۱ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۲۳
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 84515361
۰ نفر

برچسب‌ها

کمبود کارشناس رسمی دادگستری از چالش‌های استان سمنان است

سمنان- ایرنا- رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان سمنان گفت: شمار کارشناسان رسمی دادگستری استان ۳۲۷ نفر است و تمدیدنشدن پروانه کارشناسی و سکونت برخی از کارشناسان در استان‌های همجوار مشکلاتی را به وجود آورده است.

به گزارش ایرنا، محمدصادق دوستمحمدی روز شنبه در جمع کارشناسان رسمی دادگستری استان سمنان به مناسب روز کارشناس در کانون دادگستری استان بیان کرد: از سال ۹۲ کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان سمنان فعالیت خود را به صورت رسمی و مستقل آغاز کرد.

وی افزود: کارشناس رسمی دادگستری مسئولیت اجرایی دارد و موظف به انجام امور قضایی است، در حال حاضر ۳۲۷ کارشناس رسمی دادگستری استان سمنان در ۱۱ گروه تخصصی مشغول به فعالیت هستند.

رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان سمنان ادامه داد: در رشته هایی نظیر آثار باستانی و ابنیه، اصالت خط، امور سرمایه گذاری و پولی، آتش سوزی، امور ثبتی، بیمه، ثبت شرکت ها و امور بازرگانی، کمبود کارشناس رسمی دادگستری در استان وجود دارد.

دوستمحمدی، صنایع چوب، صنایع نفت، لوازم خانگی معماری داخلی، و تجهیزات پزشکی را دیگر رشته های بدون کارشناس رسمی دادگستری در استان سمنان برشمرد و اظهار داشت: پرونده ۱۰۸ نفر از متقاضیان کارشناسی در دست بررسی است که به عنوان کارآموز به مجموعه کارشناسان رسمی دادگستری استان سمنان اضافه خواهند شد.

وی افزود: برای پوشش رشته های بدون کارشناس گروه های مشورتی از کارشناسان مرتبط جهت رسیدگی به موضوعات قضایی تشکیل می شود.

معاون قضایی دادگستری سمنان بیان کرد: نبود کارشناس در برخی رشته ها به شدت محسوس و زمینه ساز مشکلاتی شده است، در حالی که حضور و فعالیت کارشناسان کمک بزرگی به دستگاه قضایی در رسیدگی به مسایل و مشکلات پرونده های تخصصی است.

ایثاری افزود: پراکندگی کارشناسان تخصصی در سطح استان سمنان با توجه به مشکلات به وجود آمده به واسطه کرونا و بی‌رغبتی کارشناسان به حضور در دیگر شهرها مشکلی است که باید هر چه سریعتر برطرف شود.

ایثاری، به کارگیری کارشناس مقیم استان سمنان را ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد: شاهرود، بیارجمند، میامی و گرمسار کارشناس مقیم ندارند و باید با نظرسنجی از قضات استان ضعف کارشناسی شناسایی و برطرف شود.

معاون قضایی دادگستری سمنان تصریح کرد: بیشترین تخلفات کارشناسان در زمینه کارشناسی های غیرواقعی است.

در پایان این نشست به مناسب روز کارشناس، از کارشناسان پیشکسوت، اعضای هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناسان رسمی تجلیل شد./

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha