۱۱ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۰۳
کد خبرنگار: 2044
کد خبر: 84526923
۸ نفر

برچسب‌ها

قم می‌تواند «قطب تئاتر دینی» کشور باشد

قم ـ ایرنا ـ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، با اشاره به درخشش هنرمندان تئاتر قم در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی گفت: یکی از سیاستگذاری‌های ما این است که از ظرفیت مذکور استفاده شود و قم را به عنوان «قطب تئاتر دینی» در کشور مطرح کنیم.

سید موسی حسینی کاشانی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در سالن جلسات مجتمع شهید سید مرتضی آوینی افزود: در این استان به دلایل ساختار فرهنگی و نهادهای تاثیرگذار درعرصه فرهنگ و در بُعد کشوری، لازم می‌باشد که آنگونه که شایسته است به هنر نمایش (تئاتر) پرداخته شود.

وی با بیان توانمندیهای قم اضافه کرد: قم می‌تواند محور تئاتر دینی درکشور باشد و در این سال‌ها، نمونه‌های خوبی را در این رابطه شاهد بوده‌ایم و این مساله می‌طلبد که در این عرصه نگاه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی با تاکید بر توجه به زیرساخت‌های مورد نیاز در تئاتر خاطرنشان کرد: توجه به موضوع تئاتر دینی در استان قم، می‌تواند موجب رشد و توسعه هنر نمایش (تئاتر) استان قم شود.

حسینی کاشانی با اشاره به فعالیت‌ها و برگزاری جلسات شورای سیاستگذاری هنر نمایش استان قم تاکید کرد: تلاش می‌کنیم تا از دیدگاه‌های افراد صاحب نظر و کارشناس در این عرصه بهره ببریم.  

وی با تاکید بر اهمیت توجه به زیرساخت‌ها و دست یافتن به استانداردها در تئاتر گفت: ان‌شاءالله در آینده نزدیک در کنار دیگر امکانات تالار مرکزی شهر قم واقع در بلوار امام موسی صدر (خاکفرج)، میدان شهید نواب صفوی، یک «پلاتو» نیز در آن جا ساخته خواهد شد.  

وی اضافه کرد: همچنین مقدمات ساخت یک مجتمع فرهنگی و هنری در خیابان امام خمینی(ره) شهر قم انجام شده است و امیدواریم که با حمایت مسئولان استان، بودجه لازم برای احداث آن فراهم شود.

حسینی آمادگی این اداره کل را از زیرساختهای موجود در زمینه هنر تئاتر در استان، همچون سینما اعلام و بیان کرد: آماده هستیم از سالن‌های بلااستفاده چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی برای بهره برداری در زمینه تئاتر با همکاری های دوسویه استفاده کنیم.

وی با اشاره به اجرای سه جشنواره تئاتر در امسال گفت: جشنواره تئاتر خیابانی افلاکیان با رویکرد ایثار و شهادت برگزار شد و بازخورد خوبی نیز داشت که امیدواریم بتوانیم آن را سالانه برگزار کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی  قم ادامه داد: امسال جشنواره نمایش خوانی با همکاری بنیاد رضوی به صورت کشوری و به میزبانی استان قم برگزار خواهد شد.        

وی افزود: بیست و دومین جشنواره تئاتر استان قم نیز دوم تا پنجم آذرماه امسال با همکاری کنگره ملی شهدای استان قم، سازمان بسیج هنرمندان، سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم، انجمن هنرهای نمایشی استان قم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار می شود.

وی با تاکید بر مطالبه گر بودن رسانه ها در زمینه های گوناگون گفت: لازم است که رسانه ها در زمینه فرهنگی نیز مطالبه گری داشته باشند و یاریگر ما باشند؛ چون در عرصه هنر و فرهنگ، نیازمند مشارکت بیشتر و افزایش بودجه فرهنگی استان قم هستیم.  

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در بخش دیگر سخنان خود تاکید کرد: قطعا از موردی که با هنجارهای ارزشی و شاکله قم منافات داشته باشد، از کنار آن نمی‌گذریم و این خط قرمز ماست.   

       

۱۴۰۰ تَن در قم عضو صندوق اعتباری هنر هستند

وی همچنین گفت: در حال حاضر حدود یکهزار و ۴۰۰ تَن از استان قم، عضو صندوق اعتباری هنر هستند و قرار است که از طریق این صندوق، به اعضای آن کمک های خوبی صورت بگیرد و در آینده افراد جدید می توانند برای عضو شدن در این صندوق اقدام کنند.          

     

قم می‌تواند «قطب تئاتر دینی» کشور باشد
حسن دلیر معاون امور هنری اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم

۱۶۷ هنرجو در هنرستان هنرهای زیبا تحصیل می‌کنند

حسن دلیر معاون امور هنری اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم نیز در این نشست درباره فعالیت‌های هنرستان هنرهای زیبای شهر قم که وابسته به این اداره کل است، گفت: در حال حاضر ۱۶۷ هنرجو در رشته های نمایش (تئاتر)، گرافیک و سینما در این هنرستان مشغول تحصیل هستند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha