دیوان عالی آمریکا به شکایت مسلمانان از اف بی آی رسیدگی می‌کند

تهران – ایرنا - دیوان عالی آمریکا امروز پرونده‌ای را در ارتباط با شکایت مسلمانان ساکن ایالت کالیفرنیا بررسی می‌کند که بر اساس آن اف بی آی پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ سه مرد را در مسجد و صرفاً به دلیل اعتقاداتشان زیر نظر داشته است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه نوشت که یاسر فزاگا، پیشنماز بنیاد اسلامی اورنج کانتی، به همراه علی الدین مالک و یاسر عبدالرحیم شکایت کرده‌اند که اف بی آی در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷میلادی یک خبرچین را به چندین مسجد این شهر فرستاده و به وی دستور داد که در پوشش یک نومسلمان اطلاعات جمع‌آوری کند.

آهیلان آرولانانتهام (Ahilan Arulanantham)، وکیل گروه حقوق مدنی اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) که عهده‌دار وکالت شکات در دیوان عالی خواهد بود، گفت: اف بی آی به یک فرد خبرچین با پیشینه جنایی دستمزد پرداخت کرد تا به این مساجد نفوذ کند.

به گفته وی، خبرچین «به همه گفته بود که به اسلام گرویده و می‌خواهد ریشه‌های فرانسوی - الجزایری خود را کشف کند.»

آرولانانتهام به خبرنگاران گفت: اف‌بی‌آی سپس به خبرچین دستور داد که تا حد امکان درباره افراد حاضر، تلفن‌های همراه، آدرس‌های ایمیل و مکالماتی که به صورت مخفیانه ضبط کرده بود، اطلاعات جمع‌آوری کند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا می‌گوید که خبرچین، اقامه نماز در مسجد را ضبط کرده و با یک دستگاه ضبط مخفی که در جاکلیدی ماشینش پنهان کرده بود به صورت مخفیانه در مساجد، خانه‌ها و محل کسب‌وکار مسلمانان فیلمبرداری می‌کرد.

آرولانانتام گفت که این خبرچین «از طرف اف بی آی مأمور شد تا محرک اقدام‌های خشونت‌آمیز باشد، اما هنگام صحبت در مورد موضوع‌هایی مانند بمب‌گذاری، جهاد و جنگ در عراق و افغانستان عده‌ای از مردم را به وحشت انداخت و او را به اف بی آی گزارش دادند.»

به گفته وکیل، خبرچین پس از آن «سر ناسازگاری گذاشت»، با مأموران اف بی آی مشاجره کرد و در نهایت تصمیم گرفت تا تجارب خود را به اطلاع عموم برساند.

در نهایت این سه مسلمان شکایتی را علیه اف بی آی به اتهام جاسوسی از آنها بر خلاف قوانین فدرال و حقوق مصرح در قانون اساسی تنظیم کردند.

پیش‌بینی می‌شود که دیوان عالی آمریکا تا ژوئن ۲۰۲۲ رأی خود را صادر کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha