۲۶ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۳۱
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84508977
۰ نفر

برچسب‌ها

 مسکو خواستار تشکیل ارتش مستقل اروپایی است

تهران – ایرنا - دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت که مسکو به تفرقه و جدایی در اروپا تمایلی ندارد و خواستار وجود کشورهای برخوردار و متحد اروپایی با نیروهای دفاعی مستقل از آمریکاست.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس؛ پسکوف در ادامه سخنانش در برنامه ای به نام "ولادیمیر پوتین: استاد بازی" که یکشنبه شب از شبکه تی وی پنج فرانسه پخش شد، افزود: اروپا اکنون در جستجوی راه ویژه خویش، درباره سامانه دفاعی خود تردید و به در اختیار داشتن سامانه دفاعی مستقل و مقتدر احساس نیاز کرده است.

وی گفت: از آنجا که باقی ماندن ایالات متحده در اروپا و اراده آن برای دفاع از اروپائیان در برابر "روس های ترسناک" مشخص و قطعی نیست،  اروپا باید ارتش خود را داشته باشد.

پسکوف تاکید کرد که ما هیج طرفی را تهدید نمی کنیم و تنها می خواهیم نظراتمان شنیده و توجه شود. ما منشا خطر نیستیم و کشور بسیار بزرگ و نیرومند ما در پی شریک و همکار است.

سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در باره استقرار نیروهای ارتش روسیه نزدیک مرز اوکراین که تهدیدی برای غرب تصور می شود، با اشاره به رزمایش های گسترده ناتو نزدیک مرزهای روسیه پیش از انتقال نیروهای این کشور به این نقطه، افزود: با اینکه مطالب بی شماری در باره تمرکز و استقرار نیروهای روسیه منتشر شده، اما تمرکز نیروهای ناتو در نزدیک مرزهای روسیه، نادیده گرفته شده است.

پسکوف،  درخواست کی یف را برای عضویت در ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی)، بدترین پیامد ممکن دانست که خط قرمز منافع ملی روسیه را زیرپا می گذارد و دقیقا همان رخدادی است که ممکن است مسکو را به در پیش گرفتن اقدامات فعال برای تضمین امنیت خود وادار کند.

به گزارش ایرنا؛ رزمایش نظامی چهار روزه روسیه و چین (از ۱۴ تا ۱۷ اکتبر / ۲۱ تا ۲۴ مهر ماه) در آب های بین المللی دریای ژاپن که نیروهای دو طرف در آن نابودی مین های شناور دشمن با آتش توپخانه تمرین کردند، بخشی از همکاری دریایی بین دو کشور و نمایشگر توان دفاعی مسکو و پکن در برابر تهدیدهای مشترک بود.

رزمایش مشترک روسیه و چین برای اولین بار در اوت ۲۰۰۵ برگزار شد، اما از سال ۲۰۱۲، تمرینات دریایی سالانه با هدف تقویت آمادگی رزمی روسیه و چین برای مقابله مشترک با تهدیدها هر سال برگزار شده است به طوری رزمایش امسال نهمین رزمایش مشترک دو کشور بود.کارشناسان نظامی به روزنامه گلوبال تایمز چین گفته اند، چنین رزمایش هایی علاوه بر اینکه سطح بالای اعتماد راهبردی دو طرف را به نمایش می‌گذارد، در بحبوحه تلاش غرب برای ایجاد اتحادهایی مانند پیمان آکوس و پنچ چشم، توان دفاعی پکن و مسکو در مقابله با تهدیدات امنیتی دریایی و محافظت از صلح و ثبات منطقه را نشان می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان