امام جمعه دزفول: برای مقابله با ناامنی‌های اخلاقی برنامه ریزی شود

دزفول - ایرنا - امام جمعه دزفول امنیت را از مقوله‌های زمینه ساز ظهور منجی عالم بشریت دانست و گفت: باید برای مقابله با ناامنی‌های اخلاقی در جامعه نظیر سگ گردانی، کشف حجاب بانوان در خودرو و دوچرخه سواری بانوان در ملا عام برنامه ریزی شود.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سید محمدعلی قاضی دزفولی روز سه شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی دزفول در دفتر نهاد امامت جمعه این شهر با تاکید بر لزوم برخورد با ناامنی‌های اخلاقی توسط ستاد امربه معروف و نهی از منکر افزود: جاذبه‌های گردشگری دزفول در حال حاضر برای فرهنگ دینی ما تهدید هستند که باید با برنامه ریزی دقیق به فرصت تبدیل شوند.
وی با تاکید بر لزوم الگوسازی و ترسیم خط قرمزهایی نظیر کشف حجاب و ساخت کلیپ و انتشار آن در اماکن گردشگری دزفول بیان کرد: این اقدامات برای افراد بار حقوقی دارد که لازم است پلیس فتا در این زمینه فعال شود.

امام جمعه دزفول با اشاره به انتقادها در زمینه اماکن گردشگری این شهرستان گفت: باید به جای انتقادها برای استفاده از مناطق گردشگری راهکار ارایه شود.
وی با بیان اینکه انتشار برخی کلیپ‌ها از حضور گردشگران در اماکن گردشگری دزفول به نوعی اشاعه فحشا است، افزود: برخی فروشگاه‌های بزرگ دزفول باید توجیه شوند تا پوشش کارکنان خود را در چارچوبی مشخص تعریف کنند.

آسیب‌های اجتماعی از عرصه‌های جنگ نرم دشمن هستند

حجت الاسلام قاضی دزفولی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای آسیب‌های اجتماعی گفت: این آسیب‌ها از عرصه‌های جنگ نرم هستند و دشمن بر روی آنها مانور زیادی می‌دهد.

وی خواستار تلاش ادارات مختلف شهرستان دزفول به ویژه بهزیستی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی شد و با اشاره به آسیب‌هایی که در پی مهریه بالا متوجه جامعه و خانواده می‌شوند، بیان کرد: آیت اله قاضی امام جمعه فقید دزفول عقد با مهریه بالا نمی‌خواند.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه مهریه بالا زندگی افراد زیادی را از هم پاشیده است، افزود: اینکه کی مهریه داده و کی گرفته درست نیست چراکه مهریه باید پرداخت شود و لازمه رفع این مشکل توافق بر سر مهریه قابل پرداخت است.
وی با تاکید بر لزوم رونمایی و معرفی ظرفیت‌ها و شخصیت‌های فرهنگی دزفول گفت: هویت فرهنگی شهرستان دزفول که شامل عارفان، شاعران، مداحان و سایر افراد برجسته حوزه فرهنگ است باید زنده شود تا جوانان نسبت به شخصیت‌های شهرستان شناخت پیدا کنند.

حجت الاسلام قاضی دزفولی رونمایی از کتابت قرآنی نفیس با خط نستعلیق توسط حاج عبدالحسین روغنی از هنرمندان دزفول را یادآور شد و افزود: دزفول از نظر ظرفیت‌های فرهنگی غنی است که باید به آنها پرداخته شود درغیر این صورت کفران نعمت شده است.

وی با قدردانی از سربازان گمنام امام زمان (عج) برای دستگیری شروری که باعث ایجاد نا امنی در اماکن زنانه شهرهای دزفول، شوش و اندیمشک شده بود، بیان کرد: بانوان باید در جامعه احساس امنیت داشته باشند لذا نباید اجازه دهیم یک فرد شرور به این موضوع خدشه‌ای وارد کند.

امام جمعه دزفول با قدردانی از زحمات مدیران پیشین آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار دزفول برای مدیران جدید این ادارات آرزوی موفقیت کرد.

پرونده‌های ۲ اتفاق بد دزفول سریعتر رسیدگی می‌شوند 

فرماندار ویژه دزفول نیز در این نشست با اشاره به دستگیری شروری که باعث ایجاد رعب و وحشت در شهرستان شده بود، بیان کرد: شرارت این فراد بازتاب زیادی داشت و دستگیری او باعث ایجاد آرامش در شهر شد. 
علی فرهمندپور افزود: قرار است پرونده ۲ اتفاق بدی که در شهرستان دزفول رخ داده سریعتر رسیدگی و مجرمان به اشد مجازات محکوم شوند تا مردم ثمره این اقدام انقلابی را ببینند.
وی تجلیل از فرهیختگان و نخبگان را اقدامی ارزشمند دانست و گفت: این نوع تجلیل‌ها باید فرهنگ سازی شوند ضمن اینکه برای رفع معضلات فرهنگی باید برنامه فرهنگی مدون داشته باشیم.

فرماندار ویژه دزفول با اشاره به برپایی موکب‌های اربعین حسینی دزفول تا پایان ماه صفر افزود: این موکب‌ها به اندازه‌ای فضای شهر را تحت تاثیر قرار داده بودند که برخی از معضلات فرهنگی در این ایام رخ نشان ندادند.
وی با بیان اینکه تشییع شهید در یکی از موکب‌ها اقشار مختلف را به خود جذب کرد، ادامه داد: برای دوچرخه سواری بانوان قرار شد یک پیست درنظر گرفته شود که اگر این کار انجام شود بانوان ضرورتی برای دوچرخه سواری در معابر نمی‌بینند.

برخی دروغ‌ها با تکرار زیاد، باورپذیر می‌شوند

رییس موسسه دزفول شناسی نیز در این نشست خواستار طرح نام استاد محمدحسن عرب در کمیته نامگذاری شهرداری دزفول شد و گفت: این محقق عمر خود را برای مسایل فرهنگی شهرستان دزفول گذاشت و بیش از ۱۰ جلد کتاب تالیف کرد.
مرتضی بدخشان با بیان اینکه برخی دروغ‌ها با تکرار زیاد حتی برای اهل علم هم باورپذیر می‌شوند، افزود: برخی مسایل مانند اعتقاد مردم دزفول به آناهیتا الهه آب در فضای مجازی منتشر می‌شود که اصلا مبنای علمی و تاریخی ندارند.

وی ادامه داد: اخیرا هم مسائلی درخصوص مدفن و گنبد عبید زاکانی در دزفول مطرح شد که لازم بود ابتدا کار پژوهشی در این زمینه صورت گیرد بعد اقدام به ساخت و ساز می‌شد.

شهردار دزفول نیز با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی این شهر اظهارداشت: افرادی باید کار فرهنگی در سطح شهرستان انجام دهند که خود فرهنگی باشند و این حوزه را به خوبی بشناسند.

سید حسن عیسی‌زاده درخصوص گردشگری گفت: اغلب اماکن گردشگری شهر دزفول در کنار آب ایجاد شده‌اند و به نوعی زمینه برهنگی وجود دارد لذا باید ابتدا ببنیم آیا فضای گردشگری دیگری غیر از کنار رودخانه ایجاد کرده‌ایم یا خیر.

وی افزود: شهرستان دزفول از نظر جغرافیا، بافت، علما، دفاع مقدس و سایر حوزه‌ها ظرفیت‌های زیادی دارد که بدون محدودیت زمانی آماده همفکری با نخبگان شهرستان برای استفاده از این ظرفیت‌ها هستم.

رئیس اداره بهزیستی دزفول نیز در این نشست فرهنگ را تنها حوزه‌ای دانست که دستورالعملی نیست و گفت: شورای فرهنگ عمومی باید کمیته‌های تخصصی را ایجاد کند ضمن اینکه باید از نخبگان این حوزه نیز استفاده شود.

سعید ایثاری با تاکید بر لزوم استفاده از بسترهای اینترنت و آموزش برای مقابله با معضلات فرهنگی افزود: بنرزدن در سطح شهر به تنهایی برای مقابله با این معضلات کافی نیست.

وی خواستار همکاری نهادها و ادارات مختلف دزفول برای سیاستگذاری در زمینه کاهش طلاق شد و اظهارداشت: طلاق یک موضوع تک فاکتوری نیست به همین دلیل باید ادارات مختلف در این زمینه کمک کنند.

۶۰۰ فرد معتاد امسال در مراکز ترک اعتیاد دزفول پذیرش شدند

رئیس اداره بهزیستی دزفول از پذیرش ۶۰۰ فرد معتاد در مراکز ترک اعتیاد این شهرستان از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: بیش از ۳۰۰ نفر از این افراد به پاکی رسیدند که آمار خوبی است.

وی افزود: کارشناسان اداره بهزیستی این افراد را رها نمی‌کنند و با آموزش، بازتوانی و اعطای وام اشتغال به آنها کمک می‌کنند تا در جامعه نقش بهتری ایفا کنند. 

ایثاری با اشاره به وجود سه کمپ ترک اعتیاد در شهرستان دزفول اظهارداشت: تلاش بر این است که با همکاری و همفکری فرمانداری ویژه دزفول تعداد این کمپ‌ها به ۶ کمپ افزایش یابد ضمن اینکه در حال پیگیری برای راه اندازی مرکز جامع ترک اعتیاد در دزفول هستیم.

وی با اشاره به ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان قبل از طلاق کلینیک‌های تخصصی افزود: انتظار بر این است دادگستری در زمینه راه اندازی سامانه تصمیم برای طلاق با بهزیستی همکاری لازم را داشته باشد.

رئیس اداره بهزیستی دزفول گفت: مشکلاتی در زمینه همسرآزاری و کودک آزاری نیز در شهرستان دزفول وجود دارد که متاسفانه گاه به دلیل نبود مکانی خاص نمی‌توانیم کاری برای آنها انجام دهیم.

اعضای شورای فرهنگ عمومی دزفول نیز در این نشست به بحث و تبادل نظر درخصوص راه‌های رفع معضلات فرهنگی شهرستان پرداختند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha