خیز ویروس کرونا برای ششمین دور طغیان در خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- مدیران حوزه سلامت خراسان رضوی همزمان با افزایش شمار مبتلایان سرپایی به بیماری کووید ۱۹ و جدیتر شدن احتمال ورود این استان به ششمین موج طغیان ویروس کرونا ضمن هشدار عمومی نسبت به لزوم افزایش عمل به پروتکلهای پیشگیرانه، آماده مقابله با این وضعیت احتمالی شده‌اند.

گرچه مدتی است تعداد بستری‌شدگان مبتلا به ویروس کرونا در خراسان رضوی رو به کاهش رفته که نشانگر تغییر آماری نویدبخش و معناداری در این حوزه است اما همچنان ویروس همه‌گیر در کمین است تا دور دیگری از طغیان را آغاز کند از این رو مسوولان حوزه بهداشت خراسان رضوی اطمینان می‌دهند که همه پیش‌بینی‌ها و تمهیدات لازم برای مهار ویروس کرونا صورت گرفته است.
هم‌اینک در میان ۳۳ شهرستان استان خراسان رضوی ۲ شهرستان در وضعیت نارنجی، مشهد و  ۲۰ شهرستان دیگر در وضعیت زرد و ۱۰ شهرستان در شرایط آبی از لحاظ شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
خراسان رضوی از زمان نخستین اوجگیری شیوع کرونا در اسفند ۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ تاکنون پنج موج طغیان این ویروس را همانند دیگر مناطق کشور پست سر گذاشته است.

دور پنجم این همه‌گیری ظرف ماههای مرداد و شهریور امسال سهمگین‌ترین موج طغیان ویروس کرونا در خراسان رضوی بود زیرا شمار بستری‌ بیماران کووید ۱۹ آلوده به سویه غالب دلتا به میزان چند برابر چهار موج پیشین افزایش یافت و کرونا به همین میزان در این استان قربانیان بیشتری گرفت.
متولیان حوزه بهداشت و درمان خراسان رضوی به ویژه دانشگاه علوم پزشکی مشهد که ۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری استان را زیر پوشش خود دارد تمهیدات و آمادگی‌ لازم را برای مهار طغیان این ویروس همه‌گیر و پیشگیری از وقوع موج ششم شیوع کرونا اتخاذ کرده اند.

پیش‌بینی داروی مورد نیاز بیماران احتمالی کرونایی در موج ششم، مدیریت تخت‌های خالی و تامین تجهیزات پزشکی و وسایل لازم از تدابیر اتخاذ شده در این زمینه به شمار می رود و از سوی دیگر مسوولان بهداشتی نسبت به انجام واکسیناسیون، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پرهیز از شرکت در تجمعات و دورهمی‌ها، رعایت بهداشت دست و استفاده از ماسک از سوی شهروندان به طور مرتب هشدارهای لازم را ارائه می‌دهند.

افزایش مراجعه بیماران سرپایی 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با توجه به افزایش مراجعه بیماران سرپایی به مراکز خدمات جامع سلامت منتخب و اورژانس بیمارستان‌ها در حال حاضر با هشدار اولیه جهت ورود به موج جدید کرونا مواجه هستیم.
دکتر سید جواد حسینی افزود: افزایش مراجعان سرپایی امکان افزایش بستری‌ها را به دنبال خواهد داشت اما امیدواریم که این افزایش گذرا بوده و شاهد ورود به موج جدید نباشیم.
وی اضافه کرد: در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی مشهد آمادگی لازم برای ورود به ششمین اوجگیری کرونا و خدمات رسانی به بیماران وجود دارد و تلاش می‌شود با گسترش واکسیناسیون از ایجاد ششمین اوجگیری کرونا جلوگیری شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در این راستا ضمن تامین واکسن‌های مورد نیاز، مراکز واکسیناسیون هم افزایش یافته و امکان دسترسی زمانی و مکانی برای عموم مردم فراهم‌شده است و در تمام مراکز خدمات جامع سلامت به‌جز مراکز منتخب کرونا و تمام پایگاه‌های سلامت، واکسیناسیون انجام می‌شود.
حسینی افزود: قرار است ایستگاه‌های قطار شهری در مشهد با همکاری شهرداری به پایگاه‌های واکسیناسیون اضافه شوند و همچنین اتوبوس‌های سیار با مشارکت شهرداری و بسیج و بهداری شمال شرق در امر واکسیناسیون مشارکت دارند.
او ادامه داد: مرگ‌ و میر در کشورهایی که واکسیناسیون آنها کامل شده یا به حداکثر جمعیت رسیده بسیار کم شده است و این نشان‌دهنده آن است که واکسیناسیون مؤثر بوده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در کشور ما طی اوجگیریهای قبلی بیشترین مرگ ‌و میر در جمعیت بالای ۷۰ سال بوده است ولی در پنجمین اوجگیری ویروس کرونا چون واکسیناسیون جمعیت بالای ۷۰ سال به‌خوبی انجام شده بود مرگ ‌و میر در این گروه سنی نسبت به اوجگیریهای قبلی کمتر بود.

حسینی افزود: نکته جالب ‌توجه این است که چون واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان ما کامل شده بود در پنجمین اوجگیری کرونا مرگ‌ و میر در میان کادر درمان نداشتیم و این هم نشان‌دهنده تاثیر مثبت واکسیناسیون است.
وی با بیان این که واکسیناسیون حداکثری مهمترین اقدام در حال انجام برای مقابله با کروناست تاکید کرد: مردم باید به درجه‌ای از آگاهی برسند که متوجه باشند تا وقتی بیش از ۸۰ درصد جمعیت جامعه واکسیناسیون کامل نشوند نباید خیالشان راحت شود و باید حتماً پروتکل‌ها را رعایت کنند و ماسک بزنند و از دورهمی‌ها اجتناب کنند.

۸۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری هستند
دبیر کارگروه اطلاع رسانی کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم در این خصوص گفت: هم اکنون تعداد کل بستری‌شدگان کرونا در استان خراسان رضوی بیش از  ۸۰۰ نفر است که ۵۵۰ نفر از این تعداد مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که علاوه بر کلانشهر مشهد، ۱۵ شهرستان دیگر استان را زیر پوشش خدمات خود دارد. 
دکتر محمد پهلوان  افزود: هم اکنون تعداد موارد بستری روزانه در خراسان رضوی حدود ۱۶۰ بیمار در روز است و تعداد بیماران سرپایی مراجعه کننده به مراکز منتخب کرونا در حال افزایش است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۵۷ بیمار بدحال مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان خراسان رضوی بستری هستتند از این رو شهروندان باید با رعایت جدی دستورالعمل های بهداشتی و توجه به واکسیناسیون فراگیر از ورود به موج ششم کرونا به این استان جلوگیری کنند.

آمادگی خراسان رضوی برای مقابله با موج ششم کرونا  
استاندار خراسان رضوی هم از آمادگی کامل برای مبارزه با موج ششم بحران کرونا در این استان خبر داد و گفت:  امیدواریم وضعیت به جایی نرسد که وارد یک موج جدید کرونا شده باشیم.
یعقوبعلی نظری افزود: همه دستگاه‌های متولی و مسوول به ‌ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در استان باید آمادگی کامل را در موضوع پیشگیری داشته باشند که این آمادگی‌ها در مشهد و شهرستان‌ها در زمینه واکسیناسیون، بیمارستانها و دیگر موارد اورژانسی به‌خوبی دیده می‌شود.
وی اضافه کرد: از ظرفیت نیروهای مردمی و بسیجی هم نباید غافل شد تا اگر وارد موج جدیدی شدیم بتوان همانند پنج موج قبلی به بهترین شکل ممکن از این ظرفیت استفاده کرد.
استاندار خراسان رضوی گفت: در صورت وقوع احتمالی موج ششم بحران کرونا، با استفاده از تجارب کسب شده در موجهای قبلی، به مبارزه با موج جدید خواهیم پرداخت اما اولویت با موضوعات پیشگیرانه و در رأس آنها افزایش سرعت واکسیناسیون است.
نظری افزود: در دوره جدید مدیریتی استانداری خراسان رضوی محور اصلی فعالیت‌ها روی کارهای جهادی و مردمی بوده و به طور قطع با حضور و مشارکت مردم در تمامی عرصه‌ها موفقیت دور از دسترس نیست.
وی در خصوص اهمیت نقش واکسیناسیون در مسیر حفظ سلامت جامعه ادامه داد:معتقد به علم و تجربه هستیم و در تمام دنیا همه به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ چیز بهتر از واکسن موجبکاهش ابتلا، بستری و فوتی ناشی از کرونا نبوده و نیست و از مردم می‌خواهیم که بدون توجه به شایعات فضای مجازی واکسن کرونا را تزریق کنند.
۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌ حیدریه و دانشکده‌های علوم پزشکی نیشابور و تربت‌جام نیز بقیه جمعیت این استان را زیر پوشش خدمات‌ بهداشتی و درمانی خود دارند. 

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون پنج میلیون و ۸۴۴ هزار و ۵۸۹ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ جان ۱۲۴ هزار و ۹۲۸ نفر را نیز تاکنون در کشورمان گرفته است. همچنین پنج میلیون ۳۸۸ هزار و ۴۹۶ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تاکنون بهبود یافته‌اند.  

هم‌اینک ۹ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۱۰۶ شهرستان در شرایط نارنجی و ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند. ۱۰۵ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار گرفته‌اند.

همچنین تاکنون ۵۰ میلیون و ۳۶ هزار و ۴۱۶ شهروند ایرانی دوز نخست واکسن کرونا و ۲۷ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۹۳۴ نفر دوز دوم آن را تزریق کرده و واکسینه شده‌اند. بر این اساس مجموع واکسنهای تزریق شده در ایران به ۷۷ میلیون و ۶۴۱ هزار و ۳۵۰ دوز رسیده است.

"پاندمی کرونا" در سطح جهان ۲۴۳ میلیون و ۳۹۷ هزار و ۶۰۶ نفر را بیمار کرده و جان چهار میلیون و ۹۴۷ هزار و ۸۰۷  نفر را گرفته است. ۲۲۰ میلیون و ۵۵۸ هزار و ۳۱۴ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا هم تاکنون در سطح جهان درمان شده‌اند.

آمریکا در این میان با ۴۶ میلیون ۱۷۴ هزار ۵۴۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ و همچنین ۷۵۳ هزار و ۷۴۷ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و انگلیس بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند.

ایران بر اساس آخرین آمارهای رسمی جایگاه هشتم را در جدول بیشترین جمعیت مبتلایان به کرونا در میان کشورهای جهان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha