابتدایی استان کرمانشاه اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «ماشالله پروین» روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه اجرای طرح ملی" ارتقاء سواد حرکتی" استان که با حضور مسئوولان ، فرهنگیان حوزه تربیت بدنی و دانش آموزان ورزشکار آموزش و پرورش در دبستان ناحیه یک "آتوسا قبائیان"برگزار شد؛ یکی از ۶ ساحت برنامه های سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش را  ارتقاء "سواد حرکتی" عنوان کرد و افزود: این طرح به دنبال ارتقاء سواد به معنی تغییر مثبت به سمت تحرک جسمانی و بدنی دانش آموزان از بنیاد و پایه ابتدایی هستیم و میزان توان حرکتی را آنان با آیتم های مختلف سنجیده می شود.

او بیان داشت: پس از سنجش تعیین سطح حرکتی دانش آموزان؛ معلمان و مربیان تربیت بدنی مدارس در خصوص نحوه ارتقاء وضعیت جسمانی، بدنی و ورزشی دانش آموزان به والدین آنها مشاوره می دهند.

پروین، نشاط و شادابی دانش آموزان را در راستای فراگیری آموزش درسی بسیار ضروری دانست و گفت: اگر به مطالعه پیشرفت آموزشی کشورهای توسعه یافته مانند فنلاند نگاه کنیم می بینیم نصف بیشتری از آموزش آنها با بازی و ورزش و تحرک انجام می گیرد.

وی یکی از معضلات مهم خانواده ها در ارتباط با بچه ها را سرگرمی از صبح تا غروب آنها با تبلت، گوشی هوشمند، بازی های کامپیوتری دانست و گفت: این امر باعث قوز کمر، گردن و افتادگی شانه ها در کنار مشکلات فراوان روحی و روانی جسمی مانند چاقی شده است.

ورزش اعتماد به نفس دانش آموزان را افزایش می دهد

 معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان کرمانشاه در بخش دیگر از صحبت های خود، گفت: مهمترین سرمایه ای که ما بتوانیم به بچه هایمان بدهیم ثروت نیست، بلکه دادن اعتماد به نفس به آنها است و اگر همه چیز به آنها بدهیم و اعتماد به نفس نداشته باشند براحتی همه چیز از دست می دهند و ورزش کردن یکی از مهم ترین مولفه هایی است که می تواند کارآیی و اعتماد به نفس دانش آموزان و بچه ها را بالا ببرد.

پروین با بیان اینکه مهمترین نهادی که باید به ورزش و تحرک جسمانی و سواد حرکتی دانش آموزان اهمیت بدهد خانواده است، گفت: آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند این را انجام دهد، باید خانواده ها، شهرداری ها با قرار دادن وسایل ورزشی در بوستان ها، تربیت بدنی و دیگر دستگاه ها به آموزش و پرورش کمک کنند.

او گفت: آموزش و پرورش فقط می تواند مسیر و بستر این کار فراهم کند، دیگر مسائل باید خانواده و دیگر دستگاه ها دلسوزانه پای کار باشند و ورزش را در جامعه نهادینه نمایند.

این مقام مسئوول به خانواده‌ها توصیه کرد، اگر خواهان دانش آموزی سالم، با نشاط، درس خوان و موفق هستند به توان جسمانی، حرکتی و ورزش آنها بیشتر توجه کنند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۱۴ شهرستان، ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا، ۳۶۴ هزار دانش آموز و ۲۶ هزار فرهنگی دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha