جعجع احضاریه اش را نادیده گرفت و هوادارانش را به خیابان فرستاد

تهران - ایرنا - «سمیر جعجع » رئیس حزب مسیحی «نیروهای لبنانی» (القوات اللبنانیه) برای پاسخ درباره نقش او در خشونت‌های هفته گذشته در بیروت، در جلسه امروز دستگاه اطلاعات نظامی لبنان شرکت نکرد و همزمان هوادارانش را به خیابان فرستاد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه «روسیه الیوم»، دادگاه نظامی لبنان برای بررسی خشونت‌های هفته گذشته در منطقه «الطیونه» بیروت و شنیدن دفاعیات «سمیر جعجع» رئیس حزب القوات اللبنانیه امروز (چهارشنبه) در ساختمان اطلاعات نظامی لبنان تشکیل جلسه داد اما جعجع از حضور در این جلسه خودداری کرد.      

دستگاه اطلاعات نظامی لبنان روز دوشنبه با ارسال احضاریه کتبی برای «سمیر جعجع» رهبر حزب قوات اللبنانیه، وی را برای دفاع از خود درباره خشونت‌های هفته گذشته (الطیونه) فراخواند و وی باید امروز (چهارشنبه) با حضور در این جلسه شهادت خود را در مورد این خشونت‌ها ارائه می‌کرد. 

در این پیوند برخی رسانه‌ها گزارش دادند که طرفداران حزب «القوات اللبنانیه» امروز راه‌های منتهی به محل اقامت «سمیر جعجع» رهبر این حزب را بستند. 

به گزارش روسیه الیوم در برخی از مناطق لبنان نیز برگزاری تجمع‌هایی در همبستگی با «سمیر جعجع» گزارش شده است. 

 قاضی «فادی عقیقی» نماینده ویژه دولت در دادگاه نظامی لبنان روز دوشنبه هفته جاری ۶۸ نفر از جمله ۱۸ فرد بازداشت شده در جریان این درگیری‌ها را به قتل، تلاش برای قتل و تحریک درگیری‌های طایفه‌ای و فتنه متهم کرد.    

بر اساس رای قاضی «عقیقی»، این افراد همچنین به تحریک [ برای راه اندازی درگیری ]، در اختیار داشتن سلاح‌های نظامی بدون مجوز و تخریب اموال عمومی و خصوصی متهم شدند.  

پیشتر نیز در ۲۷ مهر امسال  «می الخنساء» وکیل لبنانی علیه «سمیر جعجع»  رئیس حزب «القوات اللبنانیه» (نیروهای لبنان) و «طارق البیطار» قاضی پرونده انفجار بندر بیروت به جرم  حمایت از اعمال تروریستی و راه اندازی فتنه داخلی در دستگاه قضایی لبنان اقامه دعوی کرده بود. 

 مردم لبنان روز ۱۴ اکتبر در اعتراض به دستور قاضی تحقیقات پرونده انفجار تابستان ۱۳۹۹ بندر بیروت مبنی بر بازداشت تعدادی از وزیران و نمایندگان این کشور راهپیمایی و تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند اما به یکباره در منطقه «الطیونه» با تیراندازی افراد ناشناس از بالای پشت بام‌ها مواجه شدند؛ اقدامی که موجب کشته شدن هفت نفر از هواداران حزب الله و جنبش امل و مجروح شدن ۶۰ نفر دیگر شد.  

جنبش‌های حزب‌الله و امل به دنبال این جنایت در بیانیه‌ای رسمی اعلام کردند که عوامل حمله به مردم، گروهی وابسته به حزب «القوات اللبنانیه» به سرکردگی «سمیر جعجع» بوده‌اند.  

شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیر کل حزب الله لبنان روز شنبه در آخرین اظهار نظر خود درباره این اتفاق گفت:  آخرین تلاش‌های فتنه‌انگیز همان اتفاقی است که در «الطیونه» به دست «القوات اللبنانیه» (حزب نیروهای لبنانی) انجام شد و بسوی راهپیمایانی که بصورت مسالمت‌آمیز به بازپرس قضایی اعتراض داشتند، تیراندازی کردند و ما نیز در این رویارویی موفق شدیم زیرا با صبر و درایت، فتنه را در نطفه خفه کردیم.

وی افزود: ما تحقیقات و نتایج آن را پیگیری خواهیم کرد و عاملان آن را طبق نظام مورد تایید لبنان مجازات خواهیم کرد تا به کسانی که به زندگی مردم دست اندازی می‌کنند پایان دهیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha