۲۸ مهر ۱۴۰۰،‏ ۳:۴۳
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84510707
۰ نفر

برچسب‌ها

ترکیه از جمهوری آذربایجان گاز وارد می‌کند

تهران- ایرنا- ترکیه برای تامین نیاز روز افزون خود به انرژی، با کشور جمهوری آذربایجان برای واردات گاز طبیعی توافقنامه امضا کرده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از "رویترز"، بر اساس این توافقنامه، جمهوری آذربایجان ۱۱ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به مدت سه سال به ترکیه ارسال خواهد کرد.  
این گاز تا پایان سال ۲۰۲۴ از طریق خط لوله باکو-تفلیس-ارزروم، که به خط لوله قفقاز جنوبی نیز معروف است، تأمین می‌شود.  
هفته گذشته، پرویز شهبازوف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان با صادرات گاز از میدان ساحلی شاه دنیز اول خود به ترکیه موافقت کرد.  
طی چند سال گذشته، همکاری در بخش انرژی بین آنکارا و باکو به طور قابل توجهی افزایش یافته است و چند خطوط لوله انتقال گاز نصب شده و به بهره برداری رسیده است.  
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، جمهوری آذربایجان در هشت ماهه نخست سال ۲۰۲۰ به بزرگترین تامین کننده گاز ترکیه تبدیل شد. همچنین سال گذشته شرکت بوتاس که مسوولیت شبکه گاز دولتی ترکیه را بر عهده دارد اعلام کرد یک خط لوله گاز برای تامین انرژی مورد نیاز منطقه نخجوان احداث خواهد کرد.  
ترکیه که یکی از بزرگترین واردکنندگان گاز در اروپاست، به گازی که از روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان از طریق خط لوله وارد می‌کند و همچنین واردات گاز طبیعی مایع (ال ان جی) از نیجریه، الجزایر و بازار محموله‌های تک؛ متکی است. این کشور چهار قرارداد واردات بلندمدت به میزان مجموعا ۱۶ میلیارد متر مکعب در سال دارد که امسال منقضی می‌شوند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha