تربیت نیروی انسانی کارآمد و ماهر رکن اساسی پدافند غیرعامل است

تهران- ایرنا- جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور، رکن اصلی و اساسی آموزش پدافند غیرعامل را تربیت نیروی انسانی کارآمد، با دانش و با مهارت عنوان کرد.

به گزارش عصر یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی پدافند غیر عامل همایش دانشجویان، دانش آموختگان، اساتید، مربیان و نخبگان پدافند غیرعامل به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور، سردار محسن ساسانی؛ جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور، رضا کلهر؛ معاون آموزش و پژوهش سازمان پدافند غیرعامل، جمشید اسماعیلی؛ رییس دفتر پدافند غیرعامل وزارت علوم، فرزاد جهان بین؛ معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، سیروس صابری؛ رئیس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از اساتید و کارشناسان حوزه پدافند غیرعامل برگزار شد.

«سردار محسن ساسانی» با بیان اهمیت آموزش در مباحث مربوط به حوزه پدافند غیرعامل گفت: یکی از موارد مهم در بحث آموزش پدافند غیرعامل، بحث تربیت نیروی انسانی است. چرا که به عنوان یک رکن اصلی و اساسی است و اگر قرار است کاری به خوبی و به دقت و صحت و در زمان مناسب انجام شود اصلی ترین عنصر این مساله نیروی انسانی کارآمد، تربیت شده، با دانش و با مهارت است.

جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: معمولا ما در حوزه مباحث بین رشته‌ای که پدافند غیرعامل هم از جمله مباحث و موضوعات است، در ابتدای امر شاهد یک ضعف عمده در حوزه نیروی انسانی هستیم. واقعیت امر این است که با شروع یک مبحث علمی در حوزه‌هایی این چنینی با فقر اساتید شاخص و صاحب دانش روز روبه‌رو هستیم. پدافند غیرعامل هم از این موضوع مستثنی نیست. اگرچه سالیان متمادی است که آموزش در این حوزه شروع شده و از مقطع تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد نخستین دوره های آن شکل گرفت و آغاز شد و سپس با طراحی رشته‌های مختلف، به مقطع دکتری ورود کردیم.

سردار ساسانی با بیان اینکه برای هدایت دانشجویان در همین مقاطع نیازمند اساتید مسلط به این دانش بوده‌ایم، تصریح کرد: خوشبختانه امروز در حوزه پدافند غیرعامل به یک وضعیت پایداری از نظر منابع درسی و اساتید و هادیان دانشجویان تحصیلات تکمیلی رسیده‌ایم که البته هنوز جای کار وجود دارد. بنابراین تربیت نیروی متخصص نکته‌ای کلیدی است که خواهش من این است، کسانی که مسوولیتی در  این زمینه دارند در این زمینه تلاشی جدی داشته باشند. سازمان پدافند غیرعامل کشور در همه زمینه‌ها در این حوزه، در جهت پشتیبانی و حمایت تلاش حداکثری را خواهد داشت و پا به پای عزیزان پای کار آموزش، تعلیم و تربیت نیروی انسانی متخصص در این زمینه خواهد بود.

وی افزود: ما همانطور که با ابتدایی‌ترین امکانات، طراحی دوره‌ها، تدوین سرفصل‌ها و منابع آموزش و تربیت دانشجو با کمترین امکانات آغاز کرده ایم از این به بعد هم ادامه خواهیم داد و با همکاری شما به قله‌های موفقیت خواهیم رسید.

وی ادامه داد: چون سازمان پدافند غیرعامل کشور با دستگاه‌های اجرایی سرو کار دارد، کاملا کمبود افراد متخصص در زمینه پدافندغیرعامل را احساس می‌کند و همین خلا سبب می‌شود تا با ما برای توضیح و توجیح مفاهیم پدافند غیرعامل تلاش، انرژی و زمان زیادی را به کار بگیریم. این کمبود کارشناسان و متخصصان در زمینه مباحث پدافند غیرعامل از طریق همین مراکز آموزشی مرتفع می گردد. این موضوع زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که شاهد تهدیدات دانش پایه، فناوری پایه و به صورت ترکیبی هستیم که زیرساخت‌ها و دارایی‌های حیاتی ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

سردار ساسانی در پایان از برگزارکنندگان این مراسم قدردانی کرد و برای حمایت همه جانبه سازمان پدافند غیرعامل کشور از مراکز علمی در راه خدمت به گسترش دقیق، عالمانه و دانش محور پدافند غیرعامل اعلام آمادگی کرد.

سال ۱۴۰۰ فصل جدید همکاری سازمان پدافند غیرعامل کشور و دانشگاه آزاد است

رضا کلهر، معاون آموزش و پژوهش سازمان پدافند غیرعامل نیز در این همایش گفت: پدافند غیرعامل به طور کلی بر مبنای فرامین مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی بنا شده است و پیش رفته است. رهبری بر نگاه علمی در پدافند غیرعامل تاکید دارند و راهش را کار در دانشگاه‌ها می‌دانند.

وی ادامه داد: در اسناد بالادستی و در سیاست‌های کلی نظام در حوزه پدافند غیرعامل و اساسنامه پدافند غیرعامل بر آموزش و پژوهش تاکید شده است. در بخشنامه معاونت توسعه و منابع انسانی ریاست جمهوری نیز بر آموزش عمومی پدافند غیرعامل تاکید شده است.

کلهر یادآور شد: در سال ۱۴۰۰ در تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه آزاد اسلامی منعقد کردیم که باعث شد فصل جدید از همکاری با محوریت تهران شمال آغاز شود.

وی بر ایجاد رشته‌های مرتبط در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری، حمایت از پایان نامه ها و رساله‌های دانشجویان و ایجاد مرکز مشترک آموزشی با دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد.

در حاشیه این مراسم از سایت جامع آموزش و پژوهش پدافند غیرعامل و کتاب مجموعه ضوابط و دستورالعمل‌های علمی و پژوهشی پدافند غیرعامل و کتب تدوین شده در حوزه پدافند غیرعامل رونمایی شد.

همچنین از مدیران، دانش آموختگان، دانشجویان، اساتید و نخبگان برتر پدافند غیرعامل در کشور تجلیل شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha