مردم از فروشندگان دوره‌گرد مرغ زنده خریداری نکنند

اردبیل-ایرنا _سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل از مردم استان خواست با توجه به احتمال آلودگی و غیربهداشتی بودن ذبح از فروشندگان دوره‌گرد مرغ زنده خریداری نکنند.

به گزارش ایرنا، رضا قاسمیان  روز چهارشنبه در جلسه ستاد کنترل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان افزود: لازم است قبل از بروز و وقوع بیماری‌های طیور بخصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان اقدامات لازم اطلاع رسانی و آموزش انجام شود تا به دلیل بی اطلاعی هزینه‌هایی بر اقتصاد مردم وارد نشود.
وی استفاده از ظرفیت فضای مجازی همراه با رسانه ملی و مکتوب را برای اطلاع‌رسانی راه‌های انتقال آنفولانزای فوق حاد پرندگان ضروری دانست و خواستار جلب همکاری این رسانه‌ها در آگاه‌سازی مردم شد.
قاسمیان با اشاره به مستعد بودن روستاها و طیور روستایی برای ابتلا به آنفولانزای فوق حاد پرندگان خواستار آگاه‌سازی روستاییان نسبت به علایم این بیماری با مشارکت بسیج ، تشکل‌های مردمی ، شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران شد.
مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل نیز در این جلسه با بیان اهمیت پیشگیری از بروز آنفولانزای فوق حاد پرندگان ، اطلاع رسانی علائم این بیماری را در راستای جلوگیری از شیوع ضروری دانست.
بهلول تکلوی افزود: در صورت بروز این بیماری ، کنترل آن بسیار سخت می‌شود و ممکن است مشکلات اقتصادی برای صنعت طیور استان ایجاد کند.
وی ماهیت ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان را غیرقابل کنترل دانست و افزود: اگر پیشگیری‌های لازم با آگاه‌سازی مردم صورت نگیرد ، امنیت غذایی با تهدید مواجه می‌شود.
تکلوی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ مشکلی در این خصوص در استان وجود ندارد، اظهار کرد: استان اردبیل جزو استان‌های تولید کننده و صادر کننده طیور شناخته می‌شود  به طوری که ۲ میلیون و ۶۸ هزار قطعه مرغ مادر در استان پرورش می‌یابد.
وی ادامه داد: ۱۱ درصد جوجه یکروزه کشور در استان اردبیل تولید می‌شود و به داخل و خارج از کشور صادر می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی استان تصریح کرد: در بحث مرغداری گوشتی هشت میلیون و ۲۱۰ هزار قطعه در هر دوره پرورش ظرفیت استان در  تولید بوده که در این خصوص نیز صادر کننده است.
وی افزود: سالانه حدود ۵۰ هزار تن گوشت مرغ در استان اردبیل تولید می‌شود که ۳۰ هزار تن مصرف داخل استان و مابقی به استان‌های دیگر صادر می‌شود.
تکلوی در ادامه با تاکید بر آگاه‌سازی اهالی استان از علائم بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گفت: نمونه هایی از بروز این بیماری در بین طیور بومی روستاهای قره آغاج و ملالار انگوت مشاده شده بود که اقدامات معدوم سازی و بهداشتی انجام گرفت.
وی با تاکید بر پرهیز مردم از خرید مرغ زنده از دست فروشان و دوره گردان و خواستار استفاده مردم از مرغ بسته‌بندی و کشتارگاهی شد.
وی به قرار گرفتن استان در مسیر مهاجرت پرندگان اشاره کرد و گفت: ممکن است این پرندگان در مسیر مهاجرت در دریاچه‌های استان فرود آیند که پیش‌بینی‌های لازم برای شناسایی و پیشگیری انجام شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل هوشیاری اهالی و روستاییان اطراف دریاچه ‌ای هدف پرندگان مهاجر  را متذکر شد و افزود: روستاییان و همشهریان در صورت مشاهده تلفات طیور و پرندگان مراتب را به ماموران نزدیک‌ترین دامپزشکی اطلاع دهند.
وی گفت: در حال حاضر هیچ گونه علائم مشکوکی در طیور صنعتی استان مشاهده نشده و تمام نکات ایمنی در این خصوص رعایت می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha