برگزیده جایزه مصطفی(ص): ایران پرچم دار علم و مهندسی در جهان اسلام است

تهران- ایرنا- یکی از سه برگزیده چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) در گروه دانشمندان مقیم کشورهای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچم دار و پیشتاز علم و مهندسی در جهان اسلام شناخته شده است.

به گزارش خبرنگار آموزش ایرنا، محمد اقبال چودری شامگاه پنجشنبه در مراسم اعطای چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، علی اکبرصالحی عضو فرهنگستان علوم و زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در تالار وحدت برگزار شد افزود: آموزه های زیبای دینی ما در واقع، ما را بر آن می دارد تا از گهواره تا گور به دنبال دانش باشیم و دانشی را که به نفع بشریت است، دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه این هدف، ماموریت اصلی سفر علمی طولانی مدت من نیز بوده است بیان کرد: من صمیمانه خوشحالم که کمک های فروتنانه من، که در حال حاضر ۴ دهه به طول انجامیده از طریق این جایزه به رسمیت شناخته می شود.

برگزیده جایزه مصطفی (ص) افزود: برای دهه ها من تنها با هدف مشارکت در تسکین درد و رنج مردم توسط کشفیات علمی ام بطوری خستگی ناپذیر و ایثارگرانه  کار کرده ام، این جایزه عزم من را برای ادامه این کار با هدفی صادقانه و انگیزه ای ایثارگرانه بیش از پیش کرده است، من از بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص)، نامزدها و هیئت داوران این جایزه به دلیل به رسمیت شناختن و قدردانی از مشارکتم در زمینه محصولات طبیعی و شیمی بیولوژیکی بسیار سپاسگزارم ...

چودری گفت: ما از دانسته های خود از اصول شیمیایی و فرایندهای بیولوژیکی در کشف تعداد زیادی مولکول فوق‌العاده جالب که کاربردهای درمانی بالقوه ای دارند، استفاده کرده‌ایم، به طور دقیق تر، تحقیقات ما منجر به کشف و مطالعه بازدارنده های جدیدی از آنزیم های مهم بالینی شده است که می توانند برای تعدیل فرایندهای مولکولی درگیر در اختلالات مربوط به آنزیم، مورد استفاده قرار گیرند.

وی ادامه داد: در میان آن ها، موثرترین سهم مشارکت از جانب پروژه‌هایی بود که منجر به شناسایی مواد فعال گیاهان مورد استفاده در سیستم سنتی پزشکی برای درمان صرع، فلج، میگرن و اختلالات شیدایی و لیشمانیاز (سالک) شد، محصولات طبیعی ضد صرع ایزوکسیلیتونی از تحقیقات علمی بر روی گیاه دارویی Delphinium denudatum کشف شد، این محصولات به عنوان دسته جدیدی از ترکیبات ضد صرع با مهار عملکرد کانال سدیم و با فعالیت و ایمنی بهتر نسبت به داروهای استاندارد، جلوی تشنج های صرع را می‌گیرند، شناخته می‌شوند.

وی گفت: ایزوکسیلیتون و آنالوگ های آنها اخیراً توسعه پیش بالینی را برای درمان صرع، ایسکمی مغزی و بیماری آلزایمر تکمیل کرده اند.

وی یادآور شد: در این سفر طولانی، که چندین دهه به طول انجامیده، دعای مادرم و پدرم، حمایت خانواده من بوده است، من بسیار خوش شانس بودم که از دوران کودکی تا تحصیلات دانشگاهی از تعلیمات معلمان فوق العاده ای بهره مند شدم. می‌خواهم صمیمانه از راهنمایی استاد عزیزم استاد افسانه ای دکتر عطا الرحمان (عضو انجمن سلطنتی) قدردانی کنم، من بیشتر طول عمرم با ایشان در ارتباط بوده ام.

من این تقدیرنامه را به نمایندگی از همکاران برجسته و بیش از صد دانشجوی دکتری می پذیرم که شبانه روز برای نمایش دادن شیمی ساده و زیبا کار کرده اند و ادبیات جهان را از مولکول های جالب و هیجان انگیز که می تواند به نفع بشریت بکار گرفته شوند و سرنخ های مفیدی در زمینه توسعه دارو هستند، پر کرده اند.

وی ادامه داد: در میان آن ها به استادان فرزانه شاهین، عطاءالوهاب، سامر یوسف و خالد. م. خان نقش اصلی را ایفا کرده اند، اشاره ویژه ای می کنم به بنیانگذاران بابصیرت موسسات جناب عزیز لطیف جمال و خانم نادیرا پنجوانی که اکثر این مطالعات در این دو مکان انجام شده است.

وی افزود: جا دارد از پروفسور موریس شَمّا در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و پروفسور جان کلاردی از دانشگاه کرنل به خاطر نظارت بر تحقیقات پسادکتری من در سال های طولانی نام ببرم.

همگی افراد نام برده شده همیشه در کنار من ایستاده‌اند و به صداقت من برای خدمت و توانایی من در عملی کردن کارها باور دارند، و در آخر، من بدون حمایت خانواده، و همسرم که فداکاری‌های فوق العاده ای کرده اند، اینجا نبودم. آن ها سخاوتمندانه به من اجازه دادند تا در اشتیاقی که برای پژوهش  دارم، حتی در زمان هایی که باید در کنار آن ها باشم، غرق شوم ...

برگزیده این دوره از جایزه مصطفی (ص) گقت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچم دار و پیشتاز علم و مهندسی در جهان اسلام شناخته شده است، ابتکارات بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در حال تغییر چشم انداز علم، فناوری و نوآوری در سازمان همکاری اسلامی و دیگر کشورهای در حال توسعه است.

وی گفت: من صمیمانه امیدوارم که مراسم به یاد ماندنی و برازنده امروزِ این بنیاد باعث تشویق بسیاری از دانشمندان و محققان جهان اسلام شود و آنها را برانگیزد تا به کار خود به نفع بشریت و طبق آموزه های دین زیبایمان، اسلام، ادامه دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha