بیست و دومین جشنواره تئاتر قم آذرماه امسال برگزار می‌شود

قم ـ ایرنا ـ رییس انجمن هنرهای نمایشی استان قم اعلام کرد: بیست و دومین جشنواره استانی تئاتر قم از دوم تا پنجم آذرماه امسال برگزار می‌شود.

علی فرحناک روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در سالن جلسات مجتمع شهید سید مرتضی آوینی افزود: پس از اعلام فراخوان جشنواره، تا پایان مهلت مقرر برای ثبت تقاضای حضور در مهرماه امسال، ۲۶ تقاضا به دبیرخانه جشنواره رسید.

وی ادامه داد: در نهایت از این تعداد ، ۱۶ گروه موفق به آماده کردن اثر خود برای بازبینی شدند و هیات بازبینی و انتخاب جشنواره متشکل از آقایان اصغر نوبخت، سید حسین فدایی حسین، احمد سلیمانی، حامد جلالی و محسن حسن زاده این نمایش‌ها را از ۶ تا ۸ آبان‌ماه جاری مورد بازبینی و بررسی قرار دادند.

وی اضافه کرد: هیات داوران، نمایش‌های منتخب را برای حضور در مرحله نهایی جشنواره به دبیرخانه معرفی کردند که اسامی این نمایش‌ها پس از تایید نهایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام می شود.

فرحناک گفت: این جشنواره با همکاری کنگره ملی شهدای استان قم، سازمان بسیج هنرمندان، سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم، انجمن هنرهای نمایشی استان قم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار می شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود به فعالیت های این انجمن اشاره و بیان کرد: در سال های گذشته فعالیت های انجمن بیشتر بود که به خاطر شرایط کرونایی این فعالیت‌ها به حالت رُکود درآمد، اما در روزهای کرونایی نیز از هر فرصت استفاده کردیم و با کسب مجوز، اجرا داشتیم.

رییس انجمن هنرهای نمایشی قم گفت: در حال حاضر تعداد گروه‌های نمایشی استان که در سامانه ثبت گروه‌های نمایشی ثبت شده اند، از ۹ گروه به ۱۲ گروه نمایشی افزایش پیدا کرده‌است.

وی برگزاری انتخابات انجمن و تشکیل مجمع نمایندگان گروه‌های نمایشی استان و پیگیری ثبت انجمن به عنوان موسسه فرهنگی هنری انجمن هنرهای نمایشی استان قم را از دیگر فعالیت های این انجمن برشمرد.

وی با تاکید بر لزوم احیا و ترویج هنر «تعزیه» به صورت حرفه‌ای در استان قم اظهار داشت: برای راه اندازی کارگاه‌های آموزشی «تعزیه» به منظور استفاده درست از استعدادهای جوان، برنامه ریزی هایی انجام داده‌ایم.  

وی با تاکید بر اهمیت «مطالعه» و «آموزش» گفت: برگزاری کلاس‌های آموزشی در زمینه های گوناگون هنرهای نمایشی همچون بازیگری، کارگردانی، طراحی صحنه و نمایشنامه نویسی؛ پس از صدور مجوز از سوی ستاد مقابله با بیماری کرونا در قم از دیگر برنامه های در حال اجرا با حضور بیش از ۵۰ هنرجو است. 

فرحناک افزود: در همین زمینه نشست تخصصی «دیدن و تحلیل فیلم نمایش خیابانی» با حضور استاد محمدرضا آزاد، پیشکسوت تئاتر قم و مدرس دانشگاه با نمایش فیلم تئاتر «سکوت» از شرکت تئاتر «بیورو پودرزی» به کارگردانی «پاول ژکوتاک» از کشور لهستان ویژه هنرجویان انجمن و اعضای دفتر کانون تئاتر خیابانی استان قم برگزار شد.

وی گفت: مشارکت در تولید مجموعه نمایشی تلویزیونی «حسینیه نوگلان فاطمی» با حضور هنرجویان نوجوان انجمن هنرهای نمایشی و هنرمندان با تجربه تئاتر استان قم به عنوان بازیگر، کارگردان و نویسنده، ویژه پخش در دهه پایانی ماه صفر از شبکه سراسری قرآن و معارف سیما نیز از دیگر برنامه های این انجمن بوده است.

وی گفت: تشکیل گروه‌های نمایشنامه خوانی با مدیریت تولید مرتضی مرتضوی راد برای اجرای مداوم و هفتگی با عنوان طرح «سه شنبه با تئاتر» در فروشگاه «دنیای کتاب» برنامه دیگری است که تاکنون چهار نمایشنامه خوانی انجام شده است.

وی گفت: حمایت از گروه تئاتر «بچه های اوتیسم» برای تمرین و آموزش تئاتر با مربیگری و کارگردانی اعظم دلداده به منظور اجرای عمومی پس از آماده سازی از دیگر برنامه های انجمن است که یک حرکت کم نظیر در سطح کشور می باشد.

فرحناک بیان کرد: از گروه تئاتر معلولان استان قم با نمایش «هدیه اسرار آمیز» به کارگردانی مهدی خجستگی برای حضور در تالار هنر تهران و انجام اجرای عمومی اثر مذکور حمایت کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: تصمیم داریم، گروه های نمایشی را در معرض جشنواره های مختلف قرار دهیم و از آنان حمایت کنیم و تلاش کرده ایم از امکانات موجود، بیشترین استفاده را داشته باشیم تا به ارتقای هنرمندان در عرصه نمایش بپردازیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر از استان قم هنرمندانی در رشته های گوناگون هنری در سطح کشور مطرح هستند که می توان به کوروش زارعی و سید جواد طاهری در زمینه بازیگری اشاره کرد که در مجموعه های تلویزیونی مختلفی حضور دارند.           

بیست و دومین جشنواره تئاتر قم آذرماه امسال برگزار می‌شود
ابوالقاسم مقیمی، مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم

                    

۱۵۲۰ تئاتر خیابانی در قم اجرا شد

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم نیز در این نشست گفت: در سه سال گذشته حدود یکهزار و ۵۲۰ اجرای نمایش خیابانی و پرده خوانی از سوی هنرمندان استان قم برگزار شده‌است.

ابوالقاسم مقیمی خاطرنشان کرد: اجرای ۶ نمایش صحنه ای را هم در دستورکار داشته‌ایم که تاکنون برخی از آن ها عملی شده‌است.

وی ادامه داد: در این سه سال برنامه‌های تئاتری که در استان قم برگزار شده‌است که کوشش کرده‌ایم، ادای دینی به عرصه نمایش داشته باشیم.  

وی اعلام کرد: در بیست و دومین جشنواره استانی تئاتر قم نیز، مجموعه ای از موضوعات شهری را در نظر گرفته ایم تا در قالب نمایش هایی به آنان پرداخته شود.

بیست و دومین جشنواره تئاتر قم آذرماه امسال برگزار می‌شود

در پایان این نشست با حضور سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، جمعی از مسئولان فرهنگی و اصحاب فرهنگ و رسانه از پوستر بیست و دومین جشنواره استانی تئاتر قم رونمایی شد.       

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha