جمهوریخواهان به صحت انتخابات آتی آمریکا از الان تردید دارند

تهران-ایرنا- نتایج نظرسنجی جدید نشان داد که ۵۰ درصد جمهوریخواهان آمریکا باور ندارند که آرا آنها در انتخابات آتی به صورت دقیق شمرده خواهد شد؛ نتیجه ای که نشان داد ابراز تردید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ اعتماد جمهوریخواهان به انتخابات را کاهش داده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، تارنمای هیل نوشت: نتایج نظرسنجی" ان بی سی" حکایت از آن دارد که در بین جمهوریخواهان، اعتماد به نظام انتخاباتی کاهش بیشتری داشته است زیرا  تنها ۴۱ درصد از شرکت کنندگان گفته اند فکر می کنند آرا آنها به  صورت عادلانه شمرده می شود. درنظرسنجی های سال گذشته، ۸۴ درصد از شرکت کنندگان جمهوریخواه گفته بودند که فکر می کنند شمارش آرا آنها به صورت عادلانه انجام می شود.

نظرسنجی ان بی سی نشان داد که ۵۰ درصد از جمهوریخواهان گفته اند اعتمادی به شمارش صحیح آرا ندارند.

همزمان ۶۶ درصد از کل رای دهندگان گفته اند  به این که آرا آنها در انتخابات میان دوره ای نوامبر ۲۰۲۲ درست شمرده شود اعتماد دارند. با این حال در نظرسنجی انجام شده در اکتبر ۲۰۲۰ میلادی ۸۵ نفر از این طیف از رای دهندگان چنین نظری را داشتند که در مقایسه با نظرسنجی ان بی سی نیوز کاهش نشان می دهد.

از سوی دیگر دیدگاه رای دهندگان دموکرات درباره شمرده شدن دقیق آراشان بین نظرسنجی انجام شده در سال گذشته و نظرسنجی جدید تقریبا پایدار بوده و ۸۹ درصد از آنها گفتند که شمارش آرا به صورت عادلانه صورت می گیرد.

تردیدها درباره مشروعیت ریاست جمهوری جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز مشهود بوده است. این نتایج نشان داد که تقریبا ۶۰ درصد از پاسخ دهندگان گفتند فکر می کنند بایدن درانتخابات به صورت مشروع و قانونی پیروز شده است، اما ۳۸ درصد گفتند چنین نظری را ندارند و ۴ درصد دیگر از رای دهندگان گفتند مطمئن نیستند که پیروزی بایدن مشروعیت داشته باشد.

ترامپ از انتخابات سال ۲۰۲۰ تاکنون درباره نتیجه شکست خود درانتخابات ابراز تردید کرده و تاکید دارد که این شکست نتیجه تقلب بوده است. قضات سراسر آمریکا از جمله دیوان عالی این کشور این ادعای ترامپ را بی پایه و اساس می دانند.

نظرسنجی دیگری که تارنمای ان پی ار انجام داده نتایج مشابه نظرسنجی ان بی سی را تایید می کند. این نظرسنجی نشان داده که فقط ۳۳ درصد جمهوریخواهان بر این باورند که شمارش آرا انتخابات سال ۲۰۲۴ عادلانه خواهد بود. در عین حال ۹۰ درصد دموکرات ها و ۶۰ درصد از افراد مستقل گفتند که به نتیجه انتخابات اعتماد دارند.

به طور کلی ۵۸ درصد از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی گفتند بسیار یا به میزان مناسبی به نتایج انتخابات اعتماد دارند.

نظرسنجی ان بی سی نیوز با مشارکت ۸۲۰ نفر از رای دهندگان ثبت نام شده و در فاصله زمانی بین ۲۳ تا ۲۶ اکتبر (۴-۱ آبان) و با ضریب خطای مثبت و منفی ۳.۱ درصد انجام شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha