هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی دستور کار دشمن است

تهران- ایرنا- رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور، هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله فضای سایبری را دستور کار دشمن ارزیابی کرد و گفت: رفع آسیب‌پذیری‌ها، نیازمند راهبردهای نوین و به‌روز است و روش‌های قدیمی دیگر برابر تهدیدهای نوین و پیچیده پاسخگو نیست.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از از روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل کشور، سردار سرتیپ غلامرضا جلالی در کمیته پدافند غیرعامل وزارت ورزش و جوانان که با حضور سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان برگزار شد، گفت: دارایی‌ها و زیرساخت‌ها، آسیب‌پذیری‌ها، تهدیدات و اثرات و پیامدهای احتمالی ناشی از آن، از جمله مولفه اصلی و اساسی پدافند غیرعامل است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور، اقتدار ملی، فرهنگ و نمادهای ملی را نیز جزو دارایی‌های معنوی کشور دانست و متذکر شد: در حوزه دارایی‌ها و زیرساخت‌ها، به دلیل تحول فناورانه، در حال تغییر جنس دارایی‌های ما هستیم. مسلما حمایت از این دارایی، الزامات خاص خود را دارد.

سردار جلالی ادامه داد: همزمان با رشد و توسعه فناوری، ما با تهدیداتی مواجهیم که در ذات فناوری نهادینه شده است. رفع آسیب‌پذیری‌ها، نیازمند راهبردهای نوین و به‌روز است. روش‌های قدیمی دیگر برابر تهدیدات نوین و پیچیده پاسخگو نیست.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مسائلی که در بررسی تهدیدات باید به آن توجه کرد پیامدهای ناشی از تهدیدات و مدیریت مخاطرات و ریسک است گفت: امروز دشمن به دنبال اقداماتی است که پیامدها و اثرات گسترده داشته باشد. هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله فضای سایبری، یکی از این تهدیداتی است که امروز به عنوان راهبرد در دستور کار دشمن ما قرار گرفته است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل تصریح کرد: از همین رو هر دستگاه بر حسب ماموریت و رسالتی دارد که باید برای جلوگیری از آسیب پذیری و ارتقای تاب آوری، در گام نخست به چند سوال جدی پاسخ دهد. اینکه عناصر تهدیدات آن حوزه چیست؟ دارایی هایش کدام است و چه ارزشی دارد؟ حیاتی، حساس یا مهم است؟

وی با بیان اینکه حوزه مربوط به وزارت ورزش و جوانان نیز از جمله حوزه‌هایی است که هم از دارایی مادی و هم معنوی برخوردار است، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دارایی‌های این وزارتخانه، عمدتا زیرساخت‌های ورزشی است. یکی از موارد مهم در این زمینه بررسی استحکامات این زیرساخت‌ها از منظر پدافند غیرعامل است تا ایمنی، امنیت و پایداری آن متناسب با اهمیت آن زیرساخت مشخص شود و اقدامات اصلاحی یا تقویتی لازم انجام گیرد.

سردار جلالی با اشاره به زمینه‌های مشترک همکاری سازمان پدافند غیرعامل کشور و وزارت ورزش و جوانان گفت: یکی از این زمینه‌ها، تعیین الزامات پدافند غیرعامل براساس استاندارهای ملی برای زیرساخت های ورزشی است. همچنین ساخت مجموعه های ورزشی چند منظوره برای استفاده در مواقع بحران و کمک به تسهیل مدیریت بحران، یکی دیگر از زمینه های مشترک همکاری است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور، زمینه دیگر مشترک همکاری با وزارت ورزش را همکاری و هم‌افزایی در زمینه اصلاح سیاست‌های جمعیتی کشور و صیانت از جمعیت به عنوان مولفه قدرت ملی دانست و توضیح داد: متاسفانه سیاست‌گذاری‌های ناصحیح سبب شده تا ما با یک شتاب کاهنده در موضوع جمعیت مواجه باشیم که می‌تواند بسیاری از مولفه‌ها و عرصه‌های قدرت‌آفرین کشور همچون حوزه دفاعی، اقتصادی، اجتماعی را دستخوش چالش کند.

وی با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی در حوزه مباحث جمعیت و خانواده تاکید کرد: خوشبختانه با اصلاح و تامین نظر شورای نگهبان این طرح تایید شد که امید است گام بلندی در سیاستگذاری کشور به نفع صیانت از رشد جمعیت برداشته شود.

سردار جلالی با بیان اینکه نیروی جوان راهبردی‌ترین عنصر در مسیر پیشرفت و توسعه است، تاکید کرد: جوانان، هسته و موتور حرکت انقلاب و نظام اسلامی محسوب می‌شوند و از آنجا که قهرمانان ورزشی، نمادهای قدرت ملی و اقتدار کشور بوده و برای جوانان نقش اسطوره و نماد را ایفا می‌کنند، حمایت، توجه و صیانت از قهرمانان ورزشی ما یکی از ماموریت‌های تخصصی و به نوعی پدافندی وزارت ورزش و جوانان محسوب می‌شوند زیرا با تقویت و رشد معنوی اسطوره‌ها، جوانان تقویت و امیدوارتر و در نتیجه جامعه باانگیزه تر و پرشورتر در جهت تعالی و پیشرفت حرکت خواهد کرد.

وی با اشاره به اهمیت امید اجتماعی و تاکیدات مقام معظم رهبری بر ایجاد این موضوع مهم، افزود: اﻣﯿﺪ اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ از اﯾﻦ رو اﻫﻤﯿﺖ دارد ﮐﻪ ﻣﺴوﻮﻟﯿﺖ واﻗﻌﯽ ﺳﺎﺧﺖ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺑﻬﺘﺮ و متعالی را ﺑﺮ دوش اﻓﺮاد ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻣﯽ‌ﮔﺬارد. زیرا اﻓﺮاد در ﻣﯽﯾﺎﺑﻨﺪ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ و ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻏﯿﺮﻗﺎﺑﻞ دﺳﺘﺮس نیست و همه آحاد جامعه در تحقق توسعه و پیشرفت سهم دارند و نقش آفرینی می‌کنند.

سردار جلالی همچنین از تهیه طرح جامع پدافند غیرعامل در حوزه ورزش و جوانان خبر داد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه مقدمات این طرح با کمک سازمان پدافند غیرعامل کشور و وزارت ورزش و جوان فراهم و اهداف احصا شده است. امیدواریم که با همکاری و مساعدت وزارت ورزش و جوانان هرچه سریعتر این طرح به سرانجام برسد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha