کاهش برداشت آب از منابع زیرزمینی خراسان رضوی حدود ۷۰ درصد پیشرفت دارد

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی گفت: اجرای طرح ملی سازگاری با کم‌آبی در استان از سال ۱۳۹۸ تاکنون منجر به پیشرفت ۶۹.۵ درصدی در حوزه کاهش برداشت آب از منابع زیرزمینی، براساس افق این طرح تا سال ۱۴۰۵ شده است.

سیدکمال‌الدین میرجعفریان روز دوشنبه در نشست ویدیوکنفرانسی که با حضور مسوولان وزارت نیرو برگزار شد، در ارایه عملکرد استان در حوزه طرح ملی سازگاری با کم آبی اظهار داشت: کاهش برداشت از آب های زیرزمینی استان از ابتدای اجرای طرح مزبور تاکنون ۶۱۸.۷۳ میلیون مترمکعب بوده، که ۱۲۹ میلیون مترمکعب آن مربوط به عملکرد دستگاه های اجرایی در نیمه نخست امسال بوده است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: هدف کلی طرح سازگاری با کم آبی در حوزه کاهش برداشت از آبهای زیرزمینی در خراسان رضوی در افق سال ۱۴۰۵ باید به عدد  ۸۸۹.۲ میلیون مترمکعب برسد.

میرجعفریان اظهار داشت: آب قابل برنامه ریزی موجود در خراسان رضوی در مجموع ۱۰۷۹.۶ میلیون مترمکعب است که از این میزان سهم بخش کشاورزی ۹۲۰ میلیون مترمکعب، سهم بخش شرب و بهداشت ۱۳۷ میلیون مترمکعب، سهم بخش صنعت و خدمات ۲۲.۶ میلیون مترمکعب تعیین شده است.

وی بیان کرد: طبق برنامه اجرای طرح سازگاری با کم آبی در افق سال ۱۴۰۵ خراسان رضوی، باید برای ۳۷ محدوده مطالعاتی کاهش اضافه برداشت از چاه ها در مجموع به ۸۸۹.۴۴ میلیون مترمکعب برسد.

وی به تشریح عملکرد چهار دستگاه سازمان جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه ای، شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی، شرکت آب و فاضلاب مشهد در حوزه اجرای برنامه سازگاری با کم آبی در نیمه نخست امسال پرداخت و گفت: عملکرد شرکت آب منطقه ای استان در نیمه نخست امسال شامل تجهیز چاه ها به ابزار اندازه گیری هوشمند (نصب شمارشگر) شامل ۱۴۳ حلقه چاه، برقی کردن ۱۱ چاه کشاورزی، به روزرسانی ۶۲۵ مورد شمارشگر نصب شده بوده است.
میرجعفریان اظهار داشت: در مجموع عملکرد شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در ۶ ماهه نخست امسال هزار و ۴۹۴ حلقه چاه غیرمجاز را مسدود یا از برداشت اضافه آن جلوگیری کرده است.

وی بیان کرد: در این بازه شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی استان ۷.۵ کیلومتر اصلاح شبکه، ۲ هزار و ۷۰۶ فقره حذف انشعاب غیرمجاز، هفت هزار و ۹۳۶ تعویض شمارشگر فرسوده را در راستای برنامه سازگاری با کم آبی انجام داده است و شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز ۲۲.۴۸ کیلومتر اصلاح شبکه، چهار هزار و ۸۳۳ فقره حذف انشعاب غیرمجاز و پنج هزار و ۵۸۵ عدد تعویض شمارشگر فرسوده در این کلانشهر را عملی کرده است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز امسال ۲ هزار و ۳۷۹ مورد دستگاه توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و هفت هزار و ۶۸۰ مورد آموزش و ترویج کشاورزی انجام داده که این ۲ برنامه نقش بسیار مهمی در افزایش بهره وری آب به صورت غیرمستقیم داشته و اقدامات این سازمان که مستقیما منجر به صرفه جویی استفاده از آب شده شامل اجرای سامانه های نوین آبیاری در سه هزار و ۹۸۶ هکتار با صرفه جویی ۲.۷۹ میلیون مترمکعب، انتقال آب با لوله و کانال در ۷۵۷.۲ کیلومتر با صرفه جویی به میزان ۵.۳ میلیون مترمکعب آب بوده است.

میرجعفریان اظهار داشت: مدیریت آب و منابع طبیعی نیازمند رعایت اصل تفویض اختیارات از سطح ملی به استانها (حوضه ها) و سپس به شهرستانها (محدوده های مطالعاتی) است،  در این راستا ایجاد کارگروه های شهرستانی سازگاری با کم آبی با ترکیبی مردمی و دولتی در خراسان رضوی آغاز شده است و در امتداد ارزیابی های انجام یافته، با بررسی منطقی (علی – معلولی) برنامه های دستگاه ها، اصلاح برنامه ها برای تضمین دستیابی به اهداف در دست اقدام است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha