سکان توسعه آذربایجان‌شرقی در دستان استاندار جدید

تبریز - ایرنا - مراسم معارفه عابدین خرم به عنوان استاندار جدید آذربایجان‌شرقی امروز در شرایطی با حضور امام جمعه تبریز، جمعی از نمایندگان استان در مجلس و مقام های محلی برگزار شد که وزیر کشور در آن بر لزوم سپردن مسوولیت توسعه دیپلماسی اقتصادی با همسایگان شمال غربی به این استان تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، پس از مصوبه حدود یک هفته قبل هیات دولت مبنی بر انتصاب عابدین خرم به عنوان سکاندار جدید آذربایجان شرقی در دولت سیزدهم، شمارش معکوس برای برگزاری مراسم تودیع و معارفه به عنوان سنت حسنه رایج و مألوف در تبریز از سوی افکار عمومی، رسانه ها و گروه ها و جریان های سیاسی آغاز شد. 

در شرایطی که تخمین زده می شد این مراسم به عنوان مهم ترین رخداد سیاسی و مدیریتی استان تا اواخر هفته گذشته برگزار شود، این امر به امروز شنبه موکول و سالن اجتماعات مصلی بزرگ امام (ره) تبریز به عنوان محل برگزاری آن مشخص شد. 

بر این اساس، سالن اجتماعات یک هزار نفری مصلی تبریز امروز برای مشارکت در مراسم تودیع و معارفه استانداران قبلی و جدید آذربایجان شرقی میزبان جمعیتی بود که آمده بودند تا کیفیت گذار استان از یک دوره مدیریت به دوره جدیدی را از نزدیک شاهد باشند. 

این مراسم مهم در استان راهبردی آذربایجان شرقی که بر طبق روال رایج هر چند سال یک بار تکرار می شود، برای پانزدهمین استاندار آذربایجان شرقی از ساعت 6 صبح امروز آغاز شد و احمد وحیدی، وزیر کشور به عنوان میهمان ویژه آن، پس از ورود به فرودگاه تبریز، بلافاصله به وادی رحمت تبریز و گلزار شهدا شتافت تا به مقام شامخ آنان شهیدان احترام کند. 

وزیر کشور و تیم همراه وی، متشکل از استانداران جدید و قبلی آذربایجان شرقی و جمعی از مقام های لشکری و کشوری محلی، پس از آن، صبحانه کاری امروز را میهمان بیت حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی آل هاشم، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز بودند و پس از آن در مراسم معارفه و تودیع حاضر شدند. 

هر چند مراسم تودیع و معارفه استانداران قبلی و جدید آذربایجان شرقی با اتفاق ناگوار حمله یکی از حضار به عابدین خرم، استاندار جدید استان و اعلام حمایت بعدی حاضران در جلسه از استاندار همراه بود، اما این حادثه خللی در اصل داستان تغییر مدیریت در این خطه وارد نمی کند و نماینده عالی دولت در این خطه پس از آن اعلام کرد که این قبیل اتفاقات خللی در اراده وی برای حرکت در مسیر خدمت به مردم، نظام و انقلاب وارد نمی کند.

کلید سکانداری آذربایجان‌شرقی در دستان استاندار جدید

وزیر کشور: تاکید بر توسعه دیپلماسی اقتصادی با ترکیه و جمهوری آذربایجان 

وزیر کشور در مراسم تودیع و معارفه استانداران قبلی و جدید آذربایجان شرقی گفت: ملت عزیز ترکیه و جمهوری آذربایجان هم کیشان و هم مذهبان ما هستند و باید از همجواری با این استان حداکثر استفاده را  از لحاظ معنوی و اقتصادی داشته باشند. 

احمد وحیدی افزود: باید همکاری های مشترک با جمهوری آذربایجان و ترکیه در این استان تعریف شود، زیرا زمینه های همکاری بسیار خوبی با این کشور ها داریم که باید برنامه ریزی جدی شود تا اقتصاد مکمل با همکاری و هماهنگی با ظرفیت های بزرگی که در استان است، شکل گیرد.

وی اضافه کرد: آذربایجان شرقی ظرفیت صنعتی بسیار قوی دارد و صنعتگران ماهر و توانمند و نخبه در این استان حضور دارند که باید توسعه صنعتی در این استان هرچه بیشتر اتفاق بیفتد و باید به کشاورزی هم توجه کرد. 

وحیدی تاکید کرد: آذربایجان شرقی منطقه ترانزیتی مهم و نقطه وصل کشور به کشورهای شمالی است و این حوزه بسیار اهمیت دارد؛ توسعه دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همجوار ترکیه و جمهوری آذربایجان باید بیش از پیش توسعه پیدا کند.

وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت و توانایی آذربایجان شرقی در حوزه صنعت بایستی بسیاری از محصولات صنعتی با تکنولوزی برتر در این استان تولید شود.

وی با بیان اینکه موتور خودرو در این استان تولید می شود که جزو پیچیده ترین محصولات صنعتی است که باید ادامه پیدا کند، گفت: همچنین باید پارک های گسترده فناوری، شهر فناوری و کارخانه نوآوری در این استان توسعه پیدا کند.

وزیر کشور ادامه داد: آذربایجان شرقی بیش از آنچه که دارد مستحق توسعه است و باید نخبگان در این استان حفظ شوند و همه کشور از نخبگان این استان بهره مند شوند؛ باید از ذخایر غنی سرمایه انسانی موجود در استان بهره مند شد تا استان توسعه یابد.

وی آذربایجان شرقی را دریچه بزرگی برای ایران اسلامی دانست و گفت: این استان همواره الهام‌بخش برای ایران و برای جهان اسلام است؛ علامه‌های بزرگ، شهدای عزیز، شهریارها و عالمانی که استوانه‌های کشور بودند، تربیت یافته این استان و تبریز بودند.

وزیر کشور تاکید کرد: این استان مهد علم و عرفان، فضل، جهاد، شهادت، ایثار و فداکاری است. زرخیز است، ولی زرهای معنوی آن بیش از مادی است، لذا مسوولیت سنگینی بر دوش نسل جدید استان است تا از این ظرفیت های علمی و عرفانی بهره بگیرد و دنیا را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه باید در پناه این ذخایر مادی و معنوی، نه تنها مشکلی در این استان نداشته باشیم، بلکه کل ایران از تبریز سیراب شود، ادامه داد: استاندار فقط مسائل مادی را مدیریت نکند، بلکه باید ظرفیت‌های بزرگ معنوی را در راستای اعتلای استان به کار گیرد.

کلید سکانداری آذربایجان‌شرقی در دستان استاندار جدید

امام جمعه تبریز: همه به استاندار آذربایجان‌شرقی کمک کنند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این مراسم از همه گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی فعال در ستادهای انتخاباتی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی خواست تا با وحدت و صمیمت به استاندار جدید این خطه برای توسعه و آبادانی آن کمک کنند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی آل هاشم تاکید کرد: بدون شک اگر در کمک به استاندار منتخب دولت کوتاهی کنیم در پیشبرد برنامه های توسعه ای این خطه به مشکل برخواهیم خورد.  

وی افزود: از همه چهره‌ها و شخصیت ها و افراد ذینفوذ استان تقاضا دارم برای همکاری با مسوولان اجرایی اهتمام کنند تا موفقیت‌های چشمگیری داشته باشیم.

وی با اشاره به اشراف استاندار جدید آذربایجان شرقی به مسایل و مشکلات مبتلابه استان، از وی خواست با بکارگیری نیروهای جوان انقلابی و نخبه و میدان دادن به آنها، در انجام مسوولیت های محوله موفق شود.

حجت الاسلام آل هاشم ادامه داد: از نمایندگان مجلس هم درخواست دارم برای اجرایی شدن منویات رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب و حل مشکلات اقتصادی، معدنی و بویژه احیای دریاچه ارومیه، مسئولان استان را حمایت و با همدیگر هم افزایی کنند.

وی با بیان اینکه استاندار جدید آذربایجان شرقی در مسوولیت قبلی خود در روزهای سختی مثل زمین لرزه سراب و میانه و بویژه پاندمی کرونا در کنار مردم بود، اضافه کرد: از همه چهره‌ها و گروه‌های مختلف می خواهم در کنار استاندار جدید باشند.

وی گفت: استاندار جدید آذربایجان شرقی، شناخت خوبی از مسائل مرزی دارد و در سال ۹۸ که دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی به دنبال آشوب آفرینی و اغتشاش در کشور بودند، با همراهی فرمانده انتظامی و مدیرکل اطلاعات استان دست به دست هم داده و با راهنمایی استاندار وقت به عنوان رئیس شورای تامین استان، شرایط را مدیریت کردند و هیچ مشکلی پیش نیامد.

کلید سکانداری آذربایجان‌شرقی در دستان استاندار جدید

فرهنگی: موانع موجود بر سر راه توسعه آذربایجان‌شرقی برداشته شود

رییس مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی نیز گفت: امیدوارم موانع موجود بر سر راه توسعه استان به ویژه برخی بروکراسی‌ها برداشته شود تا توسعه استان شتاب بیشتری بگیرد.

محمدحسین فرهنگی اظهار کرد: امیدواریم با توجه به ظرفیت‌های استاندار جدید و اراده دولت، مشکلات و موانع توسعه آذربایجان شرقی رفع شود. 

وی با اشاره به اینکه مشکل تمام کنندگی، از جمله مشکلاتی است که به دلیل بروکراسی اداری، در استان وجود دارد، افزود: کار را به خوبی شروع می کنیم گام های خوبی پیشرفته ایم و در مراحلی که تامین اعتبار شده با مشکل تمام کنندگی مواجه می شویم.

فرهنگی اظهارکرد: برای مثال برخی پروژه‌ها همچون سدها با اعتبارات فراوان و زحمات جدی ساخته می‌شود ولی آبگیری نمی‌شود لذا از استاندار جدید انتظار داریم در یک زمان‌بندی کاملا مشخص بهره‌برداری از این پروژه‌ها را تسریع کنند.

وی گفت: برخی سدها بالای ۹۰ درصد و حتی ۱۰۰ درصد پیشرفت دارد ولی به بهره‌برداری نمی‌رسد و آبگیری نمی شود که دلیل آن بدهکاری عنوان می شود و این امر نباید مانع بهره برداری سد شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت های معدنی استان، افزود: آذربایجان شرقی در سطح کشور رتبه نخست ذخایر را دارد ولی در استخراج و صنایع پایین دستی با گرفتاری های عدیده ای مواجه است.

وی با تاکید بر اینکه استاندار جدید برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های معادن باید زمان ارایه دهد، گفت: برای مثال، طرح  ذوب مس در چه زمانی قرار است به بهره برداری برسد و یا  کنسانتره در چه مدت زمانی به بهره برداری خواهد رسید.

فرهنگی اظهارکرد: بیش از ۱۰ سال از مصوبه هیات دولت برای احداث بیمارستان دوم تامین اجتماعی می‌گذرد ولی هنوز معطل زمین است.

وی افزود : هر سال بودجه بیمارستان را برمی‌گردانند که دعوای زیادی برای حفظ آن انجام دادیم و این خنده‌دار است که احداث آن ۱۰ سال معطل تامین زمین است.

رییس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی اضافه کرد: زمینه توسعه همه جانبه استان را داریم و به سرعت می‌توان افق روشن رسید که نیاز به فشار و تحرک بیشتری داریم.

وی گفت: توسعه همه جانبه نه در مرکز استان بلکه در کل استان باید اتفاق بیفتد و در این راستا به احساس تحول در ابعاد مختلف نیاز داریم.

کلید سکانداری آذربایجان‌شرقی در دستان استاندار جدید

استاندار: چالش‌ها و عوامل موثر بر توسعه آذربایجان‌شرقی را می شناسم

استاندار آذربایجان‌شرقی نیز با بیان اینکه همه چالش‌ها، تهدیدها و عوامل موثر بر توسعه استان را می‌شناسم، گفت: هرچه در توان دارم به کار خواهم بست تا با یک حرکت فوق‌العاده، استان به جایگاه عالی خود نائل شود و این هدف دور از دسترس نیست.

عابدین خرم افزود: به عنوان خادم مردم بافرهنگ آذربایجان شرقی، به کلام امام راحل تأسی می‌کنم که فرمود «کمربندها را محکم ببندید و برای خدمت گسترده به مردم و انقلاب آماده شوید».

وی افزود: فکر و قلب ما فدای راه ائمه اطهار و راه شهیدان و مردانی است که برای اعتلای انقلاب و ارزش‌ها و مبانی دین جان خود را فدا کردند تا راست‌ قامت بمانیم.

خرم با اشاره به اینکه توصیه‌های بزرگان و حکم رییس جمهور، وظیفه بنده را سنگین‌تر می‌کند، گفت: با وحدت، همدلی و همراهی همه بخش‌ها با محوریت نماینده ولی فقیه و نمایندگان استان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، حرکت و توسعه در ابعاد مختلف استان کاملاً قابل دسترس است.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه امنیت را در حد اعلا برای سرمایه‌گذاران فراهم خواهیم کرد، افزود: در حوزه زیرساخت‌ها بیش از ۹۵۰ پروژه نیمه‌تمام در استان داریم که با همکاری بخش خصوصی و کمک دولت تلاش می‌کنیم این پروژه‌ها را تکمیل کنیم.

خرم همچنین بر جلب همراهی و همکاری نخبگان، فرهیختگان، هنرمندان، اهالی فرهنگ، مبتکران و فناوران استان تأکید کرد و گفت: آذربایجان شرقی می‌تواند یکی از استان‌های برجسته در حوزه فرهنگی و تولید علم باشد و همه باید دست به دست هم دهیم و مسیر نورانی انقلاب را با صلابت طی کنیم.

وی با اشاره به اینکه ملت ایران از گردنه‌های سختی عبور کرده است، افزود: امروز دشمنان ما هم تحریم می‌کنند و هم تحریف و راه‌های زیادی را بر ملت ایران بسته‌اند، اما با اراده ملت و نخبگان همه راه‌ها قابل بازگشایی است.

خرم اظهار کرد: به برکت خون شهدا و قلم‌ها و قدم‌های استوار علامه‌های این مرزوبوم، کارهای بزرگی را در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی به سامان خواهیم رساند و تلاش می‌کنیم تا انسجام و یکپارچگی و همدلی در استان ارتقا یابد.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه امیدوارم توفیق داشته باشم تا شرمنده شهدا نشوم، افزود: می‌توانیم با همین ظرفیت‌های فعلی در حوزه‌های مختلف به قله‌های رفیع پیشرفت و توسعه نائل شویم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha