سناریوهایی برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به واردکننده گاز

تهران- ایرنا- معاون وزیر نفت با بیان اینکه برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای نفت و گاز در دریا و خشکی ۶۵ تا ۸۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است، گفت: سناریوهای جبرانی برای تولید گاز طراحی شده که اگر اجرایی نشود تا چند سال آینده به واردکننده گاز تبدیل خواهیم شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از شرکت ملی نفت ایران، «محسن خجسته‌مهر» در نشستی با بیان اینکه برای افت تولید از پارس‌جنوبی سناریوی جبرانی داریم که اگر انجام ندهیم سال ۱۴۰۴ وارد کننده گاز خواهیم شد، اظهار داشت: طرح ضربتی افزایش تولید ۱۰ میدان گازی مناطق نفت مرکزی ایران، طرح توسعه میدان گازی کیش و خط لوله انتقال گاز، طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی، طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، طرح‌های توسعه میادین گازی فرزاد الف و ب، در این موارد در مجموع ۳۶۶ میلیون مترمکعب در روز به تولید گاز کشور افزوده می‌شود که در مجموع ۵۴ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

خجسته‌مهر تصریح‌کرد: میدان گازی پارس‌جنوبی منبع ۷۰ درصد تولید کشور است و با حفاری چاه‌های جدید، اقدام‌های مهندسی نفت از جمله اسیدکاری و غیره می‌توان تا حدودی از افت طبیعی تولید جلوگیری کرد.

وی افزود: مهمترین کاری که باید انجام دهیم ساخت ایستگاه‌های تقویت فشار گاز است که یک اقدام اساسی محسوب می‌شود، اگر این کار را در بخش دریا انجام دهیم به ۲۰ میلیارد دلار و در خشکی به ۱۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم.

معاون وزیر نفت خاطرنشان‌ کرد: تا امروز نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش بالادست پارس جنوبی انجام شده و با احتساب فاز ۱۱ و تکمیل فازهای ۱۳، ۱۴ و ۲۲-۲۴ حدود ۷.۵ میلیارد دلار به سرمایه‌گذاری در منطقه عسلویه افزوده می‌شود و بدین ترتیب توسعه اولیه میدان گازی پارس جنوبی به اتمام می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه نفت و گاز جزو انفال محسوب می‌شوند، بنابراین باید دارایی زیرزمینی کشور را به حداکثر ثروت رو زمینی تبدیل کنیم، اظهارداشت: دولت به عنوان امانت‌دار حکومت اسلامی باید بهترین شیوه تولید را که همان تولید صیانتی است، بکار گیرد و با استفاده از فناوری‌های جدید در بخش پایین‌دستی ذخایر زیر زمین را به حداکثر ارزش افزوده تبدیل کند و در این مسیر نیروی انسانی توانمند و باانگیزه به ما بسیار کمک می‌کند.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه باید توجه ویژه‌ای به توسعه منطقه پارس جنوبی داشته باشیم، خاطرنشان‌کرد: هر گونه اشکالی که در فرآیند توسعه و تولید به وجود بیاید، به‌طور مستقیم به درآمد کشور آسیب وارد می‌کند؛ از سوی دیگر بازگشت سرمایه در طرح‌های بالادستی میدان گازی پارس جنوبی در کمتر از یک سال محقق می‌شود.

برنامه‌ریزی برای بازگشت ظرفیت تولید نفت به پیش از تحریم‌ها

خجسته‌مهر، یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم را افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور به پیش از تحریم‌ها عنوان کرد و افزود: در سال‌های گذشته، به دلایل متعدد بخشی از ظرفیت تولید نفت را از دست دادیم و میدان‌های مشترک از برنامه توسعه عقب افتادند.

این مقام مسوول، توسعه میادین هیدروکربوری را در دو بخش میادین مشترک و میادین مستقل تقسیم کرد و گفت: مهم‌ترین میدان‌های مشترک کشور در استان خوزستان و در منطقه غرب کارون است که برای توسعه تا چهار سال آینده به ۱۱ میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد.

وی با یادآوری اینکه قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی در دولت دهم برای تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت به شرکت چینی واگذار شده بود، عنوان کرد: در دولت یازدهم این قرارداد به دلایل متعدد محقق نشد که عدم‌النفع نزدیک به ۶ میلیارد دلاری را به همراه داشت.

آغاز مذاکرات برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران

خجسته‌مهر از آغاز مذاکره با طرف چینی برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران خبر داد و افزود: اکنون ظرفیت تولید از این میدان حدود ۱۱۰ هزار بشکه در روز است و قرارداد توسعه فاز دوم این میدان نیز توسط دولت یازدهم امضا نشد.

معاون وزیر نفت به توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز اشاره کرد و گفت: توسعه این فاز در گذشته به شرکت پتروپارس واگذار شد، اما در روزهای ابتدای کار دولت یازدهم با دستور کتبی ملغی شد و اکنون که هشت سال از آن زمان می‌گذرد، توسعه این میدان مجدد به همان شرکت پتروپارس واگذار شده است.

وی ادامه‌ داد: درآمد حاصل از توسعه این فاز سالیانه نزدیک به پنج میلیارد دلار است که جزو مرزی‌ترین فاز با قطر محسوب می‌شود و توسعه آن ۴.۷ میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد که باید از منابع داخلی تأمین شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: تکمیل فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲-۲۴ پارس‌جنوبی نیز بین پنج تا ۱۰ درصد باقی مانده که تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

ضرورت توجه به بهینه‌سازی مصرف انرژی

مدیرعامل شرکت ملی نفت با تاکید بر اهمیت صرفه‌جویی در مصرف گاز، افزود: شرکت ملی نفت تولیدکننده گاز است، اما در بحث بهینه سازی مصرف انرژی موارد مهمی مطرح است که باید مدنظر قرار گیرد.

خجسته‌مهر افزود: صرفه‌جویی حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعبی گاز در پارس‌جنوبی می‌تواند به صادرات تبدیل شود و اولویت ما این است گاز را به زنجیره ارزش اضافه کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha