۱۴ آبان ۱۴۰۰،‏ ۹:۳۱
کد خبرنگار: 821
کد خبر: 84530142
۰ نفر

برچسب‌ها

مذاکرات وین در دوره جدید

غلامحسین اسلامی فرد- روزنامه نگار و مدرس دانشگاه
مذاکرات وین در دوره جدید

تهران- ایرنا- علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت خارجه در توییترش نوشت که در تماس تلفنی با انریکه مورا، معاون جوزپ بورل، تاریخ ۸ آذر برای از سرگیری مذاکرات وین تایید شده است .

۱-  به این ترتیب دیپلمات‌های بلندپایه چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان تحت ریاست جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در وین با مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران دیدار می‌کنند. موضوع این مذاکرات رفع تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران است . این گفت‌وگوها ادامه مذاکراتی است که از اوایل سال جاری شش دور آن برگزار شد و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شد.

۲- پیش از اینکه تاریخی برای مذاکرات وین تعیین شود   معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی دیدار هایی  با هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در بروکسل و تهران  داشت  تا روشن شود که آیا طرف‌های مقابل از آمادگی واقعی برای انجام تعهدات خود، از جمله فراخواندن یک ناقض غیرعضو به ترک خط مشی‌ها و میراث مخرب گذشته برخوردارند؟

مذاکرات پیش رو گرچه به عنوان ادامه مذاکرات قبلی است ولی از آنجا که در دولت سیزدهم برای نخستین بار این مذاکرات در وین برگزار می شود بسیاری از ناظران چشم به نتیجه این گفت و گو ها دارند . برای طرف های مقابل در گفت و گوها این موضع کاملا مشخص شده است که مذاکره مدنظر ایران یک مذاکره «نتیجه محور» است.

 ۳- به طور مشخص از منافع ملت ایران به هیچ عنوان عقب‌نشینی نخواهیم کرد و همزمان، هم رفع تحریم‌ها و هم خنثی‌سازی تحریم‌ها را دنبال خواهیم کرد. این جدیدترین اظهار نظر رییس جمهوری ایران است که روز پنج شنبه در مراسم گرامیداشت ۱۳ آبان عنوان شد.  آمریکا و کشورهای اروپایی این موضع اصولی دولت سیزدهم را باید مورد توجه جدی قرار دهند و  تمام تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی ایران را لغو کنند.

۴- دولت مردمی طی هفته های اخیر بارها اعلام کرده است که  ایران به دنبال مذاکره برای مذاکره نیست. این موضع اصولی نشان می دهد که روند تداوم مذاکرات برجام مسیری غیر از آنچه تاکنون بوده است را طی خواهد کرد . مقامات جمهوری اسلامی پیش‌تر خواستار لغو همه تحریم‌ها و تضمین خارج نشدن دوباره آمریکا از برجام شده و تأکید کرده بودند  که اگر این شرایط محقق نشودعجله‌ای برای مذاکره نیست.  حال که در روزهای پیش رو مذاکرات وین با حضور نمایندگان و دیپلمات های دولت سیزدهم ادامه خواهد یافت  این موضوع حائز اهمیت است که در دولت سیزدهم  انسجام و مدیریت مناسبی برای به سرانجام رساندن مذاکرات با طرف‌های غربی وجود دارد.  دولت رییسی جمع بندی خود در مورد مذاکرات را به پایان رسانده و آماده حضور در وین است.انتظار این است که طرف اروپایی نیز  تصمیمات جدیدی بگیرند و اراده و نیت واقعی خود را برای رسیدن این مذاکرات به نتیجه نشان دهند.
 

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha