مازوت سوزی نیروگاه تبریز؛ امسال زودتر از هر سال

تبریز- ایرنا - هر ساله با فرار رسیدن روزهای سرد سال و افزایش مصرف گاز طبیعی در آذربایجان شرقی نیروگاه تبریز به مصرف مازوت روی می آورد اما امسال زودتر از سال های گذشته اقدام به مصرف این ماده فسیلی کرده است و به نظر می‌رسد مردم این کلانشهر هم چاره ای جز تحمل آلایندگی ناشی از سوختن این ماده ندارند.

به گزارش ایرنا، استفاده از مازوت به جای گاز در نیروگاه تبریز در سال های گذشته به معضلی اساسی در این کلان شهر تبدیل شده و اعتراض شهروندان و فعالان محیط زیست را به دنبال داشته است. 

دامنه اعتراض مردم به آلودگی ناشی از مصرف مازوت در نیروگاه تبریز در غرب این کلان شهر به اندازه ای بوده که در سال های اخیر تشکیلات قضایی ناگزیر از ورود به موضوع و صدور دستور توقف موقت فعالیت آن شده است. 

اما این مشکل در سال جدید تشدید شده است به این معنا که در حالی که در سال های گذشته، استفاده از مازوت در نیروگاه تبریز در ماه های سرد سال و با استدلال افزایش مصرف گاز در سطح کشور اتفاق می افتاد، امسال استفاده از مازوت در آن در نیمه دوم شهریور ماه شروع شده که امری بی سابقه است. 

بروز این وضعیت، افزایش آلایندگی هوای تبریز در مهر ماه امسال را به دنبال داشت، در حالی که بر طبق روال رایج، معمولا آلودگی هوای ای کلان شهر از آذر ماه به بعد و به هنگام مصرف مازوت آغار می شد و با بروز پدیده وارونگی به اوج می رسید. 

صفر کردن مصرف گاز برای نیروگاه های آذربایجان شرقی

در همین راستا، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در تذکر به وزیر نفت، خواستار لغو مصوبه شرکت ملی گاز ایران پیرامون نحوه ارزیابی مصرف گاز نیروگاه های حرارتی کشور شد.

روح الله متفکر آزاد خطاب به وزیر نفت گفت: در تابستان امسال دستورالعمل عجیبی توسط یکی از مدیران شرکت ملی گاز ایران صادر شد که در آن مصرف گاز نیروگاه‌های حرارتی کشور تعیین شده و تنها مصرف گاز ۲ نیروگاه حرارتی تبریز و سهند در استان آذربایجان شرقی، صفر ارزیابی شده است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس در مورد معنای صفر بودن مصرف گاز ۲ نیروگاه حرارتی تبریز و سهند گفت: یعنی این نیروگاه  تبریز باید روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر مازوت مصرف کند که معادل پتانسیل ۳۵۰ تن گوگردی است که در هوای تبریز خالی می شود و طی آن هوای این شهر ۴۰ تا ۵۰ واحد آلوده تر می شود.

وی افزود: این اتفاق در حالی افتاده که سال گذشته ما به همراه نمایندگان تبریز با وزیر اسبق نفت جلسه‌ای برگزار کرده و این موضوع را مطرح کردیم، اما متاسفانه ایشان گفت که ما اینجا درصد مصرف گاز را کشوری را حساب می‌کنیم و نمی‌توانیم استان را در نظر بگیریم.

این عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: مردم تبریز با اینکه مصرف گازشان کم شده است، اما به جای اینکه تشویق شوند، تنبیه شدند؛ از سوی دیگر مصرف کل گاز در استان ۲۲ و ۴۵ میلیون مترمکعب در روز بوده است، که از این میان ۲ و ۳ میلیون مترمکعب برای این دو نیروگاه می باشد و از طرق دیگر جبران کرده‌اند.

تصمیم گیری درباره تحویل گاز به نیروگاه تبریز کشوری است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز به افزایش میزان آلاینده‌های هوای شهر تبریز در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: علت اصلی این موضوع، استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه تبریز است و تصمیم‌گیری در این خصوص برعهده مدیریت کشوری است.

جواد رحمتی با اشاره به تأثیر منفی استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها، گفت: نیروگاه‌های استان تمهیدات لازم را انجام دهند تا در صورت ضرورت، استفاده از مازوت با کمترین میزان آلودگی صورت گیرد و استانداردهای زیست‌محیطی رعایت شود.

وی با بیان اینکه میزان و چگونگی مصرف مازوت در نیروگاه‌ها باید فرایند خاص خود را طی کند، افزود: پیگیری‌های لازم برای افزایش سهمیه گاز نیروگاه‌های استان انجام شود و تا حد امکان از سوخت مازوت استفاده نشود.

رحمتی با بیان اینکه سلامت شهروندان نباید قربانی سهل‌انگاری شود، افزود: فرصت‌های زیادی در این زمینه از دست رفته است که باید جبران شود و اگر نیروگاه تبریز قادر به اتخاذ تمهیدات لازم نیست دولت با ارائه تسهیلات این فرصت را ایجاد کند.

رحمتی همچنین اعلام کرد که پیگیری‌های لازم برای افزایش سهمیه گاز نیروگاه‌های استان از وزارت نفت انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی هم گفت: نیروگاه تبریز با وجود پیگیری‌های متعدد، به دلایل مختلف تمهیدات لازم درخصوص استفاده از مازوت را فراهم نکرده است.

حسن عباس‌نژاد افزود: درصورت عدم رعایت استانداردهای زیست‌محیطی توسط نیروگاه تبریز، این واحد به عنوان صنایع آلاینده معرفی می‌شود که سال گذشته نیز همین اتفاق افتاد.

تمهید برای جلوگیری از افزایش آلایندگی نیروگاه تبریز ضروری است

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری هم در این نشست گفت: ضرورت دارد برای حفظ سلامت مردم تمهیداتی برای جلوگیری از افزایش آلاینده‌ها توسط نیروگاه تبریز انجام شود.

محمد باقر هنربر افزود: لازم است مکاتباتی با تهران و شرکت‌های برق و گاز برای تامین سوخت مایع در این نیروگاه انجام شود تا بتوانیم سهمیه سوخت مایع نیروگاه‌های بناب و تبریز را افزایش دهیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی که به عنوان نماینده نیروگاه تبریز در این جلسه حضور داشت گفت: برخلاف سال‌های گذشته که مصرف مازوت در نیروگاه تبریز و بناب از زمان پیک مصرف گاز در استان آغاز می شد، اما امسال طبق دستور عمل وزارت از ۱۷ شهریور ماه سوخت نیروگاه تبریز را از گاز مایع به مازوت تبدیل کرده ایم.

سید محسن موسوی اعلام کرد: از آنجایی که مالک نیروگاه تبریز بخش خصوصی است شرکت مدیریت تولید برق در استان هیچ اختیاراتی به عنوان بهره بردار برای تغییر سوخت نیروگاه به گاز مایع یا مازوت را ندارد و این شرکت حتی برای نصب تجهیزات استاندارد کاهش آلودگی هوا هم هیچ نقشی ندارد و هزینه‌های بالای خرید فیلتر در نیروگاه باعث خودداری مالک شده است.

نیروگاه حرارتی تبریز در کیلومتر ۱۶ جاده تبریز ـ آذرشهر واقع شده که بخش‌هایی از آن در سال ۱۳۵۷ آغاز به فعالیت کرد و به سال ۱۳۶۵ نیز واحدهای دیگر آن وارد مدار تولید شد.

 استفاده از مازوت در این نیروگاه برای تولید برق در فصول سرد سال و آلودگی هوا همواره مورد انتقاد مردم و مسوولان شهر تبریز بوده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha