مطالبات در سیستان و بلوچستان باید آسیب‌محور باشد

زاهدان- ایرنا- دادیار حقوق عامه دادستانی زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان: در شرایط کنونی استان باید مطالبات از حالت مساله‌محور به آسیب‌محور تبدیل و جهادگران و مطالبه‌گران بدنبال شناسایی و رفع آسیب‌های موجود باشند. 

به گزارش ایرنا ابوالفضل احمدزاده شامگاه پنجشنبه در نشست "نقش رسانه‌ها در مطالبه‌گری صحیح" اظهارداشت: ضرورت دارد یک ستاد مرکزی با استعداد خبرگان، متخصصان، کارشناسان و مطالبه‌گران باتجربه در سیستان و بلوچستان تشکیل شود و با بومی‌سازی تهدیدات و آسیب‌های استان، ضمن تهیه محتوای آموزشی و ارائه به مطالبه‌گران، گام برداشتن در مسیر قانونی و صحیح مطالبه‌گری را به منصه اجرا برسانیم. 
وی ادامه داد: مطالبه‌گران نیز باید دارای شاخصه‌های ویژه‌ای از جمله صبر و شکیبایی، آگاهی و درایت و پیگیری موارد به همراه ارائه مستندات قضایی و مستدل باشند و هرگز به سمت و سوی تهمت و برچسب‌زنی به اشخاص نروند تا در مسیر خود موفق باشند و مورد حمایت دستگاه قضا و مردم نیز قرار گیرند. 
دادیار حقوق عامه دادستانی زاهدان ادامه داد: صداوسیما نیز به صورت دائمی بازدیدهای سرزده‌ای از ادارات مختلف که مستقیم با مردم سروکار دارند داشته باشد و ضمن شنیدن گلایه‌های مردمی، مدیران کم کار را مورد مطالبه و مورد مواخده قرار دهد. 

مردم سیستان وبلوچستان باید طعم شیرین مطالبه‌گری را بچشند
مدیرکل صداوسیما مرکز سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: مطالبه‌گری در استان باید به گونه‌ای باشد که مردم طعم شیرین آن را چشیده و لذت ببرند. 
محمود دولت کردستانی افزود: حدود ۳۰۰ نمازجمعه به صورت هفتگی در سرتاسر سیستان و بلوچستان اقامه می‌شود که باید از این ظرفیت در راستای تحقق امر به معروف و نهی از منکر و مطالبه‌گری صحیح استفاده کرد. 
وی بیان کرد: خوشبختانه وضعیت مطالبه‌گری در سیستان و بلوچستان رو به بهبود است اما کافی نیست و نباید این امر مهم تنها بر عهده مردم گذاشته شود بلکه همه دستگاه‌ها به ویژه نهادهای امنیتی و نظارتی نیز باید پای کار باشند و بخشی از این وظیفه خطیر را اجرایی کنند تا جلوی ناامیدی مردم گرفته شود.
مدیرکل صداوسیما مرکز سیستان وبلوچستان تاکید کرد: باید از کار جزیره‌ای در این خصوص جلوگیری شود و با یک اتحاد و همبستگی کامل و جامع، رسانه‌ها و دستگاه‌ها و مطالبه‌گران بر روی محورهای اولویت‌دار تمرکز کرده و تا زمان به سرانجام رسیدن و حل مشکل مطالبه گری را ادامه دهند.
وی خاطرنشان‌کرد: امروز در سیستان و بلوچستان افراد و گروه‌های مختلفی مطالبه‌گری می‌کنند اما باید آثار و نتایج این مطالبه‌گری‌ها منتشر شود و مردم نیز طعم شیرین آن را چشیده و از این سری اقدامات جهادی لذت ببرند که در این راستا صداوسیما با تمام توان برای تحقق و پیشبرد اهداف مطالبه‌گری در چارچوب قاعده و قانون آماده است. 
مطالبه‌گری بر مدار امر به معروف
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر سیستان وبلوچستان نیز در این نشست گفت: حمایت‌های مشاوره‌ای، پشتیبانی و ارائه آموزش‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف ویژه مطالبه‌گران جزو وظایف این ستاد بوده که تاکنون نیز اقدامات متعددی انجام شده است. 
محسن اکبری افزود: جلوگیری از غرض‌ورزی، حرکت در مسیر صحیح و مطالبه به همراه ارائه راهکار باید همواره جزو اولویت‌های کاری مطالبه‌گران باشد و اگر شخص، گروه و جریانی در این مسیر به دنبال حقوق عامه مردم باشد طبیعتاً تحت حمایت این ستاد قرار خواهد گرفت. 
وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان با وجود استعدادها و توانمندی‌هایی که دارد اما هنوز به جایگاه اصلی خود نرسیده که با افزایش و آموزش مطالبه‌گران در سطح استان می توان در سطح کشور موثر بوده و نقش‌آفرینی کرد که در این میان مردم، بازیگران و صاحبان اصلی این حرکت جهادی و انقلابی هستند.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر سیستان وبلوچستان تاکید کرد: باید مدیران ارزشی و خدوم مورد حمایت قرار گیرند و در مقابل نیز مسوولان کم کار را باید از حاشیه امن خارج کرده و در برابر مردم و دستگاه‌های نظارتی به پاسخگویی دعوت کرد. 
مطالبه‌گران آسیب‌محور کار کنند
دبیر مجمع مطالبه‌گران سیستان وبلوچستان نیز در این نشست گفت: مطالبه‌گری صحیح و درچارچوب حلقه مفقوده در استان است و همین امر موجب افزایش تخلفات متعدد در حوزه های اداری و اقتصادی شده که اگر مردم و مطالبه‌گران شیوه‌های اصولی مطالبه را بیاموزند قطعاً از حجم این موارد کاسته می‌شود. 
جواد قنبری تاکید کرد: پس از تشکیل مجمع عمومی مطالبه‌گران سیستان و بلوچستان با همراهی جوانان نخبه و مدیران پاسخگو قصد داریم تا سلسله آموزش‌های تخصصی ویژه هر قشر را آغاز کنیم و افرادی که عضو این مجمع باشند از حمایت‌های پشتیبانی و مشاوره‌ای برخوردار خواهند شد. 
وی ادامه داد: این مجمع به منظور هماهنگی مطالبه‌گران سطح استان و تجمیع خواست و نظرات عمومی تشکیل شده و هرگز سیاست و جناح بازی و یا جانب‌داری از افراد و گروه‌های خاص در آن وجود ندارد و بدون مماشات در برابر ناعدالتی‌ها خواهد ایستاد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha