شرط نتیجه دادن مذاکرات احترام طرف مقابل به شروط ایران است

تهران- ایرنا- نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه رسالت بیان کرد: غربی‌ها می‌خواهند همچنان مذاکرات را بدون توجه به تعهداتی که داشته‌اند ادامه دهیم و پشت میز بنشینیم و آن‌ها بازهم طلبکارانه و بدون توجه به کوتاهی‌های خودشان رفتار کنند.

روزنامه رسالت یکشنبه ۹ آبان در گفت وگو با علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به مواضع ایران در مورد مذاکرات هسته‌ای و واکنش کشورهای غربی و آمریکا بیان کرد: غربی‌ها می‌خواهند همچنان مذاکرات را بدون توجه به تعهداتی که داشته‌اند ادامه دهیم و پشت میز بنشینیم و آن‌ها بازهم طلبکارانه و بدون توجه به کوتاهی‌های خودشان رفتار کنند. درواقع خواست آن‌ها این است که مدعی باشند و ما بدهکار.

وی افزود: صحبتی که مسئولان وزارت امور خارجه داشتند حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران به میز مذاکرات بازمی‌گردد اما با ملاحظات و تعهداتی که طرفین داشته‌اند. به این معنا که طرفین باید به تعهداتی که داشته‌اند عمل کنند.

اجرای تمام تعهدات توسط غربی‌ها

نظری یادآور شد: دونالد ترامپ در زمان ریاست جمهوری خود بدون هیچ عذر موجهی از برجام خارج شد و سایر طرفین نیز بدون اینکه به تعهداتشان عمل کنند در توافق ماندند. حال اگر آمریکا خواهان احیای برجام است باید خواست منطقی ایران را بپذیرد و مسائلی را که بعد از خروج از برجام برای ایران به وجود آورد ازجمله تحریم‌های همه‌جانبه را بردارد و آنچه جزء تعهداتشان بوده اجرایی و واقعی بودن آن نیز اثبات شود.

نماینده مردم خمین ادامه داد: از طرفی اروپایی‌ها باید به تعهدات خودشان عمل کنند تا ایران مجدد پشت میز مذاکره با آن‌ها بنشیند. اما اینکه غربی‌ها تعهدات ما را انجام‌شده و وظیفه تلقی کردند، ادامه‌دار نخواهد بود. 

نظری عنوان کرد: بر اساس تمام گزارش‌های بین‌المللی ایران نه‌تنها به تعهدات خود عمل کرده بلکه بیشتر از تعهداتش نیز انجام داده است. اما غربی‌ها به هیچ‌یک از تعهداتشان عمل نکردند. با این اوصاف اصلا باید برای چه مذاکره کنیم جز پذیرش شروط ایران.

او در انتها گفت: اکنون آمریکا می‌خواهد مجددا طلبکارانه پشت میز مذاکره بنشیند نه وزارت امور خارجه و نه نمایندگان مذاکره‌کننده نمی‌پذیرند. البته با آرایی که نمایندگان ملت به کابینه و دولت رئیسی دادند مطالبه ملی خود را نشان دادند. این خواست ملی است که غربی‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند تا زمینه مذاکرات فراهم شود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha