وحدت و یکدلی، راهکار غلبه بر چالش‌های پیش روی جهان اسلام

اسلام‌آباد - ایرنا - علمای مذاهب اسلامی در پاکستان، مقامات دولتی و همچنین شخصیت‌های ایرانی طی همایشی برای تبیین جایگاه وحدت اسلامی، تاکید کردند: انسجام ملل مسلمان، همدردی و تقویت روحیه یکدلی راهکار اصلی برون رفت از چالش‌های پیش روی جهان اسلام و مقابله با توطئه دشمنان مشترک است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، همایش وحدت مذاهب اسلامی به اهتمام خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در شهر «لاهور» مرکز ایالت پنجاب با حضور سرکنسول ایران، رئیس خانه فرهنگ کشورمان، علمای برجسته شیعه و سنی پاکستان، اندیشمندان و مقامات دولتی ایالتی برگزار شد.

سخنرانان، اتحاد، انسجام و دوری از تفرقه را تنها راهکار برون رفت از چالش های پیش رو و زمینه ساز ظهور تمدن نوین اسلامی برشمردند.

محمد رضا ناظری سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور با قرائت آیاتی از کلام الله مجید مبنی بر اتحاد و انسجام اسلامی در جامعه گفت: حدود چهل سال قبل حضرت امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران به منظور تقویت روحیه اخوت و برادری بین پیروان مذاهب اسلامی، هفته وحدت را پایه گذاری کردند. 

وی با استقبال از اقدام دولت مرکزی ومحلی ایالت پنجاب پاکستان در برگزاری دهه رحمتا للعالمین در دهه اول ربیع الاول گفت: این دو اقدام مهم و ماندگار در تاریخ دو کشور میتواند طرح دشمنان اسلام را برای ایجاد تفرقه خنثی کند. 

وحدت و یکدلی، راهکار غلبه بر چالش‌های پیش روی جهان اسلام

ناظری به سیاست خارجی آمریکا در زمینه سازی برای قتل عام مسلمانان در کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: در افغانستان گروه های افراطی و تندرو مانند داعش در راستای منافع استکبار هنوز در حال کشتار مسلمانان در این کشور همسایه هستند که با اتحاد اسلامی و هوشیاری مسلمانان همه این دسیسه ها را میتوان خنثی کرد.

"جعفر روناس" رئیس خانه فرهنگ کشورمان،  هفته وحدت و دهه رحمتا للعالمین را دو ابتکار بزرگ از سوی ایران و پاکستان دو کشور همسایه و مسلمان عنوان کرد و گفت: هر دو این مناسبت ها از افتخارات ماندگار دنیای اسلام است. 

وی با بیان چند نکته مطرح شده از سوی حضرت آیت االه خامنه‌ای رهبرمعظم انقلاب اسلامی در همایش وحدت اسلامی تهران گفت:  اتّحاد مسلمانان یک فریضه‌ی قطعی قرآنی است که مسلمانان باید به این موضوع به عنوان یک وظیفه نگاه کنند.  وحدت مسلمین یک امر تاکتیکی و مقطعی نیست که به خاطر شرایط حال حاضر  با همدیگر متّحد باشیم، بلکه یک امر اصولی برای هم‌افزایی مسلمانان است.

وی در ادامه گفت: علّت اینکه در جمهوری اسلامی بر وحدت مسلمین زیاد تأکید می شود، این است که امروز مرتّباً تلاش هایی جدی و برنامه ریزی شده صورت میگیرد تا بین شیعه و سنّی اختلاف ایجاد شود. امروز کلمه‌ی «شیعه» و «سنّی» وارد ادبیّات سیاسی غرب شده که فلان کشور شیعه‌اند، فلان کشور سنّی‌اند؛ با اینکه آنها با اصل اسلام مخالفند امّا مسئله‌ی شیعه و سنّی را رها نمی کنند. 

وحدت و یکدلی، راهکار غلبه بر چالش‌های پیش روی جهان اسلام

"پیر سید سعید الحسن شاه" وزیر اوقاف و امور مذهبی دولت ایالت پنجاب در ابتدا با تمجید از اقدام خانه فرهنگ ایران در برگزاری همایش وحدت اسلامی گفت: ما در حال گذر از لحظات حساسی هستیم که در آن کشورهای اسلامی با چالش های مختلفی روبرو هستند. در چنین وضعیتی اتحاد و همبستگی اسلامی میتواند ما را در عبور موفقیت آمیز از آن کمک کند.

وی افزود: با نگاهی گذرا به تاریخ متوجه می شویم که هر وقت صف های خود را در راستای اتحاد فشرده تر ساخته ایم، توانسته ایم مسیر پیروزی در برابر اقدامات دشمن را به آسانی طی کنیم. بنابراین اتحاد قدرتی الهی است که میتواند همه مسائل را به آسانی حل کند و ما را برای رسیدن به یک جامعه نمونه اسلامی هدایت کند.

این وزیر پاکستانی با بیان ظرفیت های سرشار در کشورهای اسلامی برای دفاع از منابع ملی و اسلامی گفت: متاسفانه رژیم نامشروعی مانند اسرائیل توانسته است در قلب کشورهای اسلامی تشکیل شود و حاکمان کشورهای اسلامی نیز تنها نظاره گر آن باشند. 

پیر سید سعید الحسن شاه با اشاره به ظلم و ستم علیه مسلمانان کشمیر گفت: جهان اسلام با اتحاد و انسجام اسلامی می توانند مسلمانان را از ظلم و ستم تحمیلی از سوی نظام های غیر اسلامی نجات دهند و در این مسیر سازمان همایش اسلامی و دیگر سازمان های مهم در جهان اسلام می توانند نقشی مهمی ایفا کنند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha