تورم سالانه ۴۱.۲ درصدی مهرماه سال جاری در استان تهران

تهران-ایرنا-معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران از نرخ تورم سالانه ۴۱.۲ درصدی در مهرماه ۱۴۰۰ در این استان خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از  روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران، مسعود افشین گفت: به این ترتیب درصد تغییرات شاخص نسبت به دوازده ماه منتهی به ‌ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، معادل ۴۱.۲ درصد رشد داشته است و مقدار این شاخص در کل کشور ۴۴.۶ درصد بوده  و در مهرماه ۱۴۰۰ نرخ تورم سالانه گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات ۶۰.۵ درصد بوده که در مقایسه با ارقام ماه‌های خرداد الی مهر دارای روندی صعودی بوده است.

وی افزود: مقدار این شاخص در ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور به ترتیب ۴۹.۲ درصد، ۵۲.۴ درصد و ۵۵.۳ درصد و ۵۸.۲ درصد بوده است و بیشترین میزان تغییرات نرخ تورم سالانه در این گروه مربوط به زیرگروه‌های "روغن‌ها و چربی‌ها" و "ماهی‌ها و صدف‌داران" به ترتیب با۷۸.۳ درصد و ۷۳ درصداست.

وی با بیان اینکه نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای استان تهران در مهرماه سال جاری به رقم ۳۵.۴ درصد رسید، بیان داشت: به این ترتیب خانوارهای استان تهران در مهر ۱۴۰۰به‌طور میانگین ۳۵.۴ درصد بیشتر از مهر ۹۹ برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده‌­اند.

افشین ادامه داد: نرخ تورم نقطه‌ای کشور در مهر سال جاری برابر با ۳۹.۲ درصد گزارش شده است که ۳.۸ درصد بیشتر از نرخ تورم نقطه ای در استان تهران است.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران خاطر نشان کرد: نرخ تورم نقطه‌ای استان تهران در گروه عمده "خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات" به  ۶۵.۲ درصد در مهر ۱۴۰۰ رسیده است.

وی یادآور شد:در همین گروه عمده، زیرگروه‌های "سبزیجات"، "شیر، پنیر و تخم‌مرغ"  و "ماهی‌ها و صدف‌داران" به ترتیب با نرخ تورم نقطه‌ای ۹۴.۴ درصد، ۷۴.۹ درصد و ۷۳.۷ درصد دارای بیشترین درصد تغییرات شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل بوده‌است.  

نرخ تورم ماهانه خانوارهای استان تهران
وی خاطرنشان کرد: نرخ تورم ماهانه استان در مهر ۱۴۰۰ که نشان‌دهنده درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به شهریور ۱۴۰۰ است، به رقم  ۳.۳درصد رسیده و به عبارت دیگر شاخص کل قیمت کالاها و خدمات خانوارهای شهری در ماه مهر، نسبت به شهریور با رشد ۳.۳ درصدی همراه بوده و مقدار این شاخص در کشور ۳.۷ درصد بوده است.

افشین با بیان اینکه نرخ تورم ماهانه در استان تهران برای گروه‌های "عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات" خانوارهای استان در مهرماه ۱۴۰۰ دارای رقم ۴.۶ درصد بوده است که نسبت به نرخ ۵.۷ درصدی شهریور کاهش نشان می‌دهد، گفت: مقدار این نرخ در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد به ترتیب ارقام ۳.۲ درصد، ۳.۳ درصد و ۵.۵ درصد بوده و در مهرماه ۱۴۰۰، زیرگروه‌های "میوه و خشکبار" و  "نان و غلات"  به ترتیب با نرخ تورم ماهانه ۷.۶ درصد و۷.۲ درصد، بیشترین درصد تغییرات شاخص را نسبت به ماه قبل داشته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha