۶۵ درصد مردم میاندوآب از خدمات بیمه سلامت استفاده می‌کنند

مهاباد- ایرنا- رییس اداره بیمه سلامت میاندوآب‌ گفت: ۶۵ درصد جمعیت این شهرستان شامل ۲۰۵ هزار نفر از خدمات بیمه سلامت بهره‌مند هستند.

مرتضی مرادی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این تعداد ۱۲۷ هزار نفر ساکن روستاها، ۶۰ هزار نفر بیمه شده ساکن شهر، هزار و ۴۰۰ نفر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی( ره)، ۸۰۰ نفر تحت پوشش بهزیستی، ۱۵‌ هزار نفر کارکنان دولت و سه هزار نفر نیز جزو خانواده‌های شهدا و ایثارگران هستند.

وی افزود: همچنین ۵۱۱ نفر عضو صندوق بیمه ایرانیان هستند که حق بیمه خود را به صورت سالانه واریز و برای بهره‌مندی از خدمات درمانی در مراکز خصوصی برای آنان دفترچه صادر می‌شود.

رییس اداره بیمه سلامت همگانی میاندوآب‌ بیان کرد: شهرهای باروق‌ و چهاربرج به جهت اینکه جمعیت آنها کمتر از ۲۰ هزار نفر است، شامل بیمه روستایی می‌شود و اخیرا هم با ارتقای این شهرها به شهرستان، مسوولان درخواستی مبنی بر راه‌اندازی اداره بیمه سلامت در آنها داشتند که به علت شاخص‌های جمعیتی اداره‌کل با این درخواست مخالفت کرد.

مرادی با بیان اینکه ۳۰۰ نفر از بیماران خاص نیز تحت پوشش این بیمه هستند گفت: با توجه به پایین بودن تعداد این بیماران هزینه‌های درمانی آنان بیشتر است به طوری که ۲ درصد هزینه‌های سازمان به هزینه درمانی بیماران خاص شامل بیماران دیالیزی، ام‌اس و هموفیلی تخصیص می‌یابد.

مرادی افزود: در میاندوآب بیمارستان‌های حضرت فاطمه (س)‌ و عباسی، ۴۳ مطب پزشکی، ۲۲ داروخانه، پنج آزمایشگاه پزشکی خصوصی، چهار باب رادیولوژی و سونوگرافی بخش خصوصی، سه واحد فیزیوتراپی، چهار مورد درمانگاه خصوصی و نیمه دولتی و همچنین درمانگاه مرکزی بیمارستان حضرت فاطمه زهرا (س) با بیمه سلامت همگانی قرارداد همکاری داشته که به بیمه شدگان خدمات ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه هنگام بستری بیماران ۹۰ درصد هزینه‌ها از سوی بیمه سلامت پرداخت می‌شود، اظهار داشت: در موارد سرپایی هم ۳۰ درصد هزینه‌ها از سوی بیمار و ۷۰ درصد از طریق صندوق پرداخت می‌شود.

مرادی ادامه‌ داد: در اوایل شیوع کرونا هم هزینه‌های بستری بیماران کرونایی به صورت رایگان با ۹۰ درصد پرداختی از سوی بیمه سلامت و ۱۰ درصد هم از سوی دانشگاه علوم پزشکی بود ولی پس از مدتی که امکان تامین هزینه‌ها مقدور نشد، ۱۰ درصد هزینه‌های درمان را بیمه شده پرداخت می‌کند.

وی افزود: روستاییان به صورت رایگان عضو بیمه سلامت همگانی می‌شوند و برای برخورداری از خدمات درمانی هم، باید مراجعه آنها براساس نظام ارجاع باشد به طوری که بیماران با مراجعه به مرکز جامع خدمات سلامت، روند درمان آنان توسط پزشکان در آن مرکز ثبت و ضمن غربالگری بیمار از نظر برخی بیماری‌ها، فرآیند درمان به سطوح ۲ و سه (پزشکان متخصص و فوق تخصص) ارجاع و تمام هزینه‌های درمانی پرداخت می‌شود.

رییس اداره بیمه سلامت میاندوآب با بیان اینکه خانه‌های بهداشت روستایی هم در صورت تامین امکانات براساس تفاهم‌نامه می‌توانند به اعضای تحت پوشش بیمه سلامت همگانی خدمات ارایه دهند، گفت: در صورت نبود امکانات درمانی در خانه‌های بهداشت برخی هزینه‌ها شامل پزشک، ماما و پرستار کسر می‌شود.

مرادی با بیان اینکه براساس بخشنامه جدید باید هزینه زایمان‌های اول در روستاها رایگان باشد، گفت: متاسفانه به علت نبود امکانات در خانه‌های بهداشت میاندوآب‌، این هزینه شامل مادران باردار نمی‌شود.

وی با بیان اینکه روستاییان از هزینه‌های درمانی سطح ۲(تخصصی) و سطح سه (فوق تخصصی) بهره‌مند می‌شوند، گفت: عضویت ساکنان شهر هم در بیمه سلامت همگانی رایگان است ولی ساکنان شهر می‌توانند در رابطه با بهره‌مندی از خدمات درمانی باید به مراکز درمانی دولتی و دانشگاهی مراجعه کنند و در مراکز درمانی بخش خصوصی هزینه‌های درمانی برای ساکنان شهر پرداخت نمی‌شود.

سوم آبان سالروز تصویب قانون بیمه همگانی تا نهم این ماه به عنوان هفته ملی بیمه سلامت نامگذاری شده است.

میاندوآب با بیش از ۲۸۵ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha