امسال چهار هزار تن پنبه از مزارع خداافرین برداشت می‌شود

تبریز- ایرنا - مدیر جهادکشاورزی شهرستان خداآفرین با اشاره به سطح زیر کشت ۹۰۰ هکتاری پنبه در شهرستان و میانگین تولید ۴.۳ تن در هکتار و تولید ۷ تن در هکتار در مزارع شاخص پیش بینی کرد: امسال چهار هزار تن پنبه از مزارع شهرستان برداشت شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، رشید نظمی در نشست خبری با بیان اینکه پنبه از جمله محصولات استراتژیک و ارز آور می باشد که علاوه بر تامین مواد اولیه صنایع نساجی و روغن کشی در اشتغال زایی بخش کشاورزی ، صنعت و بازرگانی نقش مهمی ایفا می کند، گفت: کمتر محصولی از نظر قابلیت اشتغال زایی، ایجاد ارزش افزوده و تنوع فرآورده ها با پنبه برابری می کند.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان خداآفرین با اشاره به اینکه نرخ خرید هر کیلو پنبه از زمان برداشت این محصول در شهرستان از ۲۰ هزار تا ۲۵ هزار تومان متغیر بوده است، خاطرنشان کرد: قیمت خرید تضمینی این محصول در سالجاری هفت هزار و ۵۰۰ تومان و برای سال آینده ۱۵ هزار تومان تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه زمان برداشت این محصول از ابتدای مهر تا پایان دی ماه است، ادامه داد: با توجه به اینکه نرخ بازار آزاد پنبه از نرخ تضمینی وش پنبه بیشتر می باشد پیش بینی می شود کشاورزان امسال نیز مثل سال گذشته محصول پنبه خود را در بازار آزاد به فروش برسانند.

وی با اشاره به اینکه ۶۱۰ بهره بردار در خداآفرین به صورت مستقیم در کار تولید پنبه مشغول به کار هستند، گفت: انواع ارقام پنبه همچون مای ترکیه(۸۵ درصد)، ورامین، خورشید، ساجد در این شهرستان کشت شده است.

نظمی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۲ هزار تن وش پنبه برداشتی شهرستان خداآفرین به صورت آزاد توسط دو شرکت پنبه پاک کنی مستقر در شهرستان خریداری شده است، ادامه داد: ۹۵ درصد پنبه آذربایجان شرقی در شهرستان خداآفرین کشت می شود.

وی با بیان اینکه این محصول استراتژیک در حال حاضر به صورت عمده در بخش گرمادوز این شهرستان تولید می شود، افزود: طرح انتخاب مشارکتی ارقام در سطح یک هکتار توسط مدیریت جهادکشاورزی شهرستان با اعتبار ۱۹۰ میلیون تومان و پایلوت تغذیه در سطح پنج هکتار با اعتبار  ۳۲۰ میلیون ریال اجرا شده است .

خداافرین دومین تولید کننده انار در آذربایجان شرقی است

مدیر جهادکشاورزی شهرستان خداآفرین با بیان اینکه شهرستان با سطح زیر کشت ۱۸۶ هکتار رتبه دوم تولید محصول انار را در استان آذربایجان شرقی بعد از جلفا به خود اختصاص داده است، گفت: در سالجاری در حدود یکهزار و ۴۰۰ تن انار ارگانیگ و محصول سالم از باغات شهرستان برداشت شده است.

وی با بیان اینکه انار سرخ درختان باغ‌ های مینجوان واقع در بخش عاشیقلو شهرستان خداآفرین در حاشیه رود مرزی ارس از جمله محصولات ارگانیک و محصول سالم این منطقه به شمار می‌رود، افزود: با توجه به اینکه بیشتر باغداران منطقه خداآفرین زنبوردار نیز هستند به دلیل عدم سم پاشی با توجه به صنعت زنبورداری ، انار تولید شده به صورت محصول سالم و ارگانیک می باشد.

نظمی افزود: ارقام مختلف انار همچون گلوشاه یا بومی ملس ، شیرین یزد ، ملس و شیرین ساوه و خاتونی در این شهرستان کشت شده است.

شهرستان خداآفرین از شمال با کشور جمهوری آذربایجان، از شرق با شهرستان کلیبر، از جنوب با شهرستان ورزقان و از غرب با شهرستان جلفا همسایه است و در شمال‌شرقی استان آذربایجان‌شرقی قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha