نخستین دوره لیگ چوب‌کِشی قهرمان استان بوشهر آغاز شد

بوشهر-ایرنا- نخسین دوره لیگ چوب‌کِشی قهرمان استان بوشهر یادواره شهید علی لندی نوجوان فداکار ایذه‎ای روز پنجشنبه در سالن فجر بوشهر آغاز شد.

رئیس هیات ورزش‎‌های روستایی و بومی محلی استان بوشهر در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: نخسین دوره لیگ چوب‌کِشی قهرمان استان بوشهر در پنج وزن ویژه زنان و هفت وزن ویژه مردان برگزار می‌‏شود.

سعید اسماعیلی افزود: در این رقابت‌ها ۱۷۰ ورزشکار شامل ۱۲۰ مرد و ۵۰ زن در قالب ۱۰ تیم از شهرستان‌های ۱۰ گانه استان حضور دارند.

وی با اشاره به آغاز رقابت‌ها در رده سنی آزاد اضافه کرد:برترین‏‌های این دوره از رقابت‎ ها در قالب یک تیم باشگاهی به نخستین دوره مسابقات قهرمانی لیگ چوب‎کِشی کشور اعزام می شوند که زمان برگزاری آن نیز آذرماه است.

اسماعیلی اظهار کرد: نماینده استان در صورت موفقیت در رقابت یاد شده به لیگ دسته یک کشور صعود می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از کارکردهای اصلی بازی‏‌های بومی محلی کمک به جذب گردشگر در روستاها و به نوعی حمایت از محیط زیست است.

اسماعیلی  گفت: رواج بازی‎های بومی محلی در روستاهایی که بیشتر در جوار مناطق حفاظت شده و تالابی قرار دارند به رونق اقتصاد آنها از طریق جذب گردشگر کمک می‌کند و به این صورت نیازی به شکار و صید نخواهند داشت.

وی افزود: با شیوع کرونا جوانان بیشتر به سمت بازی‌های مجازی جذب و به نوعی تنبلی و کم تحرکی در جامعه ورزشی رخ داد در چنین شرایطی ترویج بازی‌های بومی محلی موجب افزایش تحرک جوانان روستایی می‌شود.

اسماعیلی در ارتباط با برگزاری رقابت‌ها با یاد و خاطره شهید علی لندی اظهار کرد: همزمانی این رویداد با ۱۳ آبان منجر شد تا با هدف تقدیر از شهید علی لندی و گرامیداشت روز دانش آموز این رویداد به نام شهید نوجوان و فداکار ایذه‌ای مزین شود.

شهید لندی متولد سال ۱۳۸۵ یک نوجوان ایذه ای بود که در ۱۵ سالگی در حادثه آتش‌سوزی منزل همسایه، جان ۲ زن سالمند را نجات داد و ۲ هفته پس از بستری بودن در بیمارستان‌های سوانح و سوختگی آیت الله طالقانی اهواز و نمازی اصفهان، در اول مهر ۱۴۰۰ به‌علت سوختگی ۹۱ درصد، مشکلات شدید تنفسی و ورود عفونت به خون جان به جان آفرین تسلیم کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha