نقد دانشجو به استاد موجب رشد طرفین می‌شود

شهرری ـ ایرنا ـ رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید براینکه نقد دانشجو به استاد موجب رشد و شکوفایی هر ۲ طرف می‌شود، گفت: متاسفانه این مقوله در دانشگاه ها رعایت نمی شود و محیط‌های علمی به مراکزی برای تقلید تبدیل شده‌اند.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی روز دوشنبه در آیین تودیع و معارفه ریاست نهاد رهبری در دانشگاه شاهد، اظهار داشت: توسعه علمی با تقلید موثر نمی شود، امروز تقلید علمی بزرگترین آفت مراکز عملی و دانشگاهی کشور است.

وی تاکید کرد: شایسته است دانشجوها از تقلید عملی محض پرهیز کنند و به سمت نقد علم استاد و توسعه علمی پیش روند.

رستمی اضافه کرد: تقلید در مسائل دینی از مرجع تقلید یعنی اینکه من از موضوع اطلاع ندارم و با رجوع به عالمی که می داند از وی تبعیت می کنم که این کار بسیار علمی و عالمانه است اما در حوزه علم باید نقد و بحث جای خود را به تقلید محض بدهد.

این مسئول با بیان اینکه در حوزه های علمیه هر کسی به مرجعیت رسید در زمان شاگردیش منتقد استادش بود، خاطرنشان کرد: نحوه عملکرد طلاب در دروس خارج حوزه علمیه نشان می دهد که کدام یک جزو مراجع آینده خواهند شد.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: دانشگاه ها فقط نباید به دنبال عبور از دانشگاه پژوهش محور به سمت دانشگاه کارآفرین و دانشگاه جامعه محور به صورت تئوری باشند بلکه باید با تولید و جوشش علمی به دنبال حل مشکلات جامعه و کشور پیش روند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه رسالت پیامبران و انبیاء الهی هدایت مردم به سمت خداوند، تزکیه، تربیت و معرف افزایی در جامعه بود، ابراز کرد: رسالت خطیر پیامبران امروز بر عهده دانشگاه می باشد از همین جهت اساتید دانشگاه ها در حوزه تربیت و پرورش جوانان کار بسیار خطیر و اثرگذاری دارند و این همان فرق میان دانشگاه اسلامی و مومنانه با سایر مراکز عملی است.

رستمی تاکید کرد: دانشگاه ها علاوه براینکه مسائل علمی و اجتماعی را باید پیگیری و حل نمایند باید تربیت کارشناسان شایسته برای اداره جامعه در آینده را نیز جزو ماموریت های اصلی و خطیر خود بدانند و به آن عمل کنند.

وی با اشاره به اینکه تربیت یک موقوله صرف آموزشی و کمی نیست، اظهار داشت: تبدیل افراد دیپلم به کارشناسان رشته های مختلف علمی فقط کار دانشگاه ها نیست بلکه مراکز علمی کشور باید تربیت انسان ها به معنای واقعی خود را در دستور کار قرار دهند.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها یادآور شد: متاسفانه از بدو ورود دانشگاه به ایران به رسالت های مهم آن توجه نشد و حتی پس از انقلاب فرهنگی نیز این امر مهم بار دیگر محقق نشد به گونه ای که امسال رهبر معظم انقلاب فرمودند: هنوز به دانشگاه اسلامی مد نظر نرسیده ایم.

این مسئول با تاکید براینکه تغییر و تحول در دانشگاه های کار بسیار پیچیده ای است، بیان داشت: این تغییرات باید از نوع نگاه اساتید، مدیران، دانشجویان و کارکنان دانشگاه ها آغاز شود.

رستمی در پایان به ماموریت های مهم نهاد نمایندگی مقام معظیم رهبری در دانشگاه های اشاره کرد و گفت: این نهاد نقش حوزه در دانشگاه ها که همان توسعه دین و بصیرت افزایی است بر عهده دارد و باید کارکنان این نهاد مقدس با دلسوزی، رفاقت و صمیمیت با دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه ها این رسالت مهم را به خوبی انجام دهند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام دکتر اصغر هادوی از سمت ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ شاهد تودیع و حجت الاسلام سید حامد حسینی به این سمت در دانشگاه شاهد معارفه شد.

این مراسم با حضور حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، ثقفی رییس دانشگاه شاهد و جمعی از اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه شاهد با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha