۱۵ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۵۳
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 84531459
۱ نفر

برچسب‌ها

کتابخانه‌ها بازوی آموزشی پدافند غیرعامل هستند

مشهد- ایرنا- مدیرکل دفتر مرکزی حراست نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: کتابخانه‌های عمومی باید به عنوان بازوی پدافند غیرعامل در نقش آموزش مردم نقش‌آفرینی کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.

سیدمحمدرضا هاشمی‌نیا روز شنبه در وبینار "آشنایی با پدافند غیرعامل در کتابخانه های عمومی" در مشهد افزود: پدافند غیرعامل صلح آمیزترین و اثربخش ترین روش دفاعی و دارای اصولی از جمله مکان‌یابی و انتخاب عرصه‌های ایمن از جغرافیای کشور است.
وی خاطرنشان کرد: کتابخانه‌های عمومی به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی در جامعه به عنوان مخاطب، گنجینه دانش کشور و محل رفت و آمد عموم مردم و فرهیختگان نقش ایفا کرده و به عنوان دانشگاه های غیررسمی مردم در راستای آموزش و ترویج موضوعات مرتبط با پدافند غیرعامل در جامعه هدف خود فعالیت می کنند.
مدیرکل دفتر مرکزی حراست نهاد کتابخانه های عمومی اضافه کرد: امروز دشمنان با وجود ناکامی‌ها دست از کینه ورزی برنداشته و همچنان به انجام فعالیتهای مخرب در راستای نابودی هویت انقلاب اسلامی ایران ادامه می دهند، وظیفه ما در این دوران پرچالش، مصون سازی کشور از این خطرات از طریق کاهش آسیب پذیری زیرساختهای حساس و مهم است.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی نیز در این همایش اظهار کرد: حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی در رشد و تعالی جامعه موثر است و در این میان کتابداران، وظیفه مهم پدافندی فرهنگ سازی و رشد و تعالی فرهنگ در سطح جامعه را ایفا می کنند.
جواد نجفی افزود: در واقع کتابداران در حوزه پدافند غیرعامل وظیفه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را برعهده دارند.
معاون پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی نیز گفت: بحث پدافند غیرعامل در کتابخانه های عمومی شامل حفاظت، امنیت و ایمنی کالبد کتابخانه ها و فضای احداث آنها و همچنین اسناد و مدارک موجود در کتابخانه‌هاست.
حمید قاسمی افزود: مباحث آینده نگری و برنامه ریزی درازمدت نیز در این حوزه باید مدنظر باشد. 
وی خاطرنشان کرد: پدافند غیرعامل در کتابخانه‌های عمومی به صورت مردم محور و اجتماع محور است تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت آنها سطح فرهنگ عمومی را ارتقا دهیم، این امر باعث افزایش آگاهی جامعه نسبت به محیط و مباحث پیرامون کشور می شود که نتیجه آن اجرای اهداف سازمان پدافند غیرعامل است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب پذیری نیروهای انسانی، تجهیزات و اسناد یک سازمان و کشور در مقابله با عملیات خصمانه و مخرب دشمن در مواقع بحران است.
حجت الاسلام علی اکبر سبزیان افزود: ممانعت از دستیابی دشمن به اطلاعات در حوزه تهاجمات فرهنگی و جنگ نرم یکی از اقدامات پدافند غیرعامل محسوب می شود، افزایش دانایی و آگاهی کتابداران به عنوان افسران جبهه دانایی با موضوع پدافند غیرعامل مهم است.
هفته نکوداشت پدافند غیرعامل با شعار "پدافند غیرعامل، ایران پایدار" از هشتم تا ۱۴ آبان ماه برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha