خانه تاریخی امیرکبیر در روستای هزاوه اراک آماده بازدید گردشگران شد

اراک - ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: خانه تاریخی امیرکبیر در روستای هزاوه از توابع شهرستان اراک آماده بازدید علاقه‌مندان و گردشگران است.

به‌گزارش روز شنبه روابط‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، «مصطفی مرزبان» افزود: طبق تفاهم‌نامه، مدیریت خانه تاریخی امیرکبیر به هیات امنا واگذار شده که از این پس روزهای پنجشنبه و جمعه و در ایام تعطیل این مکان پذیرای علاقه‌مندان  است.

وی اظهار داشت: براساس این تفاهم‌نامه، مدیریت و بهره‌وری از این بنای تاریخی با رعایت ضوابط  بناهای تاریخی، با کاربری فرهنگی بنیاد امیرکبیر  و با نظارت اداره کل میراث فرهنگی به این هیات امنا واگذار شده بود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، با تاکید بر اینکه خانه پدری امیرکبیر یکی از جاذبه‌های گردشگری روستای هزاوه است، گفت: بنای این خانه بهمن ماه ۸۹ به شماره ۲۹۷۰۶ در فهرست آثار ملی ثبت شده و عملیات مرمتی آن واخر سال ۹۸ صورت گرفته است.

مرزبان افزود: این بنای تاریخی ۶۲۵ مترمربع وسعت و ۸۱۵ مترمربع زیربنا دارد و از ویژگی‌های خاص معماری آن سقف‌های هلالی با تیرهای چوبی و دیوارهای ضخیم خشتی و گلی است.

میرزا محمدتقی‌خان فراهانی مشهور به امیرکبیر، در سال ۱۱۸۵ خورشیدی در هزاوه به دنیا آمد و تا مقام صدر اعظم ایران پیش رفت.

خانه امیر کبیر در روستای هزاوه تا شش سالگی امیر را در خود پرورده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha