واکسن گریزی و خطر موج ششم شیوع کرونا

مشهد- ایرنا- عادی انگاری از یک سو و واکسن گریزی ناشی از باورهای غلط و تبلیغات غیر علمی در فضای مجازی از سوی دیگر زنگ خطر موج ششم شیوع کرونا را به صدا درآورده و بسیاری از کارشناسان را نسبت به بروز موج سهمگین تر از موج پنجم این ویروس نگران کرده است.

این روزها موجی از تبلیغات ضدواکسن در فضای مجازی به راه افتاده که موجب واکسن‌گریزی برخی شهروندان شده و با وجود واکسیناسیون ۷۵ درصدی که وزارت بهداشت اعلام کرده، به عنوان یکی از عوامل اخلال در امنیت جمعی در برابر کرونا مطرح است.

انجام واکسیناسیون از مهم‌ترین عوامل پیشگیری از مرگ و میر ناشی از انواع بیماری ها از جمله کووید ۱۹ است اما به رغم سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور برخی در فضای مجازی سعی دارند مردم را نسبت به دریافت واکسن دچار شک و تردید کنند و این توهم در افرادی که سواد کمتری دارند یا اطلاعات خود را از منابع غیرمعتبر دریافت می‌کنند بیشتر است.

در حالی که قبل از گسترش واکسیناسیون در ایران برخی با هزینه فراوان برای دریافت واکسن کرونا به کشورهای دیگر می‌رفتند و با تفاخر به کشور برمی‌گشتند و دریافت واکسن کرونا برای برخی آرزوی دور بود اینک گروهی از سر ناآگاهی از آن پرهیز می‌کنند.

این در حالی است که مرگ‌های کرونایی همچنان ادامه دارد و هر روز خانواده‌های بسیار در مرگ عزیزانشان داغدار می‌شوند و کارشناسان و دست اندرکاران مقابله با کرونا تنها راه پیشگیری از ابتلا به این ویروس را واکسیناسیون همگانی می‌دانند. 

آمارهای منتشر شده از کشورهای مختلف نیز حاکی از کارآمدی واکسیناسیون در مهار ویروس کرونا است و از سوی دیگر هیچ مقاله علمی مبنی بر درستی شایعات مطرح شده در زمینه مضرات احتمالی واکسیناسیون وجود ندارد و می‌توان با آگاهی بخشی در باره فواید واکسن، اعتماد مردم را نسبت به آن افزایش داد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: وضعیت تأمین واکسن کرونا در استان خراسان رضوی به‌ ویژه حوزه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بسیار خوب است و تنها نگرانی‌ ما عدم مراجعه برخی از مردم و کاهش مراجعه آنها به مراکز واکسیناسیون تحت القاعات غیر کارشناسی فضای مجازی است که خطر موج ششم شیوع کرونا و افزایش تعداد بیماران را در بر دارد.

دکتر سیدجواد حسینی افزود: با تدابیر اتخاذ شده در زمینه تأمین واکسن کرونا هیچ کمبودی از این نظر نداریم و در حال حاضر واکسن‌های برکت، سینوفارم و اسپوتنیک در پایگاههای این استان به گروه‌های هدف تزریق می‌شود.

وی ادامه داد: براساس اعلام سازمان امور استخدامی کشور ورود کارکنان، کارگران و کارفرمایان واکسن نزده به محل کار ممنوع است و افرادی که تاکنون نسبت به دریافت واکسن اقدام نکرده‌اند باید هرچه سریع‌تر برای دریافت واکسن اقدام کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: توصیه اکید ما به مردم این است که هرچه سریع‌تر برای دریافت واکسن کرونا به یکی از مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند و انجام این کار حیاتی را به تأخیر نیندازند تا برای خود و دیگران مشکل ایجاد نشود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: تاکنون چهار میلیون و ۶۴۴ هزار نفر در مناطق زیرپوشش این دانشگاه در ۱۶ شهرستان استان خراسان رضوی واکسن کرونا دریافت کرده‌اند که از این تعداد سه میلیون و ۶۶ هزار نفر نوبت اول و یک میلیون و ۵۷۸ هزار نفر نیز نوبت دوم این واکسن را دریافت کرده‌اند. 

دکتر محمد پهلوان کاشی با بیان اینکه بهترین راهکار برای پیشگیری از کرونا، واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل های بهداشتی است از تمامی گروه های هدف که تاکنون موفق به دریافت واکسن نشده‌اند خواست با مراجعه به مراکز واکسیناسیون در تضمین سلامت افراد مشارکت داشته باشند.

وی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۹۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زیرپوشش این دانشگاه بستری شده‌اند افزود: ۱۴۲ بیمار بدحال  نیز در بخش های مراقبت ویژه این دانشگاه بستری هستند.

دبیر ستاد اجرایی مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: به منظور سرعت بخشیدن به واکسیناسیون کرونا تعدادی درمانگاه عمومی و خیریه به کمک مراکز بهداشتی آمده اند و در حال آماده سازی اولیه برای ارایه خدمت هستند.

دکتر علی اصغر انجیدنی با بیان اینکه ستاد اجرایی مدیریت کرونا رویکرد اصلی فعالیت خود را بر انجام تدابیر برای مدیریت موج بعدی شیوع کرونا قرار داده است افزود: برای افزایش ظرفیت واکسیناسیون در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقرر شد بخشی از درمانگاه های عمومی و خیریه به کمک مراکز بهداشتی آمده و به عنوان پایگاه واکسیناسیون کار خود را آغاز کنند که تاکنون ۳۷ درمانگاه در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی ادامه داد: معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با فعال کردن مراکز سیار تلاش می‌کند سرعت واکسیناسیون را به حد قابل قبول برساند.

دبیر ستاد اجرایی مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از نظر ذخیره و تنوع واکسن مشکلی نداریم.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون مادران باردار نیز باید سرعت بیشتری بگیرد افزود: بیمارستانها در حال برنامه ریزی و اتخاذ تمهیدات لازم برای مقابله با موج ششم شیوع کرونا هستند و بررسی شرایط هماهنگی با حوزه بهداشتی برای خدمت رسانی به بیماران سرپایی انجام شده‌ تا بیماران کمتری به بیمارستانها مراجعه کنند.

دکتر انجیدنی ادامه داد: برای افزایش تخت‌های بیمارستانی نیز برنامه ریزی لازم انجام شده و امیدواریم در صورت بروز موج بعدی شیوع کرونا شرایط را به خوبی مدیریت کرده و با کمترین آسیب و مرگ و میر از آن گذر کنیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha