اعتراض به نتایج انتخابات برای دومین روز متوالی در عراق ادامه یافت
تصویری از بسته شدن مسیر کرکوک به بغداد از سوی معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی عراق

بغداد - ایرنا - اعتراضات به نتایج انتخابات دهم اکتبر (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) امروز (دوشنبه) نیز برای دومین روز متوالی در شهرهای مختلف عراق ادامه یافت.

به گزارش ایرنا، در حالی که این اعتراضات همچنان در بصره، بغداد و موصل متمرکز شده است، اما استان‌هایی دیگر مثل دیاله، بابل، واسط و دیوانیه نیز دیشب و امروز به آن اضافه شده است.

در بغداد پایتخت عراق، گزارش‌ها حاکی از احتمال تحصن معترضین در برابر منطقه امنیتی سبز که مقر هیات دولت عراق، پارلمان و سفارتخانه‌های آمریکا و انگلیس - به عنوان دو سفارتخانه متهم در دستکاری نتایج انتخابات عراق معرفی شده‌اند– است.

نیروهای امنیتی عراق، تدابیر امنیتی را در این منطقه تشدید کرده‌اند و کانال خبری «صابرین نیوز» در تلگرام اعلام کرده است که تعدادی از خانواده‌های سیاسیون، در حال ترک منطقه امنیتی سبز بغداد به سمت اربیل هستند.

در استان دیاله در شمال شرقی پایتخت نیز اهالی «خالص»، جاده اصلی بغداد به این استان را مسدود کردند و در کرکوک نیز اهالی جاده اصلی متصل به بغداد را بستند.

در استان دیاله همچنین اهالی «مقدادیه» جاده اصلی این شهر را به «بعقوبه» مرکز استان مسدود کردند.

پاره‌ای گزارش‌ها حاکی است که گستره دامنه اعتراضات در استان بابل در حال افزایش است.  

تلویزیون «العهد» ارگان خبری گروه سیاسی – مقاومتی «عصائب اهل الحق» نیز امروز صحنه‌های تازه‌ای از اعتراضات مردمی را در استان‌های (جنوب عراق)، صلاح الدین (شمال بغداد) و استان نینوا (شمال عراق)  پخش کرد.

«نوری المالکی» رهبر ائتلاف «دولت قانون» عراق هم در توئیتی از مردم معترض خواسته است که در این مرحله حساس از روند سیاسی، اعتراضاتشان به نتایج انتخابات را مسالمت آمیز برگزار کنند.

وی گفته است: از شهروندان عراقی در این مرحله حساس از روند سیاسی انتظار می‌رود که اعتراضات آنها به نتایج انتخابات، به صورت تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز  با حفظ امنیت و نظام باشد و اجازه ندهند، خرابکاران از آن بهره برداری کنند، زیرا این اقدامات با فراخوان‌های ما برای اعمال امنیت و ثبات منافات دارد.

«ابوعلی العسکری» سخنگوی گروه مقاومت «کتائب حزب الله» نیز در توئیتی درباره تعرض نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان هشدار داده و گفته است که اعتراض یک حق قانونی برای مردم براساس قانون اساسی عراق است.

العسکری با تاکید مجدد بر دستکاری نتایج انتخابات پارلمانی ۲۰۲۱ افزوده است که نتایج انتخابات اخیر بزرگترین فریب و نیرنگ علیه مردم عراق و گروه‌های مقاومت است.

وی گفته است که باید هرچه سریع‌تر، حق رای دهندگان و نامزدهای آنها بازگردانده شود، در غیر این صورت اوضاع به سمت و سویی خطرناک خواهد رفت.   

بسیاری از فهرست‌های انتخاباتی عراق معتقدند که آرای آنها دستکاری شده و باید کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق به صورت دستی همه آرا را شمارش کند، اما تاکنون این کمیسیون با این امر مخالفت کرده و گفته است، فقط به اعتراضات در خصوص صندوق‌هایی که روی آنها شبهه است، شمارش دستی انجام می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha