سخنگوی پنتاگون: دولت عراق درخواست کمکی مطرح نکرده است

نیویورک – ایرنا – جان کربی سخنگوی پنتاگون سوء قصد به جان مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق را محکوم کرد و گفت که دولت عراق درخواستی برای کمک به تحقیقات در این زمینه از آمریکا مطرح نکرده است.

سخنگوی پنتاگون در نشستی خبری در پاسخ به این سوال که آیا می‌تواند بگوید چه کسی مسئول این حمله بوده است، گفت که در جایگاهی نیست که در این باره صحبت کند.
کربی در عین حال اضافه کرد واضح است حمله به نخست ‌وزیر عراق را محکوم کنیم، همانطور که رئیس‌جمهور (جو بایدن) و همکاران ما در وزارت خارجه گفتند. چنین خشونت‌هایی باید متوقف شوند.
سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در پاسخ به این سوال که آمریکا برای کمک به روند تحقیقات در خصوص این حمله  با مقامات عراقی تماس داشته است،  گفت که شنیدید که رئیس‌جمهوری اعلام کرد اگر نیاز به کمک باشد، حتما انجام می‌دهیم اما تا جایی که می‌دانم چنین درخواستی از سوی دولت عراق مطرح نشده است.
این مقام وزارت دفاع آمریکا در پاسخ به این پرسش که  آیا حمله به اقامتگاه نخست‌وزیر عراق در منطقه سبز باعث تغییر در سطح حفاظتی نیروهای آمریکایی در این منطقه شده است، گفت که درباره سطح حفاظتی صحبت نمی‌کنیم. اما به شما اطمینان می‌دهم که فرماندهان ما مسئول حفظ جان خود و نیروهایشان هستند.
کربی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کدام گروهها در عراق از توانایی پهپادی برای سوء قصد به جان الکاظمی برخودارند، ادعا کرد که رقم دقیقی ندارم اما تعدادی از گروههای داخل عراق توانایی این حملات را دارند.
وی در عین حال گفت که نمی تواند ارتباط این حمله را با طرفی مشخص کند.
ترور نافرجام مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در خانه اش در منطقه امنیتی «سبز» در مرکز بغداد ، برغم تدابیر سخت امنیتی، بامداد یکشنبه با استفاده از پهپاد صورت گرفت و نیروهای امنیتی عراقی توانستند دو پهپاد از سه پهپاد مهاجم را سرنگون کنند.
نخست وزیر عراق بعد از سوء قصد با تشدید لحن خود بامداد دوشنبه طی سخنانی در نشست فوق العاده شورای وزیران عراق گفت: کسانی که جنایت دیروز را انجام دادند (حمله به منزل نخست وزیر) خوب می شناسیم و آنها را افشا خواهیم کرد.
وی افزود: دست عدالت به قاتلان سرهنگ «نبراس فرمان» افسر دستگاه اطلاعات ملی عراق می رسد.
نخست وزیر عراق درباره جنایت روز جمعه (تیراندازی به معترضان نزدیک دروازه منطقه سبز بغداد) نیز سخن گفت و تصریح کرد که عاملان این اقدام را مورد پیگرد قرار خواهد داد.
بعد از این اظهارات، دهها تانک و نفربر ارتش عراق به خیابان های پایتخت وارد شدند و فضای پایتخت بیشتر امنیتی و نظامی شد و براساس برخی گزارشها از نیروهای پلیس در خیابانها خبری نیست یا حضور آنها کم رنگ شده است.
سوء قصد به جان الکاظمی با محکومیت در سطح داخلی و بین المللی روبرو شده و همزمان گمانه های متعددی را در داخل و خارج عراق درباره عاملان پشت پرده از این سوء قصد و اهداف آنها مطرح کرده است.
برخی این سوء قصد را طرحی آمریکایی با هدف تاثیرگذاری بر اعتراض های انتخاباتی عراق می دانند.
به عقیده آنها، طرف سوم یعنی آمریکا خواسته است تا با اجرای این سوء قصد که به طور مستقیم یا از طریق عواملش اجرا شده، اعتراضات به نتایج را به حاشیه برده و فضای امنیتی و نظامی را تشدید کند و از طرف دیگر با استفاده از عوامل خود و تیراندازی به سمت معترضان مسالمت جو در ورودی منطقه سبز بین آنها و نیروهای امنیتی فتنه انگیزی کند.
در همین راستا است که برخی شخصیت ها و جریان های سیاسی و تحلیلگران عراقی معتقدند که حمله به خانه الکاظمی را آمریکایی ها طراحی کرده اند تا آتش فتنه داخلی عراق را روشن سازند و معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی را به حاشیه ببرند و علیه آنها فضا سازی کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha